سمینار ارشد رشته عمران سازه های هیدرولیکی: كاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازي كانال هاي انتقال آب

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران سازه های هیدرولیکی

با عنوان : کاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازی کانال های انتقال آب و سازه های وابسته در شرایط غیرماندگار

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي عمران – سازه هاي هيدروليكي

عنوان:

كاربرد نرم افزار MIKE11 در مدل سازي كانال هاي انتقال آب و سازه هاي وابسته در شرايط غير ماندگار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

جهت مطالعه و بررسي رفتار هيدروليكي شبكه كانال هاي آبياري در مقابل با سيستم هاي كنترل و سازه ها و مطالعه و ارزيابي عملكرد جريان هاي غيرماندگار، يكي از موثرترين روش ها، شبيه سازي رياضي آنهاست. با توجه به طبيعت جريان غيرماندگار، و تعامل با اين سيستم ها، استفاده از مد ل هاي هيدروديناميكي اجتناب ناپذير است.

مناسب ترين ابزار براي مطالعه جريان هاي غيرماندگار و ارزيابي عملكرد آنها مدل هاي هيدروديناميك است كه توانايي شبيه سازي جريان در انواع كانال هاي آبياري را در شرايط تغييرات محدود و شديد جريان را داشته باشد. اگر چه مدل هاي مذكور با امكان ارزيابي عملكرد كانال ها اطلاعات مناسبي را براي مديريت جريان غير ماندگار فراهم مي نمايند اما دستيابي به مناسبترين شيوه هاي مديريتي نيازمند بهره گيري از روش هاي مؤثر و كارآمد بهينه سازي است.

يكي از اين مدل ها كه در كشور ما جايگاه ويژه اي پيدا نموده بسته نرم افزاري MIKE11 می باشد. این بسته شامل مدل هاي هيدرولوژي، هيدروديناميك، انتقال رسوب، انتقال و انتشار و كيفيت آب مي باشد. مدل هيدروديناميك آن كه مربوط به مديريت سيلاب و محاسبه پروفيل سطح آب بوده عليرغم نتايج قابل قبولي كه دارد داراي پيچيدگي هاي خاص خود مي باشد.

مدل MIKE11 توسط انجمن هيدروليك دانمارك تهيه شده قادر به محاسبه جريان در شرايط زيربحراني و يا فوق بحراني به صورت هاي ماندگار، شبه ماندگار و غير ماندگار مي باشد.

مدل MIKE11 امروزه پيشرفته ترين و جامع ترين از نوع خودش است. و هم اكنون توسط 1500 كاربر در سرتاسر دنيا استفاده مي شود.

مقدمه:

يكي از وظايف مهم دولتها كاهش اثرات بلاياي طبيعي مي باشد . طبق بررسي هاي بعمل آمده بيش از چهل نوع بلاي طبيعي در سطح جهان تشخيص داده شده كه وقوع 31 مورد آن در ايران ثبت شده است . و براساس آمار ستاد حوادث غيرمترقبه كشور بالاترين ميزان خسارات مالي ناشي از حوادث غير مترقبه پس از خشكسالي براثر سيل بوده است. با عنايت به مطلب فوق و همچنين وجود رودخانه هاي بزرگ و دائمي در كشور ما كه در مواقع سيلابي باعث بروز خسارت به مناطق ساحلي مي گردد اهميت مطالعه در اين زمينه را مشخص مي نمايد.

وجود جريان هاي غيرماندگار باعث تغييرات دبي و عمق در زمان و مكان در سرتاسر شبكه و سازه هاي آبي موجود خواهد شد كه تبعات گسترده هيدروليكي در شبكه ايجاد مي كند. مناسب ترين ابزار براي مطالعه جريان هاي غيرماندگ ار و ارزيابي عملكرد آنها مدل هاي هيدروديناميك است كه توانايي شبيه سازي جريان در انواع كانال هاي آبياري را در شرايط تغييرات محدود و شديد جريان را داشته باشد.

طي سالهاي اخير نرم افزارهاي زيادي همانند SEFLOW و STARS و MIKE11 و ISIS HEC جهت شبيه سازي، مديريت بهره برداري، كنترل رسوب و…. براي رودخانه ها تهيه شده است. يكي از اين نرم افزار ها كه در كشور ما جايگاه ويژه اي پيدا نموده بسته نرم افزاري MIKE11 می باشد. اين بسته شامل مدل هاي هيدرولوژي، هيدروديناميك، انتقال رسوب، انتقال و انتشار و كيفيت آب مي باشد. مدل هيدروديناميك آن كه مربوط به مديريت سيلاب و محاسبه پروفيل سطح آب بوده عليرغم نتايج قابل قبولي كه دارد داراي پيچيدگي هاي خاص خود مي باشد.

مدل MIKE11 توسط انجمن هيدروليك دانمارك تهيه شده قادر به محاسبه جريان در شرايط زيربحراني و يا فوق بحراني به صورت هاي ماندگار ، شبه ماندگار و غير ماندگار مي باشد.

مدل MIKE11 امروزه پيشرفته ترين و جامع ترين از نوع خودش است. و هم اكنون توسط 1500 كاربر در سرتاسر دنيا استفاده مي شود. MIKE11  در بسياري از كشور ها از جمله استراليا، نيوزيلند و بنگلادش و بسياري از كشورهاي اروپايي استاندارد صنعتي شده است.

تعداد صفحه : 40

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        [email protected]