سمینار ارشد رشته نساجی: بررسی خصوصیات و ویژگی های نخ های به کار رفته در تورهای ماهیگیری

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی خصوصیات و ویژگی های نخ های به کار رفته در تورهای ماهیگیری

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژي

عنوان:

بررسی خصوصیات و ویژگی هاي نخ هاي بکاررفته در تورهاي ماهیگیري

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

امروزه نساجی و الیاف نساجی در بخش هایی غیر از این صنعت مورد استفاده وسیع قرار گرفته اند از آن جمله می توان به استفاده از الیاف نساجی در صنعت هایی مانند: صنعت عمران، صنعت شیلات، صنعت خودروسازي و… اشاره کرد بعنوان مثال در صنعت عمران استفاده از الیاف PP در بخش ساختمان سازي و در صنعت خودروسازي استفاده از الیاف نساجی در ساخت کمربندهاي ایمنی، روکش هاي صندلی و کیسه هاي هواي اتومبیل و در صنعت شیلات استفاده از این الیاف درساخت تورهاي ماهیگیري و دیگر ادوات صیادي که در این سمینار به انواع نخهاي مصرفی به همراه ویژگی هاي آنها در ساختارهاي تور ماهیگیري اشاره گردیده است.

بطور کلی هم از الیاف طبیعی و هم از الیاف مصنوعی در نخ هاي ماهیگیري استفاده می گردد ولی امروزه الیاف مصنوعی داراي کاربرد بیشتر و بهتر می باشند چرا که الیاف طبیعی بعد از مدتی فاسد می گشتند و خاصیت خود را از دست می دادند در میان انواع الیاف مصنوعی الیاف نایلون بدلیل دارا بودن خاصیت الاستیک بیشتر و همچنین دوام بیشتر در برابر نور خورشید و دیگر عوامل تخریبی محیط داخل آب داراي عملکرد بهتري بوده و امروزه بعنوان ماده اصلی و اولیه در ساخت نخ هاي تورهاي ماهیگیري بکار برده می شود.

مقدمه

در گذشته براي ساخت تورهاي ماهیگیري و نخ هاي صیادي از انواع الیاف طبیعی نظیر الیاف گیاهی و حیوانی استفاده می کردند با این وجود هنگامیکه این الیاف در محیط هاي مرطوب و در درون آب ها به مدت طولانی قرار می گرفتند مورد هجوم باکتري ها قرار گرفته و فاسد می گشتند.

ولی امروزه استفاده از الیاف مصنوعی جایگزین الیاف طبیعی شده است چرا که این الیاف نه تنها دچار فاسد شدن نمی گردند بلکه داراي ازدیاد طول بیشتري نیز می باشند مهمترین و پرکاربردترین لیف مصنوعی مصرفی در تورهاي ماهیگیري نایلون 6 و نایلون 66 است که امروزه از آنها بعنوان اصلی ترین لیف مصنوعی مصرفی در ساخت تورهاي ماهیگیري استفاده می کنند.

فصل اول

الیاف طبیعی مورد مصرف در تورهاي ماهیگیري

مواد اولیه مورد نیاز براي ساخت ادوات صیادي (تور و طناب صیادي) را به دو دسته الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی می توان تقسیم کرد که خود الیاف طبیعی شامل دو دسته می باشد: الیاف گیاهی و الیاف حیوانی.

از جمله الیاف گیاهی که در صیادي و ساخت ادوات صید بکاربرده می شد عبارتست از: پنبه، کتان، کنف و…

انواع الیاف حیوانی شامل: ابریشم، پشم و…

الیاف مصنوعی: پلی آمید، پلی استر و…

1-1- انواع الیاف گیاهی و خصوصیات آنها:

الیاف گیاهی:

این الیاف در گذشته مواد اولیه مهمی براي تهیه تورها و طناب هاي صیادي بودند که در طول 2 الی 3 دهه گذشته بتدریج جاي خود را به الیاف مصنوعی دادند ولی با این حال هنوز بعضی از الیاف گیاهی هستند که براي ساخت تور و طناب هاي صیادي کاربرد دارند.

انواع الیاف گیاهی:

از الیاف گیاهی آنهایی که بیشتر براي تهیه ادوات صید مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: پنبه، کتان، کنف که در مورد خصوصیات هر یک ازاین الیاف بطور مختصر توضیحاتی داده شده است.

الیاف پنبه:

از این الیاف می توان نخ هاي سبک تهیه کرد که مناسب براي تورهاي ماهیگیري هستند و همچنین این الیاف نسبت به دیگر الیاف طبیعی مناسب تر می باشد زیرا نسبت به دیگر الیاف مقاوم تر در برابر پوسیدگی می باشد و همچنین برخلاف دیگر الیاف در اثر جذب آب استحکامش کمتر نمی گردد.

تعداد صفحه : 38

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *