دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: کنترل و هدایت موشک های خارج از جو

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : کنترل و هدایت موشک های خارج از جو

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد “M.Sc”

مهندسي برق – كنترل

عنوان :

كنترل و هدايت موشكهاي خارج از جو

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 

چكيده :

در اين سمينار، مسئله كنترل و هدايت موشكهاي خارج از جو را بررسي خواهيم كرد . اين فضاپيماها در مسير بازگشت با اغتشاشاتي نظير اغتشاشات اتمسفري مواجه ميگردند كه در طي مسير آنها منجر به خطاي فرود ميگردد. لذا طراحي سيستم كنترل كه بتواند بر اين اغتشاشات فائق آيد ضروري به نظر ميرسد . در اين سمينار سعي بر اين خواهد شد با استفاده از يك سيستم كنترلي اين مسئله حل گردد .

مقدمه :

يكي از مسائل جالب و پيچيده در حوزه هوافضا، مسئله بازگشت به جو است . بسياري از وسائل پرنده پديده ي بازگشت به جو را تجربه نميكنند . مطالعهي اين پديده تنها در خصوص آن دسته از اجسام پرنده موضوعيت دارد كه از جو خارج شده و بازگشت به جو آنها به دلائلي اهميت دارد.

به جز شهاب سنگها، موشكهاي بالستيك اولين اجسا مي بودند كه انسان مسئله ورود به جو آنها را تجربه نمود . هرچند تا قبل از سالهاي 1870 در رابطه با موشكها، فعاليتهاي تجربي و تئوريك مختلفي در اقضي نقاط دنيا در جريان بود، اما فعاليتهاي عمده از سال 1914ظاهر گرديد و مشكلات فني تحقق يافتن موشكهاي نيرومند از ميان برداشته شد. خصوصا از آغاز سال 1925 پيشرفتهاي قابل تمجيدي در مطالعه وتحقيق موشكهاي آزمايشي تحت رهبري فون براون در موسسه پرواز فضايي آلمان به دست آمد .

طراحي سيستم كنترل بازگشت يكي از اصلي ترين حوزه هاي فناوري پروازهاي فضايي را شكل ميدهد. امروزه RV هاي پيشرفته نيازمند گونهاي از الگوريتمهاي كنترلي بوده كه عملكرد آن را در حضور اغتشاشات، بهينه نموده و منجر به فرود يا اصابت به هدفي مشخص با ارضاي قيودي در مسير پرواز شوند. در ماموريتهاي بازگشت از فضا، اين الگوريتمها با نياز به دوري از خروج مجدد از اتمسفر و بازگشت به فضا، پيچيده تر ميشود. طراحي سيستم كنترل يك RV مصالحه اي بين ويژگي هاي مختلف طراحي سازه اي پرنده و هدف ماموريت بوده، لذا طراح سيستم كنترل RV بايد يك مهندس سيستم قادر به فهم پديده هاي مختلف مرتبط باورود به جو، باشد.

فصل يك:

كليـات

1-1) هدف

در اين پروژه، مسئله بازگشت به جو فضاپيماهاي بازگشتي را بررسي خواهيم كرد . اين فضاپيماها در مسير بازگشت با اغتشاشاتي نظير اغتشاشات اتمسفري مواجه ميگردند كه در طي مسير آنها منجر به خطاي فرود ميگردد. لذا طراحي سيستم كنترل مسير كه بتواند بر اين اغتشاشات فائق آيد ضروري به نظر ميرسد . در اين پروژه سعي بر اين خواهد شد كه با استفاده از يك سيستم كنترلي اين مسئله حل گردد.

1-2) فضاپیما:

وسيله نقليه اي است كه براي خروج از جو كره زمين طراحي شدهاست. فضاپيماها بر دو نوع سرنشيندار و بيسرنشين هستند. فضاپيماها براي منظورهاي گوناگوني طراحي م يشوند از جمله ماموريتهاي مخابراتي، ديدباني ماهوارهاي كره زمين، هواشناسي، ناوبري، اكتشاف سيارات، گردشگري فضايي وجنگ فضايي . هر شيء هنگام بازگشت به جو زمين يا هر سياره ديگر براي اينكه با موفقيت فرو بنشيند، لازم است زاويه فرودي با شيب خيلي كم داشته باشد.

در چنين فرودي پايينترين وبالاترين حدود به وسيله مسير پرواز فضاپيما، ميزان كاهش سرعت آن و گرمايش آيروديناميكي ايجاد شده از برخورد شيء با لايههاي اطراف، تعيين ميشود.

مسير پرواز يك فضاپيما به هنگام بازگشت به زمين، تا اندازهاي به نوع مداري كه شيء براي رسيدن به زمين طي ميكند، بستگي دارد.

اين مسير، مداري با اهميت است، چرا كه مشخص ميكند فضاپيما در اولين برخوردش با جو زمين، با چه سرعتي مدار را طي ميكند به. عنوان مثال، سرعت فضاپيماها به هنگام چرخش به دور زمين، 27360 تا 28970 كيلومتر در ساعت است كه معمولا با همين سرعت زياد نيز وارد لايههاي بالايي جو ميشوند.

حتي برخي فضاپيماها با سرعت فراتر از اين نيز مدار زمين را ميپيمايند و به جاي قرارگرفتن در مدار دايرهاي، مدارهاي سهمي را طي ميكنند. اين امر موجب سرعت بيشتر آنها به هنگام بازگشت به زمين مي شود.

تعداد صفحات: 116

قیمت: شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *