متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان کشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار (Spacer fabrics)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای اخذ درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی

گرایش تکنولوژی نساجی

عنوان پروژه:

تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان کشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار (spacer fabrics)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در سالهای گذشته منسوجات فنی شاهد رشد و پیشرفت زیادی بوده اند این منسوجات بواسطه خاصیت ویژه شان در سطوح کاربردی مختلف و خاص مورد استفاده قرار می گیرند. تولید منسوجات فنی شامل روشهای گوناگونی است و ساختارهای ابعادی متفاوتی نیز می توانند داشته باشند که ساختارهای سه بعدی یکی از زیر مجموعه های این منسوجات می باشد. ساختارهای سه بعدی توسط سیستم های مختلف بافندگی اعم از تاری – پودی، حلقوی (پودی، تاری، تخت)، قیطان بافی تولید می گردند و روشهای رایج برای تولید این منسوجات تطبیق و بهبود یافته اند.

در این پروژه، به بررسی یکی از انواع منسوجات سه بعدی یعنی پارچه های فضادار پرداخته شده است پارچه های فضادار شامل دو لایه بیرونی و یک لایه اتصال هستند که این دولایه بیرونی را بهم متصل می کند. ساختار این پارچه ها منجر به ایجاد شکاف یا فاصله در پارچه می گردد. بواسطه ساختار ویژه پارچه های فضادار، خاصیت متفاوتی نیز از خود نشان داده بطوریکه این خاصیت در منسوجات رایج و متداول مشاهده نمی شود. بخاطر ساختار سه بعدی، امکان استفاده از مواد گوناگون و همچنین انعطاف پذیری آنها سبب شده که ایده آل جهت کاربردهای اساسی بوده و بعنوان ساختارهایی چند کاره استفاده گردند. توصیف پارچه های فضادار شامل همه نوع از آنها نبوده و اکثریت تعاریف فقط شامل پارچه های فضادار حلقوی تاری است زیرا که سیستم بافندگی حلقوی تاری روشی رایج و مشهور و همینطور تکنولوژی کاربردی جهت تولید پارچه های فضادار می باشد بنابر این تولید این نوع منسوجات روی ماشینهای راشل با دو شانه سوزن صورت می گیرد.

هر چند تولید پارچه های فضادارروشی کاملاً جدید نبوده و از 15 سال پیش تحقیقات و توسعه آنان انجام شده است ولی در چند سال اخیر این پارچه ها بعنوان محصولی جدید در میان منسوجات مطرح گشته اند ابداع و توسعه تجاری پارچه های فضادار در سال 1868 میلادی توسط ماتئو تانسند در شهر لستر انگلستان برای تشکها و لایه های بافندگی حلقوی انجام گرفته است.

در پروژه حاضر، از تحقیقات مکیت در ارتباط با کاربرد پارچه های فضادار در استحکام بتون، بررسی های بروئر و آناند درباره پارچه های فضادار و نیز تحقیقات پاس، تیلور و پولت در ارتباط با فشردگی پارچه های مختلف استفاده شده است.

هدف کلی این پروژه، آزمایش بر روی پارچه های فضادار برای کسب شناخت بیشتری از این پارچه و ویژگی آنها بوده است تا سطوح کاربرد آنها تعیین و رفتارهای آنان پیش بینی گردد به ویژه آنکه در کشور ما تحقیقات و پژوهش برای شناخت هرچه بیشتر این پارچه ها انجام نگرفته و مراجع خارجی نیز تا به امروز ناچیز است.

در این راستا پروژه حاضر، به بررسی تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان کشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار می پردازد با توجه به اینکه در ماشینهای تولید کننده پارچه های فضادار کنترل کشش توسط سیستم تغذیه انجام می گیرد بنابر این 11 نمونه پارچه تمام پلی استر متفاوت از نظر تغذیه در شانه مونوفیلامنت و شانه های دیگر، ضخامت، تراکم ونوع طرح و نمره نخ مورد بررسی قرار گرفت تا در کنار بررسی آنها برخی خصوصیات مهم پارچه های فضادار همچون نفوذپذیری، ضخامت و فشردگی و سایش مورد ارزیابی قرار گیرد.

برای بررسی قابلیت گذردهی هوا در پارچه های فضادار از دو قسمت هر پارچه نمونه ای تهیه گشت و در مجموع 5 مرتبه مورد آزمایش قرار گرفت در مورد فشردگی پارچه ها نیز نمودارهای ضخامت – فشار برای هر نمونه بدست آورده شد و پارامترهای فشردگی از سیستم KES حاصل شد و برای درک بیشتر موضوع تئوری فشردگی نیز مورد بحث قرار گرفته است. آزمایش سایش پارچه نیز در دوره ای مختلف سایش انجام گرفت و با تهیه عس ، پارچه های فضادار از لحاظ میزان پرز و مقاومت سایشی مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته اند.

