سمینار ارشد مهندسی برق مخابرات: به کارگیری شبکه های عصبی در تخمین کانال های مخابراتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : به کارگیری شبکه های عصبی در تخمین کانال های مخابراتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده ي تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” سمینار براي دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق-مخابرات
عنوان:
به کارگیري شبکه هاي عصبی در تخمین کانال هاي مخابراتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده
پیچیدگی تخمین کانال هاي مخابراتی در حالت هاي غیرخطی و متغیر با زمان، مقابله با تداخل بین سمبلی و اعوجاج ناشی از کانال را با پیچیدگی هاي تحلیلی و سخت افزاري زیادي همراه می کند. به همین دلیل، بیشتر تکنیک هاي کلاسیک مطرح شده براي تخمین کانال در کتاب ها و مقالات مختلف، یا از متغیر با زمان بودن کانال، یا از غیر خطی بودن آن، و یا از هر دو صرف نظر می کنند. این موضوع باعث شده است که در تحقیقات و مقاله هاي جدید، به جاي اکتفا به تکنیک هاي کلاسیک، از تکنیک هاي مبتنی بر شبکه هاي عصبی هم براي تخمین کانال هاي مخابراتی استفاده شود.
در این سمینار، پس از معرفی برخی از مشهورترین روش هاي کلاسیک تخمین کانال، چند نمونه از تحقیقات بررسی و معرفی شده اند. در پایان، « تخمین کانال هاي مخابراتی به کمک شبکه هاي عصبی » انجام شده درباره ي روش هاي معرفی شده با یکدیگر مقایسه و مزایا و دشواري هاي هر یک توضیح داده شده است.

فصل اول

طراحی سیگنال براي کانال باند محدود

1-1- مقدمه

کاربرد اصلی همسان سازها در سیستم هاي مخابراتی، مقابله با پدیده ي تداخل بین سمبلی است. این پدیده زمانی بروز پیدا می کند که کانال مخابراتی ما یک کانال با باند فرکانسی محدود باشد. در این فصل، پیش از ورود به بحث درباره ي همسان سازها در فصل هاي بعدي، ابتدا کانال مخابراتی باند محدود را تعریف و رابطه هاي ریاضی چنین کانالی را بیان می کنیم. سپس، به کمک روابط ریاضی نشان می دهیم که تداخل بین سمبلی در چنین کانال هایی چگونه به سیگنال اصلی اضافه می شود. در انتها، با بیان صورتی از قضیه ي نایکوئیست، نشان می دهیم که چگونه می توان طراحی سیگنال را به گونه اي انجام داد که اثر تداخل بین سمبلی در خروجی کانال ظاهر نشود.
پیش از هر چیز اما برخی نمادگذاري ه ا و قراردادهایی که در این نوشتار از آن ها استفاده شده است، معرفی می کنیم.

2-1- تعریف ها، قراردادها، و نمادگزاری ها

همچنان که در مقدمه این فصل به آن اشاره شد، به مانند تمام کانال های عملی مخابرات سیار، کانال مخابراتی را یک کانال با باند فرکانسی محدود فرض می کنیم. در این صورت، اگر پهنای باند کانال را W در نظر بگیریم، مشخصه پاسخ فرکانسی کانال تنها به ازای f<W غیر صفر است.

سیگنال مدوله شده پایین گذر را با v(t نشان می دهیم. اگر g(t را سیگنال مدوله کننده و مدولاسیون را خطی در نظر بگیریم، می توان نوشت:

که در آن In دنباله سمبل های حامل اطلاعات گسسته است.

کانال مخابراتی باند محدود را می توان با یک فیلتر خطی مدل کرد. پاسخ فرکانسی پایین گذر معادل آن را با C(f و پاسخ ضربه معادل آن را با c(t نشان می دهیم. حال، اگر سیگنال میان گذر s(t که به صورت زیر تعریف می شود.

از آنجا که پاسخ فرکانسی کانال را محدود به W در نظر گرفتیم، محدودیت مشابهی هم برای سیگنال ارسالی در نظر می گیریم، تا تمام پاسخ فرکانسی پالس ارسالی از کانال عبور کند. به عبارت دیگر C(f پاسخ فرکانسی g(t را برای f>W صفر فرض می کنیم.

تعداد صفحه : 58

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *