دانلود پایان نامه : افغانستان و تاثير آن بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سياسي

گرایش : علوم سياسي

عنوان : افغانستان و تاثير آن بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران

واحد خرم آباد
دانشكده حقوق و علوم سياسي

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد در رشته علوم سياسي
گرايش علوم سياسي

عنوان:
افغانستان و تاثير آن بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران

استاد راهنما:
دكتر ادريس بهشتي نيا
استاد مشاور:
دكتر حسن گلپايگاني

سال تحصيلي :
تابستان 1387

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

چكيده
براي اينكه به سوال اصلي پژوهشي كه عبارت است از، آيا با پيدايش شرايط جديد در افغانستان در سايه اشغال اين كشور توسط امريكا تهديدات امنيتي جديدي در ارتباط با جمهوري اسلامي ايران بوقوع پيوسته يا نه پاسخ داده باشم. ابتدا مفهوم امنيت و امنيت ملي و انواع تهديداتي كه مي تواند امنيت ملي را به چالش بكشد بررسي كرده ام و در همين بحث بصورت اجمالي سيري در تكوين مفهوم امنيت ملي در دوره هاي مختلف قبل از جنگ سرد و بعد از آن تا حوادث 11 سپتامبر 2001 مي پردازيم، در مراحل بعدي به بحث در مورد آشنايي با كشور افغانستان، با توجه به شرايط و زمينه هاي استراتژيك آن همانند همسايگي با جمهوري اسلامي ايران، همجواري جغرافيايي با روسيه بعنوان يگانه مجرا براي تهديد روسيه، گرايشات قومي عقيدتي به علت خلاء ايدئولوژيكي و عقيدتي، جاذبه هاي اقتصادي همانن منابع زيرزميني بكر و نيروي كار ارزان و بازار فروش مناسب، عامل مهمي است كه قدرتهاي منطقه و جهان ترغيب شده اند، تا نفوذشان را در اين منطقه افزايش دهند، امريكا بعد از حملات 11 سپتامبر سعي كرد كه از تهديد بوجود آمده برعليه منافع و امنيت ملي خود بعنوان يك فرصت استفاده كند بنابراين با اشغال افغانستان عملا امريكا قهرا به همسايگي ايران تبديل شد در مبحث بعدي ضمن شناخت اين تهديدات از ناحيه امريكا و خود كشور افغانستان شاهد هستيم كه در زمينه هاي مختلف همچون، مواد مخدر، تروريسم، تهيج قومهاي بلوچ، حضور مستقيم ناتو و امريكا در مرزهاي شرقي و غيره، مسلما در آينده در مرزهاي ايران تنش در پي خواهد داشت بخصوص حضور امريكا در اين كشور و سياستهاي خصومت آميز آن، نگرانيهاي جمهوري اسلامي ايران را در اين زمينه تشديد مي كند و در مبحث پاياني به نتيجه گيري و راهكارها تلاش خواهيم كرد تا يافته هاي پژوهش، ارزش كاربردي نيز داشته باشد و به طراحان سياستهاي امنيت ملي و مجريان آن كمك كند تا با توجه با تاثير اشكار و پنهان افغانستان بعد از اشغال نظامي، برنامه ريزي كنند.

مقدمه
دولتها به عنوان بازيگران اصلي در روابط بين الملل، در تعيين و اجراي سياست خارجي خود به صورت مستقيم و غيرمستقيم بر منافع ملي ديگر كشورها اثرات مثبت بصورت تحقق منافع و يا منفي به صورت تهديد منافع اثر مي گذارد. اين اقدامات گاه به ظن يك كشور از مسايل و امور سياست داخلي تلقي مي شوند و معتقدند كه اقدامات آنان مخالف و يا تهديد كننده ساير كشورها و يا صلح و امنيت جهاني نيست.
شكي نيست كه تحولات سالهاي اخير افغانستان بر اثر دخالت آشكار مستقيم قدرت ها و گروههاي داخلي و خارجي ديگر كشورها بخصوص جمهوري اسلامي ايران را در جهت حفظ منافع خود و جلوگيري از هرگونه تهديد از ناحيه اين كشور به واكنش واداشته است.
افغانستان سرزمين شگفت انگيزي است، موزه اي سرشار از عتيقه هايي به رنگ اقوام، قبايل، مذاهب و فرهنگهاي گوناگون، كشوري با كوههاي سر به فلك كشيده به درازاي ششصد كيلومتر و پهناي يكصد كيلومتر، بركشيده از سمت شمال شرقي به سوي غرب و جنوب با معابري چريك رو كه بيش از نيمي از كشور را محصور ساخته تا كابل و قندهار و هرات احساس امنيت كنند.
درهاي شگرف كه هريك از آنها بيش از پنج شير، توان فرمانروايي دارند و دره اي به ژرفاي پنجشير، كه مي تواند ده ها يورش ارتش سرخ روس ها و سپاه سياه، طالبان را در اعماق خود ببلعد.
سرزميني تشنه كه روياي شيرين اتصال به درياي آزاد را با كابوس تلخ انسداد درهم آميخته است. با اين همه قابليت آنرا دارد كه دو قدرت ايران و پاكستان را به سه دسته قدرت برتر روسيه، چين و هند پيوند زند، سرزميني بكر كه معادنش در سايه جنگ هاي قومي و نژادي باكره مانده است چنانكه بر كسي دانسته نيست كه ميزان ذخاير گاز طبيعي، ذغالسنگ، آهن، نفت، مس، لاجورد، منگنز، سرب، بوكسيت، طلا، نيكل، كرم، ياقوت، مرمر، جيوه، ليتيوم، آلومينيوم، قلع و … آن چقدر است.
سرزميني كه از 96 سال پيش كه از بريتانيا جدا و مستقل شد تاكنون صحنه جنگ ها و كارزارهاي مختلف بين اقوام نژادهاي گوناگون بوده است. دو نژاد سفيد مركب ازپشتون ها، تاجيك ها، هزاره ها و نورستاني ها و نژاد زرد متشكل از ازبك ها، تركمن ها، قرقيز ها و مغولها پس از گذشت يكصد سال از استقلال خود هنوز نتوانسته اند قالب ملت به خود بگيرند و دولتي با ثبات و مقتدر را بنا نهند. نه تنها مردم منطقه و جهان، حتي تنديسهاي زحمي بودا نيز به حال زار اين مردم بلاكش مويه مي كنند.
آيا چنين موجود چند پارچه و نامنظمي مي تواند در قالب قلبي واحد با ضرباني موزون عمل كند؟
پاسخ اقبال لاهوري به اين پرسش مثبت است، اقبال مي گويد:
آسيا يك پيكر آب و گل است ملت افغان در آن پيكر دل است
آيا واقعا افغانستان- به تعبير اقبال- دل يا هارتلند آسياست؟
آيا ناامني در افغانستان پيام آور بي ثباتي و تشنج در آسياست؟
ممكن است افغانستان به لحاظ ژئوپوليتيك و ژئواستراتژيك هارتلد آسيا نباشد اما بي گمان يكي از دريچه هاي حساس آن است.
پژوهشي كه پيش رو داريد ضمن بررسي مسايل اخير افغانستان ، تاثير آن بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران را مورد بررسي قرار داده است.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه :90

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --