دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد درباره استئوارتریت

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه وهدف

 

مفاصل سبب ایجاد حداکثرپایداری در بدن در طی تحمل وزن وحرکت می باشند. تداخل در مکانیسم نرمال مفاصل سبب استئوآرتریت دردناک وعدم توانایی فیزیکی می شود. استئوآرتریت جمعیت بسیار زیادی از انسانها را درگیر نموده است و همچنین در دامپزشکی استئوآرتریت در اسب ها و حیوانات خانگی بسیار گزارش می شود و درمانهای مختلفی روی آنها انجام می‌گیرد که هنوز با قاطعیت نمی توان درمان اختصاصی برای این موارد در نظر گرفت(50). استئوارتریت یک بیماری مزمن، دردناک و پیشرونده مفصلی است که اغلب علت آن ناشناخته است اما ارتباط زیادی با سن دارد و در سنین میانسالی و بالاتر بیشتر دیده می­شود.در بررسی های اخیر مشخص شده که 10% سگ ها مبتلا به استئوارتریت هستند و 40% از گربه ها نیز از درد های مفصلی رنج می برند.آسیب­های ارتوپدی مانند بیماریهای تحلیل رونده و پیشرونده مثل (دیسپلازی مفصل لگن[1] ، دیسپلازی مفصل آرنج[2]، در رفتگی استخوان کشکک[3]) و ضربات فیزیکی به مفاصل مانند(شکستگی­ها و صدمات لیگامنتی مثل پارگی وتر صلیبی قدامی[4]) می توانند سبب ایجاد استئوارتریت یا تشدید آن شوند. عوامل دیگر مانند استعداد ژنتیکی بخصوص در نژادهایی که عضلات سنگین­تری دارند مانند ژرمن شفرد، گولدن رتریور و….، چاقی، اختلالات هورمونی یا متابولیکی مانند (هموکروماتوسیس[5]، آکرومگالی[6])، اختلالات استخوان و مفصلی در زمان تولید و رسوب کریستال­های اوریک اسید در مفاصل را نیز باید مدنظر داشت(28).

در این بیماری معمول­ترین مفاصلی که درگیر می­شوند مفاصل زانو،آرنج و لگن هستند اما در عین حال هر مفصلی می­تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. از جمله اولین علائم­های هشداردهنده استئوارتریت می­توان ضعف ماهیچه­ای، سختی در راه رفتن و لنگش، استراحت بیش از حالت نرمال، لیسیدن یا گاز گرفتن مفصل، گرم و متورم بودن مفصل را نام برد که این علائم خصوصا بعد از یک دوره استراحت و یا در هوای سرد بیشتر و شدیدتر دیده می­شوند(73).تشخیص این بیماری به طور معمول از طریق X-Ray صورت می­گیرد اما استفاده از روش­های دیگر نیز مانند تجزیه مایع مفصلی و ادرار نیز کمک­کننده میباشد. آمار نشان می­دهد که 80%انسان ها  تا سن 65 سالگی علائم رادیوگرافی استئوآرتریت را نشان می­دهند در حالی که تنها 65% از آنها دارای علائم بالینی بیماری هستند.

درمان­های انجام شده تا به امروز محدود به استفاده از داروهای ضد درد، داروهای ضد التهاب استروئیدی و غیراستروئیدی، استراحت مفصلی و در موارد پیشرفته جراحی بوده است. اما هیچ یک از آنها به بهبودی کامل و ترمیم غضروف کمک شایانی نکرده است(50). پلاسمای غنی از پلاکت(PRP)[7] قسمتی از پلاسما با غلظت غنی از پلاکت ها می باشد. پلاکت ها دارای گرانولهای آلفا می باشند که غنی از فاکتورهای رشد هستند و می توانند در ترمیم بافتی بسیار مؤثر باشند.PRPدرزمینه های مختلف ترمیم در جراحی ها استفاده شده است از جمله ترمیم استخوانی و نسوج نرم را با قرار دادن غلظت بالای پلاکت خودی در محل ضایعه سرعت بخشیده است.سادگی تهیه PRP و منافع ترمیمی آن امیدی برای بهبودی های سریع بافتی محسوب می شود.تابحال تحقیقات مختلفی در استفاده از PRP در سرعت بخشیدن به ترمیم های بافتی همانند تاندونها و لیگامنت ها انجام گرفته ولی در مورد نقش آن در ترمیم استئوآرتریت هنوز مطالعه ای انجام نشده است(76و77) .

بنابراین هدف از این بررسی ایجاد استئوآرتریت تجربی در خوکچه هندی  بعنوان حیوان مدل بصورت یکنواخت و یکسان بود و درمانهای کنترل شده در گروهدرمان بوسیله PRP خودی انجام گرفت تا تأثیر این نوع روش درمانی بر روی بهبودی مفاصل مبتلا به استئوآرتریت روشنگردد.

 

[1]-Hip Displasia

[2]-Elbow displasia

[3]-Patellar  laxation

[4]-Cranial Crutiate Ligament

[5]-Hemocromatosis

[6]-Acromegali

[7] -Platelet Rich Plasma

کلیات و بررسی منابع موجود

 

١-٢)ساختار وعملکرد مفاصل:

هدف مفاصل ایجاد حداکثرپایداری در بدن در طی تحمل وزن وحرکت می باشد. تداخل در مکانیسم نرمال مفاصل سبب استئوآرتریت دردناک وعدم توانایی فیزیکی می شود ودر نتیجه کاهش کیفیت زندگی را بدنبال خواهد داشت. بیماری های مفاصل معمولا مفاصل سینوویالی[1] را درگیر می کند. این مفاصل اجازه به حرکت زیاد را می دهند وجزء نگرانی های اولیه جراحان ارتوپد می باشند(50).

 

٢-١-٢(اجزای مفصل سینوویالی:

تمام مفاصل سینوویالی دارای یک حفره مفصلی[2]، کپسول مفصلی، [3]مایع سینوویالی، غضروف مفصلی واستخوان زیرغضروف[4] می باشد. بعضی مفاصل همچنین دارای لیگامنت های داخل مفصلی[5]، منیسک[6] وپد چربی[7] می باشند. سطح مفصلی استخوان توسط غضروف هیالین پوشیده شده است. استخوان ها همراه با کپسول مفصلی و لیگامنت یک واحد را تشکیل می دهند. سایش همراه با افزایش سن مشاهده می شود اما بوسیله تروما، بیماری وتغییرات بیوشیمیایی وساختاری در غضروف مفصلی تشدید می شود.

 

٢-٢)آناتومی مفصل زانو:

مفصل زانو بزرگترین مفصل سینوویال در بدن است که بو سیله غشای سینویالی پوشیده شده است. وزن زیادی را در بدن تحمل می­کند و از 3 استخوان تشکیل شده است که شامل استخوان ران، استخوانی درشت نی و استخوان کشکک می­باشد. این استخوان­ها بوسیله ماهیچه­ها، لیگامنتها و کپسول مفصلی در کنار هم نگهداشته می­شوند.

[1]-Synovial  joint

[2] -Joint cavity

[3] – Joint capsul

[4]-Subcondral bone

[5]-Intraarticular ligaments

[6] – Meniscus

[7] -Fat pad

تعداد صفحه : 70

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               info@elmyar.net

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --

مطالب مشابه را هم ببینید

Categories: پزشکی

Related Posts

پزشکی

پایان نامه شناسایی نارسایی های قلبی با استفاده از رویکرد ترکیب اطلاعات

لینک پایان نامه در سایت ایران داک    دانلود متن کامل پایان نامه مطالب مشابه را هم ببینید دانلود پایان نامه دکترای:بررسی سلامت روانی و عوامل موثر بر آن در دانشجویان دانشگا...دانلود پایان نامه ارشد Read more…

پزشکی

پایان نامه بیومکانیک: طراحی و تحلیل سیستم تثبیت جناغ سینه

دانلود متن کامل پایان نامه مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق با موضوع نهان نگاری دیجیتالسمینار ارشد رشته برق قدرت: تشخیص خروج از مرکزیت روتور و استاتور عیب و شکستگی Read more…

پزشکی

پایان نامه توسعه الگوریتم‌های شناسایی آریتمی‌های قلبی با استفاده از داده‌های حاصل از سیستم‌های اندازه گیری مشخصات قلب، سیگنال الکتروکادیوگرام

دانلود متن کامل پایان نامه مطالب مشابه را هم ببینید دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته پزشکی با موضوع بیماری قلبی و عروقیدانلود دکترای عمومی دامپزشکی : بررسی فنوتیپی و ژنوتیپی همولیزین­های استافیلوکوکوس...پایان نامه دکترای Read more…