دانلود پایان نامه طراحي يك مركز محله در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي ( با تاکید بر محله شاه حسيني شهر بندرعباس).

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : معماری

گرایش : برنامه ریزی شهری

عنوان : طراحي يك مركز محله در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي ( با تاکید بر محله شاه حسيني شهر بندرعباس).

 

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

مقدمه

مبارزه با آسیب ها و معضلات اجتماعی و کنترل آن که درصد قابل ملاحظه ای از جمعیت شهرها را با خود درگیر نموده است و علاوه بر سد کردن راه رشد و تعالی افراد درگیر، رشد و تعالی فردی و روابط اجتماعی نسل جدید را نیز با خطراتی مواجه ساخته و خواهد ساخت با روش آزمایش و خطا به نتیجه مطلوب نمی رسد. بدین منظور برنامه ریزی مدبرانه عمیق بر اساس شرایط و موقعیت خاص شهرها لازم و ضروری است. این امر مهم جز با تجهیز تئوریک و اجرایی بدنه مدیریت دست اندرکار و جمع آوری بهینه و دقیق به همراه سازماندهی آمار و اطلاعات، بدون حذف و اضافه و مدنظر قرار دادن ملاحظات زیر تحقق نخواهد یافت:

– فراهم آوردن تسهیلات و امکانات موردنیاز جهت هدایت استعدادهای بالقوه و بالفعل مردم بر پایه مشارکت عمومی در اجرا، تصمیم گیری و برنامه ریزی

_ توزیع متوازن و منطقی امکانات در سطح کشور و شهرهای مختلف و زدودن فقر و بیکاری
_هماهنگ کردن اهداف با وسایل تحقق هدف به همراه پاسخ به سطح انتظارات

_ فراهم کردن زمینه های مناسب اشتغال فکری، بدنی و… نسل جوان

_رفع تبعیض در کلیه نهادها و سازمانها

_ مدیریت خردمندانه به جای خار چشم مردم بودن؛ به طوری که مردم مدیران را شریک و همدرد خود حس کنند.

_تأمین حداقل معیشت برای مردم

در این رساله سعی شده است تا به مبانی نظری ضروری برای ایجاد مجموعه فرهنگی-اجتماعی-تفریحی مرکز محله، که دارای دو عملکرد برجسته بالا بردن سطح فرهنگی مردم محله و پرکردن اوقات فراغتشان است، دست پیدا کنیم. در واقع هدف این طرح کالبد بخشیدن به این عملکردها در قالب یک طرح واحد است.

هدف این مجموعه از یک سو جبران کمبود فضاهای فرهنگی در محله شاه حسینی، و پاسخگویی به احتیاجات مردم بومی در بهره مندی از فضاهای تفریحی، آموزشی و گذران اوقات فراغت در فضایی مناسب، و از طرف دیگر ساماندهی محدوده ای از بافت محله است که دچار اختلالات فیزیکی و کالبدی و کمبود تسهیلات شهری و فرهنگی و….. می باشد.

این مرکز طوری در نظر گرفته می شود که همه افراد از هر طبقه و هر سنی امکان استفاده از آن را دارند. هم محل گردهمایی و هم اندیشی بزرگسالان است و هم محل تفریح و گذران اوقات فراغتشان است، همچنین محل بازی بچه ها و آموزش و مسابقات آن ها؛ و همه این ها در یک مجموعه واحد باید گنجانده شود.

در این مرکز فضاهای تفریحی در همجواری با فضاهای آموزشی، فرهنگی و نمایشی تداخلی هوشمندانه دارند تا از این طریق تعاملی ثمربخش میان افرادی که از این مجموعه بهره برداری خواهند کرد، به وجود آید.

در این مجموعه فضاهای لابی گفتمان، کافی شاپ،بخش آموزشی، خانه کتاب و سایت کامپیوتر، خانه ورزش، خانه سلامت، خانه رفاه و خدمات اجتماعي،خانه قرآن و عترت، سايت مديريتي و اداری، آمفی تئاتر، خانه کودک و فضای سبز مناسب و منظره سازی در برنامه کار طراحی قرار دارد.

توجه خاص به فضاهای باز و شفاف، حرکت ها و چرخش ها و دیدها، حضور در فضاهای باز و بسته عمومی و درمعرض دید قرار دادن فعالیت های بهره برداران مجموعه به رهگذران و به رخ کشیدن پویایی مرکز، از نکاتی است که در همه بخش های پروژه لحاظ شده است.

در بخش مطالعات این رساله از منابع مختلف کتابخانه ای بهره گرفته ایم که از مهمترین آن ها می توان به کتابخانه دانشکده هنرهای زیبا، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، کتابخانه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهیدبهشتی، کتابخانه ملی و مرکز اسناد ایران و …. اشاره نمود.

تحقیقات محلی نیز که مربوط به بررسی فرهنگ مردم محله مورد مطالعه و آسیب های اجتماعی ای که با آن دست و پنجه نرم می کنند بوده، از طریق مصاحبه حضوری و پرکردن پرسشنامه در محله و نیز با مسئولان و متخصصین امر صورت گرفته است.

اطلاعاتی از قبیل سایت، کروکی، عکس و … نيز با حضور در محل برداشت شده است.

اطلاعات مربوط به مطالعات استان هرمزگان، شهر بندرعباس و محله شاه حسینی، از قبیل اطلاعات مربوط به پیشینه تاریخی و اقتصاد و اقلیم و ….از طریق ادارات ذیربط چون اداره مسکن و شهرسازی، معاونت برنامه ریزی استانداری، شهرداری، اداره هواشناسی و …..احصاء شده است.

در نهایت و پس از احصاء معضلات و آسیب های اجتماعی محله و با عنایت به مبانی نظری گردآوری شده برای ارائه بهترین گزینه در راستای تولید برنامه راهبردی در جهت حل مسأله و پاسخ به فرضیه های پژوهش و کاهش آسیب های اجتماعی محله، از روش «ماتريس تهديدات، فرصت‌ها، نقاط ضعف و نقاط قوت» بهره برده ایم.

 

 

 

 

فصل اول : کلیات تحقیق

1-1. بیان مساله:

امروزه موضوع امنيت شهري، يكي از مسائل مهم در شهرها مي باشد. عوامل متعددي در ايجاد شهر امن موثر مي باشند. يك عامل موثر در امنيت شهري، پيشگيري از جرم و ناهنجاري اجتماعي است. با توجه به مطالعات صورت گرفته، عوامل اجتماعي مانند فقر، بيكاري، ناهماهنگي اجتماعي، ميزان بالاي جمعيت جوان و … باعث ايجاد محيطي مستعد و در معرض جرم و ناهنجاري رفتاري مي شود، اما فاكتورهاي اجتماعي تنها عوامل و جنبه هاي تعيين كننده جرائم و ناهنجاري هاي اجتماعي نيستند، طرح و كالبد فيزيكي فضا، نقش مهمي در توسعه يا پيشگيري از جرم و ناهنجاري دارد.(  خاموشی،1387:7)

در آغاز سده ي 21 ،دوره جديدي از حيات بشر آغاز شده و ناشناس ماندن، بيگانگي اجتماعي، بي خبري، فقر فرهنگي و نداشتن امنيت رواني يا پشتوانه هاي اجتماعي از پديده هايي بوده كه موجبات دل مشغولي بيشتر جامعه شناسان گرديده! آنچه كه در شرايط حاضر در شهرهاي كشور و از جمله شهر بندرعباس مطرح است، اينست كه از زمان تغيير تركيب جمعيتي شهرها و متراكم شدن آن ها، شاهد نوعي تغييرات در روابط همسايگي و محلي بوده ايم. به عبارت ديگر مهاجرت از نقاط مختلف كشور و ساكن شدن در يك محله از يك سو سبب بروز  اختلاط فرهنگي شده و از سويي ديگر انگيزه ها براي تماس و ارتباط بين همسايگان را از بين برده است. معضل ديگر شهرهاي امروز بافت هاي فرسوده پراكنده در سطح شهر است – بافت مساله دار شهري و بافتي كه با معضلات چندي دست و پنجه نرم مي كند- كه اين امر نهايتا منجر به كاهش منزلت اجتماعي و اعتبار محله در نزد ساكنين شهر مي شود.

همه اين مسائل مي تواند زمينه ساز   آسيب هاي اجتماعي اي چون فرار ، طلاق ، اعتياد ، خشونت ، روسپيگري و … که مي توان از آنها به عنوان انحراف از هنجارهاي اجتماعي نام برد و ديگر مشکلات و بزهکاري ها شوند. هنگامي که انحراف و بزهکاري در افراد جامعه رخ مي نمايد ، عوارض آن محدود به فرد نمانده، بازتاب آن به جامعه باز خواهد گشت و گاه حتي به يک جامعه نيز محدود نمي ماند. تاثير ناهنجاري براساس نوع فرهنگ و ميزان پايبندي افراد به آن فرهنگ متفاوت بوده و مي تواند گاه به سرعت با الگوسازي به صورت يک اپيدمي نمايان شود.

يکي از راه حل هاي مناسب که امروزه مورد اجماع عالمان اجتماعي است، پديد آمدن حرکت هاي اجتماعي با مشارکت محله هاست که سبب بالا رفتن تعلق اجتماعي شهروندان مي شود. هر گونه اقدامي که منجر به بالا رفتن توانمندي اجتماعي و فرهنگي شهروندان خصوصـا در سطح محـلات گردد، مي تواند نتايج مثبتي در کاهش آسيب هاي اجتماعي به دنبال داشته باشد و طرح حاضر نيز در واقع به دنبال دستيابي به چنين نتايجي در سطح يكي از محلات قديمي و فرسوده شهر بندرعباس به نام محله شاه حسيني است.

بر همین اساس است که تشکیل مجموعه‌ای با عنوان مركز محله براساس ضوابط محله‌ای می‌تواند مشارکت مردم در امور فرهنگی و اجتماعی را به همراه داشته باشد و همچنين با ارائه آموزش هاي مورد نياز و حتي برگزاري دوره هاي فني و حرفه اي در اين مركز به افزايش سطح فرهنگ عمومي و توانمندي گروه هاي مختلف ساكن در محله كمك نمايد.

اين مركز مي تواند و بايد پذيراي گروه هاي مختلف اجتماعي و سني جامعه ساكن در محله باشد، به اين منظور و براي ترغيب اهالي به آمدن به اين مركز و حتي در پايين ترين سطح گذران اوقات فراغتشان در آنجا و داشتن تعامل با هم محله اي هاي خود، بايد كاربري هاي تفريحي و تجاري متنوع فرهنگي را نيز در مجموعه گنجاند!

در مرکز محله مي توان با يك برنامه ريزي اساسي به تجمع دوستان، عدالت اجتماعي،تاثيرپذيري، نظارت و تقويت انسجام اجتماعي، همفكري و مشاوره تخصصي و ارائه راهكارهاي موثر در كاهش آسيب هاي اجتماعي دست يافت و در بالاترين سطح هدف مطلوب اين است كه محله به پايداري اجتماعي برسد. بنابراین سئوال اصلی این تحقيق آن است که “آيا طراحي يك مركز فرهنگي- اجتماعي – تفريحي در محله مي تواند گام موثري در راستاي كاهش آسيب هاي اجتماعي آن محله بردارد؟”

 

 
1-2.  ضرورت و اهمیت تحقیق .

آسیب های اجتماعی در مفهوم عام خود کم و بیش در کلیه جوامع بشری نمود دارند و این مسایل به هر مقیاس و اندازه ای که در جامعه وجود داشته باشند، دربردارنده ی هزینه های فردی و اجتماعی در شرایط کنونی و آینده خواهند بود. علاوه بر هزینه های مستقیمی که این پدیده های اجتماعی به دنبال دارند، هزینه های غیرمستقیمي چون تأثیرگذاری در فرایند تولید و خدمات، آلوده کردن محیط اجتماعی، فراهم سازی زمینه انحراف نسل جدید و نیز هزینه های درمان، پیشگیری و… که بر دوش جامعه گذاشته مي شود را به دنبال خواهد داشت و از همه مهم تر بنیان خانواده ها را به عنوان ستون و اساس جامعه به خطر خواهد انداخت. با توجه به جایگاه این پدیده ها و هزینه های آن، پرداختن بدان امری ضروری است.

يكي از عوامل مؤثر در وقوع جرم، محيط اجتماع و زندگي است و بررسي موضوعاتي همچون كيفيت و نحوه معماري مسكن و چگونگي شهرسازي در جوامع و شهرهاي مختلف يك كشور و يا محله‌هاي متفاوت يك شهر مبين تأثيرگذاري محيط بر بزهكاري است. نوع و كيفيت معماري و شهرسازي در كاهش يا افزايش وقوع جرايم تأثير بسياري دارد؛ هرچند در تصويب قوانين به اين موضوع توجه چنداني نشده است، به گونه‌اي كه امروزه درصد قابل توجهي از جرايم مخل نظم، امنيت و آسايش عمومي‌افراد ناشي از همين موضوع؛ يعني بي‌توجهي به معماري و شهرسازي صحيح و اصولي است و فقدان ضمانت اجرايي كيفري مؤثر در قوانين مربوط به شهرسازي و معماري مشكل را مضاعف نموده است.

در بررسي تاريخي موضوع آشكار مي‌گردد كه نقش معماري و شهرسازي در كاهش وقوع جرايم مورد توجه برخي قانون‌گذاران بوده است. به عنوان مثال، در قانون «حمورابي» كه مشتمل بر جرايم متعددي است، به اين موضوع پرداخته شده است. ماده 22 اين قانون مقرر داشته بود: «اگر يک معمار براي كسي خانه‌اي بسازد و در اثر اهمال او _حتي بعد از چند سال_ خانه خراب شود و موجب مرگ صاحب آن گردد، سازنده خانه را بايد كشت؛ اما چنانچه خرابي خانه سبب مرگ پسر صاحبخانه شود، پسر سازنده محكوم به مرگ خواهد شد.» اين ماده قانوني اگرچه داراي ايرادهايي از جمله مخالفت با اصل شخصي بودن مجازات‌ها و عدم تناسب مجازات با عمل ارتكابي است؛ اما بيانگر اهميت نوع و كيفيت معماري و نقش آن در جرايم (اعم از كاهش يا افزايش) در آن دوران بوده و نوعي عامل بازدارنده براي جلوگيري از اهمال معمار به شمار مي‌آمده كه خود باعث پيشرفت معماري و شهرسازي مي‌شود.

شهرسازي و نيز معماري ساختمان‌ها رابطه مستقيمي با جرم دارد.از اين روست كه برخي كشورها در حوزه معماري جنايي به گونه‌اي علمي عمل مي‌كنند و در طراحي ساختمان‌ها و شهرها توجه ويژه‌اي به اين موضوع دارند كه اين توجه سبب جلوگيري از بروز جرم و جنايت تا حد ممكن مي‌شود.[1]

رفتار انسانی در محیط، تحت تأثیر طراحی آن محیط قرار دارد. این نظریه تأکید دارد که با بهینه سازی فرصت های ناظر، تعریف مشخص و واضح از قلمرو و ایجاد تصویری مثبت از محیط می توان مجرمان را از ارتکاب جرم بازداشت. موضوع كاهش آسيب هاي اجتماعي يك موضوع موقتي تلقي نمي شود، بلكه به صورت بخشي از زندگي ساكنين محلات ظاهر مي شود.

از جمله مباحثي كه امروزه در محافل دانشگاهي و علمي بر سر زبان هاست، بحث سرمايه اجتماعي و فرهنگي است كه با بحث كاهش آسيب ها قرين است و يكي از عوامل موثر تقويت اين نوع سرمايه و بالا بردن سطح فرهنگ محله و روابط همسايگي، تجربه, دانش و آگاهي افراد است. ارائه آموزش هاي مورد نياز افراد در سطح محلات مي تواند به بالابردن اين سرمايه ها كمك نموده و نقش بسيار موثري در كاهش آسيب ها و معضلات اجتماعي ايفا نمايد. بر اساس تحقيقات صورت گرفته (عمدتا در كشورهاي غربي) هرچه سرمايه اجتماعي و روابط محلي در محله بيشتر باشد، ميزان سرقت و نياز به پليس و نيروهاي كنترل كننده رسمي كمتر بوده است.

با توجه به موارد فوق و نيز از آنجايي كه در پارادايم هاي جديد توسعه، رويكردهاي محله محور با تاكيد بر توسعه محلي به صورت جدي اي مورد تاكيد قرار گرفته؛ بر آن شدم كه پايان نامه خود را در مقياس محله اي تعريف نموده و با طراحي يك مركز فرهنگي- اجتماعي- تفريحي محله اي در راستاي كاهش معضلات فرهنگي و اجتماعي تلاش نمايم.

دليل انتخاب محله شاه حسيني عبارتست از:

1..مواجه بودن آن با كمبود سرانه و استاندارد

2.پايين بودن كيفيت زيست شهري و فرسودگي بافت كه به دنبال خود آسیب های اجتماعی نیز به همراه دارد که برخي از اين آسيب ها عبارتند از:

  • آلودگي هاي محيطي
  • اضطراب و نگراني ساكنين
  • وجود ناامني
  • رواج فعاليت هاي غير سالم و غيرمجاز
  • اعمال بزهكارانه از قبيل فروش مواد مخدر و مشروبات الكلي، زورگيري، سرقت و خشونت و…
  • ناپايداري و كاهش سطح اميد اهالي محل

واضح است كه تمام اين ناامني و معضلات اجتماعي توسط پليس و نيروهاي امنيتي قابل كنترل مي باشند، اما نبايد شرايط را براي رواج و گسترش اين معضلات باز گذاشت و بايد با برنامه ريزي صحيح و اصولي براي نهادينه كردن ارزش هاي فرهنگي و سوق دادن ساكنين محله به سمت هنجارهاي اجتماعي در جهت رفع اين آسيب ها تلاش كرد لازم به ذکر است که طرح حاضر          می تواند به عنوان یک طرح کاربردی برای سازمان هایی چون بهزیستی، نیروی انتظامی و سازمان مبارزه با مفاسد اجتماعی, دانشکده های معماری سراسر کشور, استانداری استان هرمزگان,  شهرداری و شورای اسلامی شهر بندرعباس, سازمان مسکن و شهرسازی استان هرمزگان,  اداره کل کار و امور اجتماعی, دفتر امور زنان و خانواده, سازمان امور زندان ها,  اداره کل بهزیستی, اداره کل ورزش و جوانان, اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی, گروه های سرمایه گذار بخش خصوصی و… مورد استفاده قرار گیرد.

[1] http://hesam-law.blogfa.com/post-25.aspx

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه :  330 

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --