دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معدن :عوامل مؤثر بر نرخ نفوذ ماشين حفار تمام مقطع تونل

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته معدن با عنوان : عوامل مؤثر بر نرخ نفوذ ماشين حفار تمام مقطع تونل

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc”سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
استخراج– مهندسي معدن
عنوان :
عوامل مؤثر بر نرخ نفوذ ماشين حفار تمام مقطع تونل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:
انتخاب ماشين حفر تونل مناسب با توجه به شرايط حاكم در مسير حفاري يكي از مهمترين فاكتورهاي تعيين
كننده در موفقيت پروژه ميباشد و قبل از شروع حفاري با TBM لازم است اطلاعات دقيقي از شرايط زمين بدست
آيد.با آگاهي از شرايط زمين و ارزيابي صحيح نحوه عملكرد عوامل مؤثر بر كاركرد TBM ميتوان تا حدود زيادي
كاركرد اين ماشين در شرايط مورد نظر را پيشبيني نمود. پارامترهاي بسياري از جمله خصوصيات ماده سنگ،
خصوصيات توده سنگ، هندسه كاتر، هندسه برش، مشخصات ماشين و پارامترهاي اجرايي را ميتوان در نرخ نفوذ
ماشين حفار مؤثر دانست.

قدمه، تاريخچه و اهداف حفر سازه هاي زير زميني و تونل: با پيشرفت تكنولوژي در عرصه هاي مختلف، فن تونل سازي نيز از اين امر مستثني نبود و تحولات عمده اي در آن صورت گرفت، هر چند كه هنوز هم روشهاي سنتي كاربرد وسيعي در اين زمينه دارند ولي اين حالت نيز بدليل استفاده از ماشين آلات جديد و تلفيق اين روشها با روشهاي بهسازي و حتي با روشهاي جديد ميسر و باعث كارآمدتر شدن اين روشها به ويژه در تونلهايي با مقاطع بزرگ گرديده است. براي طراحي و نيز حفر تونل ها مي بايست اول به اهداف حفر تونل بپردازيم و سپس با مطالعه و بررسي كليه روش هاي تونل زني و نگهداري آنها، تونل ها را طراحي و سپس به حفر آنها بپردازيم. برخي از نكاتي كه بطور كلي مي توان در ارتباط با تونل سازي بدان اشاره كرد با توجه به محدوديت زمان ايستايي، بشرح زير مي باشد: شكل مقطع تا حد ممكن حالت بيضوي داشته باشد، نصب نگهداري بايد سريعا بمنظور به حداقل رساندن حركات توده در برگيرنده تونل انجام گيرد. پايداري جبهه كار، بررسي و اقدامات لازم براي نگهداري صورت گيرد. در هر بخش از مراحل حفاري، حلقه شاتكريت مسلح بايد سريعا كامل و بسته شود و در صورت امكان براي مقاطع بزرگ كه به چند بخش تقسيم مي شوند، توصيه شده كه حفر گالري ها بطور متقارن انجام شود، به اين ترتيب توزيع تنش مجدد در لاينينگ و توده در برگيرنده به آرامي و بدون مشكل صورت مي پذيرد. در ايران از چند هزار سال پيش، به منظور استفاده از آب هاي زيرزميني، تونل هايي موسوم به قنات حفر مي شده است. قنات يكي از ابتكارات شگفت انگيز ايرانيان است كه بر كشاورزي و آبياري فلات ايران از يك سو و از ديگر سو در شكوفايي تمدن و فرهنگ ايران تأثير ماندگار داشته است. طول بعضي از اين سازه هاي زيرزميني كه نوعي تونل هاي انتقال آب به حساب مي آيند به 70 كيلومتر و يا بيشتر نيز مي رسد. تعداد قنات هاي ايران بالغ بر 50000 رشته برآورد شده و جالب توجه آن است كه اين قناتهاي متعدد طويل و حساس از لحاظ جهت و شيب با وسايل بسيار ابتدايي حفر شده اند. موقعيت جغرافيايي كشور ايران شرايط ويژه اقتصادي را بوجود آورده كه لزوم ايجاد شبكه هاي حمل و نقل كارا، مناسب و استاندارد را ايجاب مي كند در صورتي كه اين شرايط و امكان استفاده از هر يك به عنوان فرصتي مناسب جهت توسعه حمل و نقل كشور را دركنار جغرافياي كوهستاني ايران مورد توجه قراردهيم، به نياز فوق العاده كشور به حفر تونل هاي آب، راه و راه آهن پي برده مي شود. در قرن حاضر، پيشرفت تكنولوژي از يك سو و افزايش روز افزون جمعيت و نياز آن به خدمات بيشتر از سوي ديگر، باعث افزايش درخواست براي فضاهاي عمومي شده است. از مهمترين نقش هاي اين خدمات، شبكه راههاي درون شهري است. بطور كلي تونل ها با توجه به اهداف آنها به انواع زير تقسيم مي شوند : 1- تونل هاي معادن : به منظور دسترسي، شناسايي و استخراج ماده معدني 2- تونل هاي خدماتي : اين تونل ها از خيابان هاي اصلي عبور مي كند و براي عبور كابل هاي برق، تلفن و ….، لوله هاي فاضلاب، گاز و ….. 3- تونل هاي ارتباطي : تونل هاي راه آهن، مترو، راه و … ٣ 4- فضاهاي زيرزميني : كه به منظور الف ) احداث تاسيساتي از قبيل استخر ، مجموعه هاي ورزشي و … ب ) احداث نيروگاه در زيرزمين و انبارها از قبيل نيروگاه برق، پناهگاه هاي جنگ، انبار مواد سوختي، نيروگاه اتمي (نروژ، سوئد، سوئيس و فرانسه) و …

عوامل موثر در طراحي و انتخاب روش حفاري
مشكلات زمين شناسي خاصي در جريان حفر تونل موجود ميباشند كه هر كدام تاثير خاصي را در طراحي و
اجراي تونل دارند كه به شرح زير مي باشند :

 الف ) شيب دار بودن سطح زمين اثر تضعيف كننده اي در جريان حفر تونل دارد.
 ب ) آب شناسي
1 ج ) يكي از مشكلات عمده و بارز، انحلال در سنگ هاي آهكي است كه توليد حفرات يا كارست ها
را موجب مي شود
و اين انحراف باعث سهولت جريان آب مي شود. مناطق برشي و محور تاقديس ها مناطق متعددي براي تشكيل كارست
هستند.[1]

عوامل مختلفي كار تونل سازي را تحت تاثير قرار مي دهند. مهمترين اين عوامل عبارتند از :

1- عوامل طبيعي
2- عوامل فني و محاسباتي
3- عوامل دروني (تاثير نوع سنگ بر حفاري)

تعداد صفحه :91

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :              [email protected]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *