دانلود پایان نامه رشته تربیت بدنی : بررسي رابطه عدالت سازمانی با خشونت در محیط کار در اداره کل ورزش

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته  تربیت بدنی گرایش مدیریت ورزشی

با عنوان : بررسي رابطه عدالت سازمانی با خشونت در محیط کار در اداره کل ورزش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامي

واحد ارسنجان

دانشکده علوم انساني،گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A. )

گرایش : مدیریت ورزشی

موضوع:

بررسي رابطه عدالت سازمانی با خشونت در محیط کار در اداره کل ورزش و جوانان استان فارس

استاد راهنما:

دکتر ولی نوذری

استاد مشاور:

دکتر یونس محمدزاده

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

– مقدمه

يكي از مهم‌ترين موضوعات ارزشي و مورد توجه و تأكيد مديريت منابع انساني، عدالت سازماني است. توجه به اين امر، بيانگر اهميتي است كه مديران براي نيروي انساني به عنوان يكي از سرمايه‎هاي با ارزش قايل هستند. از طرف ديگر، سازمان­ها در فضاي رقابتي در پي كسب رضايت مشتريان و جذب آنان مي‎باشند كه لازمة بقا و استمرار حيات آنهاست (زينالي صومعه، 1383). اين امر میسر نمي‎شود، مگر اينكه به عدالت سازماني توجه ويژه‎اي شود، زيرا عدالت به مثابة عامل حيات و بقاي سازمان­ها و نظام‌هاي اجتماعي شناخته شده است (پور عزت، 1381).

امروزه عدالت سازماني بيش از پيش مورد توجه مديريت منابع انساني قرار گرفته است، زيرا موفقيت هر سازماني بخصوص سازمان­هاي خدماتي، به نحوة تعامل كاركنان با مشتريان و مراجعه‌كنندگان است. ضرورت و اهميت رعايت عدالت سازماني، به دليل نقش حايز اهميت كاركنان در ارائه خدمات به مشتريان و جلب رضايت آنها در زمينه مسائل پرسنلي، بيشتر مد نظر قرار مي‎گيرد، زيرا رفتار عادلانة سازمان با كاركنان، منجر به تعامل و برخورد مناسب كاركنان سازمان با مشتريان و مراجعه‌كنندگان شده و در نهايت موجب افزايش وفاداري و رضايت آنها مي‎گردد كه در بلندمدت ضامن بقاي سازمان است (زينالي صومعه، 1383).

خشونت جزو مسایل اجتماعی حاد به‌شمار می‌رود که در تمام مناطق جغرافیایی و در میان تمام گروه­های دینی، نژادی و در تمام سطوح تحصیلی، شغلی، اقتصادی و اجتماعی مشاهده می‌شود. گزارش‌های رسانه‌ها و نتایج پژوهش‌های مختلف در اکثر کشور‌های دنیا من‌جمله اسمیت و شارپ[1](1995)، اولوئوس[2](1992) نشان می‌دهد که خشونت در سال های اخیر افزایش یافته و جدی‌تر شده است و شامل طیفی از اعمال عمدی خشن جسمی، روانی، عاطفی، و کلامی می‌باشد که تأثیر منفی بر سلامت جسم و روان فرد و درک از خود بر جای می‌گذارد. در جامعه‌ی امروز به دلایلی چون گسترش فقر، عدم توجه به مسائل معنوی و انسانی گرایش به خوش‌گذرانی ها، سقوط خانواده و ارزش‌های تربیتی و بالاخره گسترش ماشینیسم سبب بدبینی و ترس از آینده و در نهایت خشونت و پرخاشگری شده است(علمی و همکاران، 1387). در جریان زندگی هر انسان ممکن است مشکلاتی بروز کند و هیچ انسانی از این امر مستثنی نیست. عده‌ای توانایی مواجهه با مشکلات و مسائل را        ندارند و همین امر موجب می‌شود تا در برخورد با موارد پیش‌آمده و یا حتی در مواقع عادی، به طور ناکارآمد و آسیب‌پذیر وارد شوند (دوستدار و همکاران، 1384، نقل از شیرودی، خلعتبری، تودار، مبلقی و صالحی، 1389). پرخاشگری در زندگی انسان آن‌چنان رایج بوده که بشر اصولاً آن را بدیهی تلقی می‌کرده است (برازجانیان، 1380، نقل از ثقتی، شفیع آبادی و سودانی، 1387). خشم یک هیجان ارضاکننده و در عین حال ویران‌کننده است (حافظی و خاجونی، 1390). آربلاستر[3] می‌گوید عمل خشونت‌آمیز آن چیزی است که در بردارنده‌ی صدمه؛ آسیب یا خسارت به انسان یا غیر انسان و یا یک شی باشد(باسنت[4]، 1999). گلاسر (1999) معتقد است خشونت دربردارنده مجموعه عامل جرم و قربانی است و بنابر این ممکن است به عنوان یک پاسخ جسمانی به شخص دیگری تعریف شود(علمی و همکاران، 1387).

طی سالیان اخیر، خشونت در محیط کار به دلیل پیامدهای روان‌شناختی و جسمانی برای کارکنان و پیامدهای غیرقابل جبران مادی برای سازمان‌ها، توجه بسیاری از پژوهشگران روانشناسی صنعتی وسازمانی را به خود جلب نموده است. خشونت در محیط کار در سراسر دنیا، به عنوان يک عامل آسیب‌رسان شغلي زنگ خطر سلامتي روان محسوب مي‌شود، که با مواردي چون هتاکي، ضرب وشتم، آزار واذیت،، توهین، آزار جنسي و در نهایت قتل همراه است (کلووی، بارلینگ، هاورل[5]،2006).

ميل به بروز خشونت در محيط كار در سراسر دنيا، به عنوان يك عامل آسيب رسان شغلي، زنگ خطر سلامتي روان محسوب مي شود كه با عنوان هايي چون هتاكي، ضرب و شتم، آزار و اذيت، توهين، آزار جنسي و درنهايت قتل بيان مي گردد (قانون سلامت و امنيت شغلي آمريكا، به نقل از مهداد و همکاران، 1392).

بر اساس فریس[6] (2009)، سه پیش‌بین عمده برای خشونت در محیط‌هاي کاري قابل ذکر است:

ویژگی های فردی (برای مثال، نیاز به حفظ حرمت ذات یا جامعه‌ستیزی (عوامل اجتماعی) برای مثال، ناکامی و استرس (و عوامل سازمانی) برای مثال، تغییر ماهیت کار، فرهنگ و جو سازمانی، و رهبری)، پژوهش‌های متعدد انجام گرفته) از قبیل، فولگر و کونوسکی[7]؛ 1989، فولگر و بارون[8]؛ 1996، بیس و تریپ[9]، 1998؛ تپر[10]، 2000؛ امبروز، سیبرایت، و اشمینک[11]، 2002؛ گلمب[12]، 2002؛ کندی، هومانت و هومانت[13]، 2004 در ارتباط با عوامل سازمانی، همگی به ادراک بی‌عدالتی سازمانی به عنوان پیش‌بین مهم خشونت در محیط کار تاکید دارند.

-2- بیان مسأله

امروزه عوامل زيادي بر بقاء سازمان­ها و پيشرفت كشورها تأثیر مي گذاردكه به نوبه خود به سرعت تغيير مي­كنند. از طرفي تمام سازمان­ها در جهت افزايش بهره وري و اثربخشي اقدام مي نمايند. درك عدالت در سازمان يك اصل و اقدام اساسي براي اثربخشي و كاركرد مؤثر سازمان­ها و همچنين رضايت مشتري است. بدون ايجاد زمينه براي درك اين عامل مهم در سازمان­ها، انگيزش و هدايت افراد سازماني امري مشكل براي مديران است. درك بي عدالتي از رفتار مديران و مسئولين باعث مي­شود تا افراد بطور منفي نسبت به مسئولين و سرپرستان واكنش نشان داده و تعهد كمتري نسبت به آنان از خود بروز دهند و زمینه بروز خشونت در محیط کار را فراهم کند.

با اينكه موضوع عدالت در ورزش از ديرباز مورد توجه افراد فعال در اين حوزه بوده، ولي تحقيقات كمي در اين رابطه انجام شده است. ادارات کل ورزش و جوانان نقش مهمی در توسعه ورزش کشور برعهده دارند. بدیهی است کارکنان شاغل در آنها می­توانند در موفقیت یا عدم موفقیت این سازمانها و به تبع آن در موفقیت ورزش کشور تأثیرگذار باشند. در سازمانهاي ورزشی نیز آگاهی از وضعیت عدالت در سازمان و تلاش در جهت بهبود آن از اهمیت بالایی برخوردار است و میتواند موجبات رشد و تعالی نیروي انسانی کل سازمان و درنهایت ورزش کشور را فراهم سازد.

عدالت سازمانی، به شیوه­هاي رفتار با کارکنان می­پردازد، به نحوي که آنها احساس کنند به صورت عادلانه با آنها رفتار شده است؛ یا به عبارت دیگر، تلاش در جهت تشریح و توضیح نقش عدالت در محیط کار به عنوان عدالت سازمانی شناخته می­شود. ادراك بی عدالتی اثرات مخربی بر روحیۀ کار جمعی دارد؛ زیرا اهتمام نیروي انسانی و انگیزش کارکنان را تحت الشعاع خود قرار می­دهد. بی عدالتی و توزیع غیر منصفانه دستاوردها و ستاده هاي سازمان موجب تضعیف روحیۀ کارکنان و تنزل روحیه تلاش و فعالیت در آن ها می­شود. از اینرو، رعایت عدالت به ویژه در برخی رفتارهاي مدیریت با کارکنان (توزیع پاداش ها، روابط سرپرستی، ارتقاء ها و انتصاب) براي کارکنان حائز اهمیت است(پورسلطانی و همکاران، 1390).

از آنجایی که عدالت سازمانی از مهمترین عوامل مؤثر برای بقا و پایداری جریان توسعه سازمان و حفظ سلامت و پیشرفت در بلندمدت به حساب می آید و موجب افزایش تعهد، نوآوری، نگرش مثبت، تعلق خاطر، کاهش تاخیر ورود و خروج، غیبت و جابجایی و… می­شود به همین دلیل امروزه عـدالت سازمانی به مانند سایر متغیرهای مهم در رفتار سازمانی مانند رضایت شغلی، تعهدسازمانی و…. در متون مدیریت جایگاه ویژه­ای پیدا کرده است و نیز از آنجایی که افزایش عدالت سازمانی باعث افزایش کارایی، عملکرد و رضایت می­گردد، و با فرایندهای حیاتی سازمانی مانند تعهد و رضایت و عملکرد سازمانی ارتباط دارد اهمیت آنها به وضوح دیده می­شود سازمان­های امروزی در واقع مینیاتوری از جامعه بوده و تحقق عدالت سازمانی در آنها به منزله تحقق عدالت در سطح جامعه است. مدیران در سازما­نهای امروزی نمی­توانند نسبت به این موضوع بی تفاوت باشند، چرا که عدالت به مانند سایر نیازهای انسان به عنوان یک نیاز مطرح بوده است (حسین زاده و همکاران، 1386).

بنابراين از جمله وظايف اصلي مديريت حفظ و توسعة رفتارهاي اثر بخش از جمله رفتارهای عادلانه در مديران و احساس عدالت در کارکنان است. در فرايند توسعة رفتارهاي عادلانه و مهم تر از آن شکل دادن احساس عدالت در کارکنان، شناخت چگونگي تأثیرگذاري رفتارهاي مبتني بر عدالت بر رفتارها ي سازماني و از آن جمله تعهدسازماني، رضايت شغلي، رفتارهاي مدني سازماني و رفتارها ي انگيزشی کارکنان مهم می‌باشد (اسماعیلی، 1386).

از سویی دیگر، خشونت در محيط كار، معضلي جهاني است كه شيوع آن پيوسته در حال افزايش است (ويتينگتون و ويكر[14]، 1996) و به اشكال مختلف خود را نشان مي‌دهد (فارينكو[15]، 2006)، كه عبارت اند از: خشونت كلامي ؛ مانند ناسزا گفتن، توهين كردن و شاخ و شانه كشيدن. خشونت فيزيكي؛ مانند آسيب رساندن، هل دادن، چاقو زدن، كتك زدن و لگد زدن و خشونت رواني؛ مانند شايعه سازي، مسخره كردن، مشاجره و مزاحمت تلفني. البته ميل به بروز خشونت در محيط هاي كاري به شكل‌هاي ديگري از جمله تخريب دارايي‌ها، دزدي، درگيري، زورگويي، تجاوز به عنف، آتش افروزي عمدي و قتل‌هاي مرتبط به كار نيز خود را نشان مي‌دهد (فلسون[16]، 2006 ؛ مارتينكو، دوگلاس و هاروي[17]، 2006).

 

تعداد صفحه :146

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com