دانلود پایان نامه : صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : حقوق

عنوان : صلاحیت شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

آیا می توان تاریخهای 22 فوریه و 25 مه 1993 را که در آن ها شورای امنیت به ترتیب تصمیم های ذیل را گرفت، دو روز تاریخی نامید؟  به موجب این تصمیم ها مقرر شد از یک سو «دادگاهی بین المللی با نام «دیوان بین المللی کیفری برای یوگسلاوی سابق» تشکیل شود تا به اتهام کسانی که درخاک یوگسلاوی سابق مرتکب جرایم نظیر «جنایت جنگی»، «جنایت علیه بشریت»، «نسل کشی» شدند، رسیدگی کند»، واز سوی دیگر اساسنامه این دادگاه مورد تصویب قرار گیرد. این دو قطعنامه رویدادی مهم، هرچند با تأخیر، در تاریخ حقوق بین الملل تلقی می گردد، زیرا طی 45 سال گذشته برای نخستین بار است که جامعه بین المللی در اوضاع و احوال کاملاً متفاوتی به تشکیل یک دادگاه بین المللی کیفری می پردازد. اگر قتل عامی در آسیا یا آفریقا یا آمریکای لاتین انجام می گرفت، در بهترین حالات، شایسته آن بود که سازمان ملل آن را رسماً محکوم کند، اما وقوع آن در اروپای متمدن مانع از آن می شد که وجدان های بیدار به محکومیتی نمادین قناعت کنند.  اعتقاد به اینکه با تدوین قواعدی نوین، قواعد و مقررات موجود مورد احترام بیشتری قرار می گیرد، گرچه کمی ساده لوحانه است ولی گذشته از هر چیز، مانعی دراعتقاد بدان هم به نظر نمی رسد. افکار عمومی، حکومت ها را وادار کرده است که اگر به دخالت نظامی نمی پردازند لااقل دادگاهی تشکیل دهند.

واژگان کلیدی: دیوان کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق، سازمان ملل متحد، شورای امنیت، دبیر کل ملل متحد، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، نسل کشی.

 

 

             

فصل اول

کلیات تحقیق

 

 • مقدمه:

شوراي امنيت سازمان ملل متحد، طي قطعنامه شماره 827 مورخ 25 مه 1993 به منظور تعقيب و مجازات جنايات جنگي، جنايات عليه بشريت، و نسل كشي (ژنوسايد) دريوگسلاوي سابق از آغاز سال 1991، به ايجاد ديوان كيفري بين المللي اقدام كرد. اين ديوان نخستين جلسه استماع عمومي خود را روز هشتم نوامبر 1994 (مطابق 17 آبان 1373) در شهر لاهه و در پناه آرامش و امنيتي كه گاردهاي سازمان ملل و تدابير شديد امنيتي براي محافظت از قضات و ساير شركت كنندگان بوجود آورده بودند، تشكيل داد. طبق گزارش واصله از شهر لاهه، جلسه مزبور با حضور سه قاضي از نيجريه، فرانسه و كاستاريكا در پي صدور نخستين قرار بازداشت عليه فرمانده صرب يك اردوگاه زندانيان بوسنيايي به اتهام قساوت در يوگسلاوي سابق برگزار شد. گرچه در جايگاه متهمان كسي حضور نداشت ولي ريچارد گلدستون[1]  دادستان دادگاه مزبور در نطق افتتاحيه خود اظهار داشت: «اين دادگاه نخستين تلاش سازمان ملل براي اعمال حقوق بين الملل بشردوستانه است. در پي محاكمه رهبران نازي در نورنبرگ توسط قدرت هاي پيروز درجنگ جهاني دوم، جامعه بين المللي تصور ميكرد دوره جديدي آغاز شده است كه درآن حقوق بشري همه انسانها در تمام كشورهاي جهان مورد احترام قرار خواهد گرفت، ولي چنين نشد». او همچنين گفت: «در پنج دهه گذشته، جهان شاهد جديترين موارد نقض حقوق بشربوده است. كساني كه مسؤول اين جنايات هستند اغلب از محاكمه و تنبيه توسط محاكم ملي گريخته اند». در اين ديوان پنجاه محل براي استقرار نمايندگان رسانه ها، ديپلمات ها و سايرين اختصاص يافته بود. نخستين دستور كار ديوان، احراز صلاحيت رسيدگي به جنايات دوسان تاديك  صرب بوسنيايي بود، كه فردي بسيار بدنام است. وي متهم به قتل، شكنجه، پاكسازي قومي و تجاوز دسته جمعي بود. يك دادگاه بوسنيايي قبلاً او را متهم به ارتكاب نسل كشي (ژنو سايد)، قتل و ضرب و شتم شديد كرده بود. گلدستون گفت كه اظهارات شهود گوياي مشاركت مستقيم تاديك درجنايات منطقه «پري جادور» در بوسني در سال 1992 است. گلدستون همچنين به بيانيه مأمور تحقيق ايالات متحده «مايكل كيگان »، در خصوص جنايات جنگ استناد كرد كه درآن به پاره اي از اعمال فجيع تاديك[2] و همكاران وي، كه مبتني بر اظهارات شهود است، اشاره شده بود. «دراگان نيكوليچ» فرمانده اردوگاه بدنام صرب ها براي مسلمانان بوسني نيز نخستين متهمي بود كه يك ديوان جنايات جنگي پس از جنگ جهاني دوم رسماً عليه او اقدام به صدور كيفر خواست كرد. وي متهم به ارتكاب جنايات جنگي و جنايات عليه بشريت در زمان فرماندهي اش بر اردوگاه دهشت آور «سوسيكا» است. اين اردوگاه توسط صرب بوسنيايي در آوريل 1992 پس از تصرف شهر «ولاسنيكا» در بوسني تأسيس شد. در ادامه با این دادگاه و نحوه تاسیس و نهاد موسس آن آشنا خواهیم شد.

 

1-2- بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي:

به دنبال نقض های گسترده حقوق بشردوستانه در یوگسلاوی سابق و رواندا، شورای امنیت براساس قطعنامه های 808 و 827 ، دادگاه بین المللی کیفری یوگسلاوی سابق را تاسیس نمود. در تاسیس این رکن فرعی، شورای امنیت به موجب فصل هفتم منشور عمل کرد.

«استناد شورای امنیت به فصل هفتم منشور در قطعنامه تاسیس این دادگاه گویای این حقیقت است که از اختیارات خود براساس مواد 39 و 41 منشور استفاده کرده است. چنین به نظر می رسد که شورا با توسل به ماده 39 نقض عمده و گسترده حقوق بشردوستانه را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی توصیف نموده و تصمیم شورا، در تاسیس دادگاه، اقدامی مبتنی بر ماده 41 اعاده صلح می باشد».

به موجب اساسنامه، دادگاه یوگسلاوی دیوان یک مرجع بین المللی اختصاصی (و نه دائمی همانند دیوان بین المللی کیفری) است.که صلاحیت رسیدگی به جنایات ارتکابی (جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت) در سرزمین یوگسلاوی سابق، پس از اول ژانویه 1993 را دارا می باشد. مقر این دادگاه نیز در لاهه است.

استناد به فصل هفتم منشور به عنوان مبنای تاسیس این دادگاه البته خالی از اشکال نیست. دبیر کل وقت ملل متحد پس از تاکید بر این که دادگاه یوگسلاوی، فارغ از ملاحظات سیاسی عمل خواهد کرد، اضافه نمود: «با وجود این که به عنوان اقدام اجرایی مطابق با فصل هفتم منشور، طول عمر این دادگاه بین المللی به اعاده صلح و امنیت بین المللی در قلمرو یوگسلاوی سابق و تصمیمات شورای امنیت در این زمینه بستگی دارد».

معنای دقیق این بیان کاملا روشن نیست، ولی آن چه به طور روشن از آن مستفاد می گردد، این است که امکان دارد در آینده شورای امنیت مجبور گردد بین تداوم کار دادگاه و یا برچیدن آن برای دادن امتیازی جهت دست یابی به صلح، یکی را برگزیند. در صورت رویارویی با چنین وضعی، شورای امنیت از این اختیار برخوردار است که راجع به انحلال یا محدود کردن فعالیت دادگاه برای اعاده صلح، یکی را برگزیند و راجع به آن تصمیم گیری نماید. برخی معتقدند که صلاحیت شورای امنیت برای اقدام در زمینه اجرای عدالت می بایست به حدی ظاهر گردد که به عنوان ابزار کلی پیشگیری تبدیل گردد. به طور مثال: نشان دهند که جهان دیگر در برابر این چنین جنایاتی مصونیت را نمی پذیرد.

 • Goldestone
 • Dusan Tadic
 • اهمیت و ضرورت انجام تحقيق:

  از آنجایی که بحث درباره شورای امنیت و حیطه اختیارات آن و دامنه این اختیارات به خصوص بر سر مسائل کیفری، از قبیل: تاسیس دادگاه های کیفری برای رسیدگی به جرایم جنگی و نسل کشی و جنایت علیه بشریت یا انجام نگرفته، یا اگر بحث و تحقیق بوده اندک بوده است و خلا ناشی از فقدان بررسی این مسئله را احساس نمودم تصمیم گرفتم تا در پایان نامه خود به بررسی این مسئله بپردازم.

   

  1-4- مرور ادبیات و سوابق مربوطه:

  از جمله تحقیقات انجام شده در زمینه دادگاه کیفری بین المللی برای یوگسلاوی سابق به گونه ای کلی  درباره ساختار دادگاه و نحوه تشکیل آن توضیح داده شده و یا درباره نقش دادسرا در این دادگاه و یا حق دسترسی به وکیل در این محکمه یا محکامی از این دست سخن رفته و اگر درباره نقش شورای امنیت  در تشکیل آن اشاره شده این اشاره اجمالی و کوتاه است.

  1-5- جنبه جديد بودن و نوآوري در تحقيق:

  درباره جنایات ارتکابی در یوگسلاوی سابق، علی الخصوص نسل کشی بوسنی، تاکنون مطالب بسیاری گفته و نوشته شده است. اما آنچه در این تحقیق قصد بررسی آن را دارم بحثی جدید پیرامون صلاحیت شورای امنیت در تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق و دادگاه های از این دست می باشد که تاکنون در هیچ کتاب و تحقیقی از آن سخن به میان نیامده است.

  1-6- اهداف مشخص تحقيق:

  هدف در این تحقیق این است که چگونه به این نتیجه برسیم، که از نهادهایی مانند شورای امنیت، استفاده بهینه تر و مطلوب تری در راستای حفظ صلح و برقراری امنیت و دوستی و همکاری بین المللی شده و از هر چه سیاسی شدن چنین نهادهایی کاسته شود.

  در نهایت این نوشته و تحقیق به دنبال پاسخ گویی به سوالات زیر می باشد:

  1. آیا شورای امنیت برای تاسیس دادگاه کیفری بین المللی یوگسلاوی سابق صالح بود؟
  2. آیا این شورا می تواند درباره انحلال این دادگاه نیز تصمیم گیری نماید؟
  3. تصمیم شورای امنیت برای تاسیس چنین دادگاهی بر چه بنیانی استوار است؟

  در ادامه به این سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما ابتدا باید با دلیل ایجاد این دادگاه و ساختمان و ساختار آن، همینطور با دادگاه های دیگری که ایجادشان زمینه شکل گیری و سنگ بنای دادگاه یوگسلاوی سابق بود آشنا شویم. به نهاد شورای امنیت و وظایف آن می پردازیم، به مقایسه ای بین دادگاه یوگسلاوی با دادگاه نورمبرگ و نیز دیوان کیفری بین المللی می پردازیم. و در پایان به فرضیه نهایی خود می رسیم.

تعداد صفحه : 133

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --