دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت : ارزیابی ریسک زیست محیطی آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت

با عنوان : ارزیابی ریسک زیست محیطی آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران شمال

پایان‌نامه برای دریافت درجه­

کارشناسی ارشد

عنوان:

ارزیابی ریسک زیست محیطی آزادراه کنارگذر شمالی مشهد

مرداد 1394

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

  مقدمه

در این فصل به موضوع تحقیق، فرضیات و پرسش‌های تحقیق پرداخته خواهد شد. سپس روش تحقیق، مراحل انجام کار و مطالعه موردی بیان می‌شود.

  • بیان مسئله

ارزيابی ريسک يک مفهوم نسبی است و ميزان خطر و آسیب‌پذیری را به‌صورت نسبی در نظر می‌گیرد و به‌عنوان روند بخشی و تعیین “اهميت و احتمال ” اثرات سوء فعالیت‌های بشري و يا فجايع طبيعی تعريف نمود. اين روند شامل تشخيص خطرات ، تخمين احتمال وقوع خطرات ،ارزيابی عواقب ،استفاده از دستاوردها و ارائه نتیجه‌گیری است. يک ارزيابی ريسک ايده آل بايد همواره شامل معيارهايی مبني بر موثق بودن برآوردها باشد.

ازآنجایی‌که احداث هر پروژه‌ای اثراتی را بر محیط‌زیست بلافصل خود خواهد گذاشت احداث جاده نيز از اين قاعده مستثنا نبوده و علی‌رغم منافع فراوان ، ریسک‌ها و خطرات بالقوه‌ای را دارا می‌باشد که در صورت بالفعل شدن آن‌ها آسیب‌های بسياری را بر محیط‌زیست تحت تأثير خود متحمل خواهد کرد.

امروزه حمل‌ونقل يكي از اجزاء مهم اقتصاد ملي محسوب می‌گردد و به دلیل داشتن نقش زيربنايي تأثير فراواني بر فرآيند رشد اقتصادي كشور دارد. اين بخش دربرگيرنده فعالیت‌هایی است كه به شكلي گسترده در تمامي زمینه‌های توليد، توزيع و مصرف كالا و خدمات جريان داشته و در مجموعه فعالیت‌های اقتصادي نقش غیرقابل‌انکاری بر عهده دارد.

شبكه حمل‌ونقل جاده‌ای با بيش از 90 درصد جابجايي مسافر و بيش از 85 درصد جابجايي كالا، جايگاه ویژه‌ای در حمل‌ونقل ايران داراست. ازاین‌رو وجود شبکه‌ای كارا و ايمن با پوشش و يكپارچگي مناسب، باعث افزايش ظرفيت، قابليت اعتماد و ايمني شده و نقش خود را به‌عنوان عامل توسعه‌یافتگی مناطق مختلف كشور به‌خوبی ايفا خواهد كرد. مشکل اصلی سيستم حمل‌ونقل جاده‌ای کشور افزايش سريع حجم تردد در سال‌های اخير و به‌تبع اشباع شدن بخشی از محورها اصلی کشور می‌باشد. با توجه به اينکه بيشتر محورهای کشور به‌صورت خطی توسعه پيداکرده و شبکه‌های ارتباطی محلی و ملی تشکيل نشده است توزيع بار به ساير محورها ممکن نبوده و نوسازی و بازسازی محورهای موجود را نيز با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

مدیریت ریسک فرآیندی سامانمند در راستای دستیابی به اطمینان کامل از اجرای مناسب و صحیح یک پروژه و رعایت ضوابط مرتبط با کاهش مخاطرات احتمالی است و می‌توان آن را گامی مؤثر در جهت برنامه‌ریزی ، مدیریت و تصمیم‌گیری مناسب به‌منظور کاهش مخاطرات شناسایی‌شده در مرحله ارزیابی ریسک و جلوگیری از وقوع اثرات احتمالی بر محیط‌زیست ،بهداشت عمومی و سلامت انسان‌ها دانست.هدف اولیه مدیریت ریسک بررسی پتانسیل‌های ریسک یک پروژه و اثرات احتمالی آن بر پارامترهای محیط‌زیست و سلامت و بهداشت عمومی جهت استقرار سیستم مدیریت ریسک می‌باشد.پروژه آزادراه کنارگذر شمالی مشهد از مهرماه سال 1384 و در قالب قانون مشارکت در احداث آزادراه‌ها با استفاده از منابع بخش خصوصی و بانک‌ها و بر اساس مفاد آیین‌نامه اجرایی آن وارد فاز اجرایی گردید با توجه به افتتاح پروژه در سال 91 در حد 95% پیشرفت فیزیکی داشته است.طول این آزادراه 72 کیلومتر می‌باشد که به 4 قطعه تقسیم‌بندی شده است، پیمانکار این پروژه شرکت مسکن و عمران قدس رضوی می‌باشد،تعداد خطوط عبور 4،عرض کلی آزادراه 44 متر،عرض آسفالت 23 متر،نوع آسفالت- گرم،سرعت طرح 110 کیلومتر بر ساعت می‌باشد.مشخصات این پروژه به شرح زیر می‌باشد:

  • تعداد پل‌های رودخانه‌ای 9 عدد است
  • تعداد پل‌های گذرگاهی 44 عدد
  • تعداد تقاطع‌های غیر هم‌سطح 6 عدد
  • تعداد پل‌های با دهانه بیش از 10 متر 38 تا می‌باشد
  • تعداد پل‌های با دهانه کمتر از 10 متر 183 تا می‌باشد ، مجموعه دهانه پل‌ها (متر) :1708
  • اهمیت و ضرورت پژوهش

یکی از فعالیت‌های کشورهای درحال‌توسعه براي ساخت زیربناهاي اقتصادي خود، اجراي طرح‌های عمرانی زیر بنایی است که سالانه بخش عمده‌ای از بودجه کشور را به خود اختصاص می‌دهد و لذا برنامه‌ریزی اصولی در خصوص این طرح‌ها از ملزومات و ضروریات بوده تا بتوان کمترین نسبت هزینه به بهره‌وری را از آن استحصال نمود. هرساله بخش عظیمی از اعتبارات و منابع مالی کشور، صرف سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ عمرانی و زیر بنایی می‌شود. مهم‌ترین شاخص موفقیت این پروژه‌ها علاوه بر دستیابی به اهداف موردنظر و مقرون‌به‌صرفه بودن، اتمام آن در زمان پیش‌بینی‌شده می‌باشد. تأخیر در پروژه‌های عمرانی به دلیل پیچیدگی خاص آن‌ها امري غیرقابل‌انکار است، به‌طوری‌که مطالعات انجام‌گرفته نشان می‌دهد که اغلب پروژه‌های ساخت در دنیا با حدود بیش از 50 درصد افزایش زمان مواجه می‌شوند. تأخیر در پیشرفت کار، علاوه بر آن‌که موجب طولانی شدن زمان اجرا و صرف هزینه‌های قابل‌ملاحظه‌ای براي راه‌اندازی مجدد یا تکمیل آن‌ها می‌گردد، به تحمیل هزینه فرصت ازدست‌رفته بر بخش‌های اقتصادي و نیز توجیه‌ناپذیر شدن طرح در مراحل بعد نیز منجر می‌شود؛ به‌عبارت‌دیگر، گذشت زمان و تحولات فن‌آوری و تغییر شرایط محیطی و اجتماعی، ممکن است طرح‌هایی را که در یک مقطع زمانی داراي توجیه فنی و اقتصادي بوده‌اند، در شرایط جدید توجیه‌ناپذیر سازد. عدم تحقق زمانی پروژه‌ها با ایجاد موانع و مشکلات بسیار در ایجاد بستر مناسب براي آغاز طرح‌های جدید، کشور را با لطمات جدي مواجه می‌سازد. همچنین به دلیل رابطه مستقیم میان زمان و هزینه اجراي پروژه، افزایش زمان اغلب منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شود. از سوي دیگر، تأخیر در پروژه‌های ساخت می‌تواند بر اهداف کیفی آن‌ها نیز تأثیر داشته باشد و مجریان پروژه به‌منظور جلوگیري از جریمه‌های ناشی از تأخیرات غیرمجاز و تکمیل پروژه در موعد مقرر، روند اجراي پروژه در یک بازه زمانی را تسریع کنند که در بعضی موارد براي دستیابی به این هدف، کیفیت اجراي پروژه به‌طور چشمگیري کاهش می‌یابد. لذا بررسی عوامل به وجود آورنده تأخیرات و تعیین تأثیر هر یک از آن‌ها بر اهداف اصلی پروژه یعنی زمان، هزینه و کیفیت می‌تواند کمک بزرگی به مدیریت، براي انجام هر چه‌بهتر پروژه‌های آتی بکند و با شناسایی مهم‌ترین ریسک‌های موجود در پروژه‌ها، می‌توان راهکارهای مفیدي را جهت کاهش یا حذف آن‌ها ارائه نمود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :109

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :        ------        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --