دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی : شناسایی و اولویت بندی موانع حمایت ­مالی از ورزش قهرمانی استان فارس

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته  تربیت بدنی گرایش مدیریت ورزشی

با عنوان :  شناسایی و اولویت بندی موانع حمایت ­مالی از ورزش قهرمانی استان فارس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد ارسنجان

دانشکده علوم انسانی، گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A)

گرایش : مدیریت ورزشی

عنوان:

شناسایی و اولویت بندی موانع حمایت ­مالی از ورزش قهرمانی استان فارس

استاد راهنما:

دکتر ولی نوذری

استاد مشاور:

دکتر یونس محمدزاده

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

1 مقدمه

صنعت ورزش به سرعت جهاني گشته، قلمرو آن همه­جا را تسخير كرده و در سراسر دنيا ريشه دوانيده است، تا ميلياردها انسان از آن بهره­­­مند شوند. صنعت ورزش با در اختيار داشتن عامل محركي همچون مسابقات بزرگ ورزشي، امكان بهره­گيري از فرصت­هاي تبليغاتي و رسانه­ها را فراهم نموده است؛ كه اين موضوع خود موجب ايجاد بستر لازم براي تعامل ما­بين­ صنعت، تجارت و ورزش گرديده است (آندروف و همکاران،1380). در سطح بین­المللی، ورزش ششمین رتبه را دربین صنایع عمده­ی مختلف را دارا است (آزادان،1391). صنعت ورزش بخش­های نظیر کالاهای ورزشی، بازاریابی، سرپرستی ، اجرا وحمایت مال، ورزش حرفه­ای، پوشاک ورزشی، رسانه­های ورزشی و ورزش­های تفریحی را در بر می­گیرد و هر ساله در حال رشد است (احسانی،1387). اقتصاد ورزشی حیطه گسترده­ای است که با دیگر بخش­های اقتصادی رابطه­ای تنگاتنگ دارد. ضرورت جهاني شدن ورزش كه از دهه­ي 1980 شروع شد، موجب تغيير نقش ورزش در جامعه شد و فرصت­هاي درآمدزايي بسياري را براي افراد، مؤسسات و رسانه­هاي مختلف ايجاد كرد (الهی،1387). افزايش فعاليت در عرصه­ي تربيت­بدني و ورزش موجب افزايش تقاضاي كالا وخدمات مختلف مي­شود. اين مجموعه فعاليت­ها موجب پيدايش صنعت ورزش مي­شود (عسکریان،1383). يكي از راه­هاي تأمين بودجه­ي كافي جهت انجام فعاليت­هاي ورزشي به ويژه فعاليت­هاي قهرماني، جذب سرمايه‌گذاري شركت­ها وکارخانجات خصوصی در صنعت ورزش است (کاظم،1381). حمايت­مالي ورزشي يكي از مهمترين منابع درآمدي در ورزش امروزي است (سید عامری، 1388). مفهوم حمایت مالی از ورزش یک پدیده جدید به شمار نمی­رود. کشاک به نقل از گراتون و تیلور[1] (1985). بیان می­دارد که شروع حمایت مالی از ورزش به سال 1850 میلادی باز می­گردد که در آن یک شرکت استرالیایی به عنوان حامی مالی مسابقات کریکت انگلستان درآمد و از این طریق سود زیادی را عاید خود و برگزار کنندگان مسابقه مذکور کرد(کشاک،[2]2004). حمایت از یک ورزش، سازمان ورزشی یا رویداد توسط یک شخص یا شرکت برای کسب منافع یا سود دو جانبه برای هر دو طرف قرارداد (کشاک،2004). تا به حال چه در ورزش و چه در ديگر زمينه­ها، از حمايت­ تعريف جامع و مختصي نشده است. اما حمايت­ مالي به عنوان تدارك كمك­هاي مالي و مادی به يك فعاليت به وسيله­­­­­ي يك سازمان تجاري با هدف كسب اهداف تجاري تعريف مي­شود(جماعت،1386).