از نتایج بدست آمده از این پروژه می توان به تاثیر ضخامت، نمره نخ، میزان تغذیه، نوع طرح بافت و عملیات تکمیل پارچه پارچه های فضادار بر قابلیت گذردهی هوا ،ویژگی فشردگی و پارامترهای وابسته به آن اشاره نمود بطوریکه ازدیاد تغذیه نخ مونوفیلامنت و ضخامت پارچه، کاهش نفوذپذیری هوا و افزایش فشردگی را در پی دارد. طرحهای بسته بافت یا ساختارهای نیمه باز نسبت به ساختارهای باز، نفوذپذیری هوا را در پارچه های فضادار کاهش می دهند. اما به نظر می رسد که طرح بافت تاثیر چندانی در فشردگی این پارچه ها نداشته و بیشتر متاثر از نخ فضادار (مونوفیلامنت) می باشد.

بر اساس نتایج آماری انجام شده، با تغییر میزان تغذیه نخ در شانه های فضادار میزان نفوذپذیری هوا و ضخامت پارچه های فضادار تغییر می نماید و بین پارچه های فضادار از این لحاظ تفاوت آماری وجود دارد.

مقدمه:

پارچه های فضادار در سالهای اخیر بعنوان محصولی جدید در میان سایر منسوجات معرفی گشته اند هرچند این تکنولوژی، روشی کاملاً جدید نبوده و از سالهای پیش وجود داشته است اما در چند سال اخیر توانستند بخش مهمی از تجارت منسوجات را کسب نمایند. پارچه های سه بعدی با روشهای بافندگی متفاوتی تولید می شوند با این حال بافندگی حلقوی تاری بزرگترین تکنولوژی رقابتی جهت تولید پارچه های فضادار می باشد. این پارچه ها ساختاری با دو سطح حلقوی تاری هستند که بوسیله نخهایی که به نخهای فضادار تعبیر می شوند به یکدیگر اتصال یافته اند، هر دو سطح پارچه می تواند ازلحاظ تراکم، ساده یا طرح دار، مش (حفره های روی هر سطح) همانند یا متفاوت باشد هر دو سطح پارچه یا فقط یکی از آنها می تواند ساختاری باز، با اندازه های مختلف مش روی هر طرف باشد. ارتجاع این پارچه ها نیز با بکارگیری نخ الاستان کنترل می شود.

برای اتصال دو سطح پارچه بطور کلی از نخ مونوفیلامنت استفاده می شود پارچه های فضادار روی ماشینهای دو شانه سوزن بافته می شوند و با توجه به نوع تولید نیازمند حداقل ۴ شانه راهنما هستند فاصله بین شانه های سوزن در یک محدوده معین تنظیم می شود و برای انواع ماشینهای ساخته شده جهت تولید پارچه های فضادار فرق دارد عمدتاً این پارچه ها جهت کاربردهای خاص طراحی می شوند و می توانند شامل مواد گوناگونی وابسته به سطوح کاربردی مورد نظر باشند. انتقال رطوبت و هوا، وزن سبک ، نرمی و سازگار با پوست بدن، تولید تک مرحله ای، مقاومت فشاری خوب و قابلیت انعطاف پذیری، تعدادی از خواص ویژه پارچه های فضادار می باشد و بواسطه این محاسن عالی در مدت زمان کوتاهی توانستند جایگاه مناسبی در بازار منسوجات بدست آورند و جایگزینی برای چند لایه ها در ورزشها، پوشاک ایمنی (محافظتی)، بعنوان ساختمان اصلی کامپوزیتها و برای فیلترها و زمینه های پزشکی باشند.

با در نظر گرفتن مطالب گفته شده برای شناخت بیشتر این پارچه و روشهای تولید آن، در فصل اول پروژه به بررسی روشهای تولید پارچه های فضادار برای تهیه منسوجات سه بعدی پرداخته شده است در ادامه و در فصل دوم، به تولید پارچه های فضادار حلقوی تاری بوسیله ماشین راشل پرداخته شده ضمن اینکه در ارتباط با کاربردهای این پارچه ها بطور مفصل بحث می گردد با توجه به اینکه ویژگی فشردگی این پارچه ها یکی از رفتار های مهم آنان است در ابتدا خصوصیات مهم این منسوجات بیان شده و سپس مطالبی راجع به ضخامت و فشردگی با توجه به مقالات و تحقیقات صورت گرفته، خصوصاً تئوری فشردگی و روابط مربوطه بیان گشته است.

در فصل سوم، به چگونگی تهیه و تولید پارچه های فضادار و مشخصات آنان در ابتدا پرداخته شده و سپس به روشهای انجام آزمایشات و شرح دستگاههای مورد استفاده همچون دستگاه ضخامت سنج و نفوذپذیری وسایش می پردازیم ضمن اینکه آزمایشات ابتدایی ضخامت – فشار با نمودارهای مربوطه نشان داده می شود.

در فصل چهارم، به تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده از هر آزمایش با استفاده از جداول گزارش شده و نمودارها پرداخته می شود و در پایان این فصل به بررسی جدول آماری ANOVA و آزمون دانکن پرداخته شده است.

در فصل انتهایی پروژه نتایج کلی آزمایشات برای پارچه های فضادار مورد بررسی قرار گرفته، پیشنهادات پیرامون بحث ذکر شده و دورنمای کلی کار مشخص می گردد.

در پایان، تصاویر پارچه های فضادار تولید شده، تصاویر حاصله از آزمایش سایش پارچه و نیز ساختارهای لایه رو و زیر پارچه فضادار و اطلاعات دیگر ضمیمه شده است.

تعداد صفحه : 158

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: بررسی اثر Read more…