شانك[3] حمايت ­مالي ­ورزشي را به صورت زير بيان مي­كند سرمايه­گذاري در موجودیت­ ورزش (ورزشکار،تیم،لیگ، یا برنامه­ی ورزشی) برای حمایت از اهداف کلی سازمانی، تجاری و یا استراتژی­های پیشرفته (شانک،1951). گراتون[4](1985). حمايت مالي ورزشي را حمايت از يك ورزش، رويداد ورزشي، سازمان ورزشي يا رقابت توسط يك شخص يا شركت براي كسب منافع يا سود دوجانبه براي هر دو طرف قرارداد، مي­داند. امروزه شركت­هاي تجاري و صاحبان صنايع مختلف دريافته­اند كه، حمايت مالي مي­تواند به منزله يك ابزار تبليغاتي قدرتمند براي آنها عمل كند. در واقع یکی از مهمترین و موثرترین عناصری که موجب پیوند رويدادهاي ورزشي و اقتصاد شده است، موضوع حمايت مالي ورزشي به عنوان یک روش تبلیغاتی برای شرکت­های حامی است (بلوریان،1387). اهمیت حامیان مالی در درآمد زایی بخش ورزش دنیا بعد از امتیاز پخش زنده­ی تلویزیونی قرار دارد که ارزش آن در المپيك­ برای شرکت­ها مانند شرکت‌هاي مك دونالد، كداك، ويزا، آدیداس وکوکاکولا بیش از 170 میلیون دلار بوده است (کاظمی،1386). بنابراین با توجه به اینکه حمایت ­مالی یکی از زیر مجموعه­های بخش بازاریابی است و مسئولین ورزش برای به ثمر بخشیدن و به نتیجه رسیدن اهداف خود در بحث ورزش قهرمانی باید زمینه را برای ورود حامیان در ورزش فراهم کنند. یکی از اولین نیازها جهت ورود حامیان به ورزش شناختن عواملی است که مانع از حمایت ­مالی در ورزش می­شود. از آنجا که جذب حامیان ­مالی برای ورزش استان فارس نیاز به بررسی­های دقیق و کارشناسانه دارد، لذا محقق برآن است تا با بررسی وتحلیل ورزش این استان موانع حمایت­ مالی در این حوزه را شناسایی و اولویت­بندی کند، و بتواندگامی هر چند کوچک در راه گسترش بیشتر ورزش استان فارس بر دارد.

1-2 بیان مساله

در ابتداي هزاره سوم، جهان ورزش دوران جديد و تازه اي را تجربه مي كند. افزايش فعاليت در عرصه تربيت بدني و ورزش موجب افزايش تقاضا براي كالا و خدمات مختلف شده است. اين فعاليت ها به پيدايش صنعت ورزش منجر شده است. براي موفقيت در اين صنعت، به كارگيري بازاريابي ورزشي امري ضروري است(پیتس و استولار، 2002).

حمايت مالي از عناصر ارتباطات بازاريابي است كه مي تواند در موقعيت هاي معين، در كنار عناصر ديگر مانند تبليغات، ارتقاي فروش، به عنوان انتخابي سودمند، ابزار لازم ، فروش شخصي، روابط عمومي و بازاريابي مستقيم را براي تحقق اهداف خاص شركت ها تأمين كند و باعث موفقيت بازاريابان در محيطي آشفته شود(سگون و اورلی[5]،2008). امروزه ورزش از طريق به كارگيري دانش بازاريابي به صنعتي تبديل شده است كه حمايت ورزشي از ابزارهاي اصلي آن به شمار مي رود. موفقيت حمايت ورزشي لازمه تصميم گيري صحيح و اصولي است كه در نظر داشتن عوامل مختلف تاثيرگذار بر آن، هدايت بهتر فعاليت هاي حمايتي را ميسر مي كند. در حوزه مديريت، حمايت ورزشي به عواملي مانند اهداف حمايت ورزشي، ملاك هاي انتخاب رشته ورزشي، آميخته ارتباطات بازاريابي و ارزيابي حمايت ورزشي مي پردازد كه از فاكتورهاي مهم در فرآيند تصميم گيري حمايت ورزشي محسوب مي شوند و به صورت فرآيند انجام مي شوند(حسینی و همکاران،1391). حمايت مالي از ورزش از تكنيكهاي ارتباط جهاني است كه هدفش سرمايه گذاري در فعاليت هاي ورزشي، افراد و رويدادها براي بهره برداري بالقوه از مسائل تجاري مربوط به ورزش، ترغيب تماشاچيان در ورزشگاه و تماشاچيان تلويزيوني و ايجاد ارتباط بين حمايت شونده رويداد، تيم ورزشي يا ورزشكار و حمايت كننده است(رهام و همکاران، 1390).

یکی از راه های تامین بودجه کافی جهت انجام فعالیت های ورزشی به ویژه فعالیت های قهرمانی، جذب شرکت ها و سازمان ها جهت حمایت مالی می باشد. امروزه شرکت ها حمایت مالی را به عنوان یکی از ابزارهای ارتباطی محسوب می کنند و تمایل دارند از این طریق آگاهی از خدمات شرکت را افزایش دهند(احسانی و همکاران،1387). سرمايه گذاري جهاني در حمايت مالي، روندي رو به رشد داشته و از حدود 500 ميليون دلار در سال 1982(کلاه[6]،2003)، به 15 ميليارد دلار در سال 2009 رسيده (شانک،2009) و بيش از 70 درصد مبالغ سرمايه گذاري شده براي حمايت مالي، در حوزة ورزش و رويدادهاي ورزشي بوده است(کرمپتون،2004).

تعداد صفحه :114

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :              [email protected]