دانلود پایان نامه ارشد : منابع آب مورد استفاده و آبیاری میکرو

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی آب

گرایش :  آبیاری و زهکشی

عنوان : منابع آب مورد استفاده و آبیاری میکرو

دانشکده مهندسی آب و خاک

 تحقیق نظری جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته

 مهندسی آب-آبیاری و زهکشی

 منابع آب مورد استفاده و آبیاری میکرو

(سیستم بارانی و قطره­ای )

استاد راهنما:

دکتر ابوطالب هزار جريبی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

پيش­گفتار:

آب عاملي ضروري در توسعه کشاورزي و يکي از مهمترين فاکتور­ها براي توليد­ات گياهي مي­باشد. نياز به آب را مي­توان از طريق منابع آب سطحي و يا منابع آب زيرزميني برطرف کرد. از‌ آن جا که آب محدود و کمياب است، استفاده مناسب آن در توليد محصولات کشاورزي لازم و ضروري است.‌‌ اين مسأله به درک درست از مديريت مؤثر آب باران و ذخيره آب­‌هاي زيرزميني وابسته است.

آب و هوا يکي از فاکتور­هاي مهم در تعيين آب مورد نياز گياه براي توليد و رشد بهينه بدون محدوديت مي­باشد. بازدهي در زمين‌­هاي خشک و بايري مانند: گوجرات، راجستان، اوتار پرادش و بخشي از‌هاريانا و پنجاب، ماهاراشترا، بخش­‌هايي از تاميل نادو و بخش بزرگي از کارناتاکا و آندرا پرادش، کشاورزان بايد با شرايط نامساعد آب و هوايي نظير باران­هاي غير معمول کمتر از بارندگي­‌هاي معمولي، باران­هاي معمول زود­هنگام در پي خشکسالي طولاني­مدت و يا بارش دير­هنگام باران‌­هاي موسمي بسيار سنگين، مواجه شوند.

 در هندوستان سطح اراضي ديم (متکي به باران) حدود 70 درصد کل اراضي تحت کشت و 31 درصد کل مساحت کشور را در مقايسه با نواحي خشک و نيمه خشک شامل مي­شود. الگوي باران‌­هاي موسمي جنوب غربي هندوستان بسيار نامنظم و غير قابل پيش­بيني بوده و از‌‌ اين رو باعث خسارات مداوم محصولات کشاورزي مي­شود.از اين­رو، چنانچه باران‌­هاي موسمي به طور غير عادي با تأخير همراه باشند، آبياري قبل از کاشت بذر ضروري است. به منظور مبارزه با خشکسالي در مناطق کم باران،‌ بهره­‌برداري آب­هاي زيرزميني تا حد امکان، توسعه تکنيک­هاي مناسب براي حفظ رطوبت و رويکرد جامع بهسازي آبخوان از ارزش بسياري برخوردار مي­باشند.استفاده مؤثر از آب در توليد محصولات کشاورزي تنها زماني به دست مي‌‌­آيد که برنامه­ريزي، طراحي و عملکرد سيستم و توزيع در راستاي تأمين نياز بهينه، صورت گرفته باشد.

 هر دو روش آبياري باراني و قطره­اي از تکنيک­‌هاي پيشرفته­اي در مقايسه با روش­‌هاي آبياري ثقلي-سطحي برخوردارند.اين سيستم­‌ها از راندمان کاربرد بالاي آب و قابليت تطبيق با نواحي تپه­‌‌اي برخوردار بوده و مي­تواند 30 تا 50 درصد آب را ذخيره کند. به علاوه آبياري قطره­اي از ‌‌اين مزيت برخوردار است که مي­توان بويژه با کمک قطر­ه­چکان طراحي شده، محلول آب و کود را به نزديکي محيط ريشه گياه رساند. همکاري نزديک مهندسان کشاورزي، خاک­شناسان، محققان، سازندگان و کشاورزان در ‌‌اين امر لازم و ضروري است.

مؤلفان ‌‌اين مجموعه با داشتن تجارب بسيار در زمينه توليد محصول و مديريت آب، زحمات قابل تقدير بسياري را براي جمع­آوري يک مجموعه از اسناد در زمينه “بهره­برداري از منابع آب و آبياري تحت فشار” انجام داده­اند. من با اطمينان مي­توانم بگويم که ‌‌اين کتاب به طور گسترده در دانشکده­ها، کالج­‌ها و مؤسسات کشاورزي مورد پذيرش قرار خواهد گرفت.‌‌ اين نسخه به خوبي به عنوان يک راهنماي جامع براي دانشجويان کشاورزي، محققان، بويژه متخصصان مديريت آب، مروجين و کشاورزان مترقي، مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

من صادقانه آرزو مي­کنم که ‌‌اين کتاب بتواند کمک بزرگي براي رشد و حفظ منابع آبي بوده و بتواند راندمان مصرف آب را از طريق تکنيک­هاي پيشرفته آبياري تحت فشار بالا ببرد.

سورش سي. مادگال[1]

 وايس-چنسلور[2]

دانشکده کشاورزي و تکنولوژي پانتاگار[3]     

مقدمه:

آب براي زندگي و توليد محصولات کشاورزي لازم و ضروري مي­باشد. از ‌‌اين رو بهره­برداري مؤثر از منابع آب ضروري­تر است، اما منابع آب موجود بطور يکنواخت توزيع نشده­اند بطوريکه در برخي مناطق وفور آب ديده مي­شود در حاليکه مناطقي ديگر در مدت زمان طولاني، شديداً تحت تأثير خشکسالي قرار دارند.

 برآورد مي­شود که آب قابل مصرف از همه منابع هندوستان در حدود 32 ميليون هکتار متر باشد. در حاليکه مصرف واقعي در حدود 42 ميليون هکتار متر است. بنابراين تقريباً دو سوم اراضي کشاورزي آبياري نمي­شود، از‌‌ اين رو آب به عنوان يک فاکتور بسيار محدود در بهبود توليدات گياهي در نواحي حاره‌‌اي مانند هندوستان مي­‌باشد که بخش اعظم اراضي کشاورزي آن تحت کشت ديم قرار دارد.در نواحي گرم و حاره­‌‌اي راندمان کاربرد آب آبياري بسيار کم است. از ‌‌اين رو پي­بردن به‌‌ اين مسأله که چگونه خسارت‌­ها را به حداقل رسانده و راندمان کاربرد آب را افزايش دهيم، حائز اهميت است. از ‌‌اين رو بهتر است يک تيم متشکل از کشاورزان، خاک­شناسان، گياه­شناسان، مهندسان کشاورزي، اقتصاد­دانان و سازندگان، به سمت يافتن اثر متقابل خاک، آب، گياه، آب و هوا، جهت مديريت علمي آب بويژه در مناطق خشک و نيمه خشک، هدايت شوند.

جمعيت کنوني هندوستان 750 ميليون نفر مي­باشد که پيش­بيني مي­شود تا سال 2000 ميلادي جمعيت آن به 1000 ميليون نفر با غذاي مورد نياز 235 ميليون تن افزايش مي­يابد که در مقايسه با توليد کنوني که 190 ميليون تن مي­باشد، افزايش قابل توجهي خواهد داشت. مديريت مؤثر زمين از طريق افزايش ميزان کشت از 120٪ تا 200٪ و افزايش راندمان آب مصرفي منابع آبي موجود از طريق بکار­گيري سيستم­هاي باراني و قطره­‌‌اي مي­تواند تا حدودي‌‌ اين نياز را تأمين کند.

 بهتر شدن کيفيت آب، تأثير مهمي بر افزايش توليدات کشاورزي مي­گذارد. مراحل بنيادي رابطه آب و گياه ‌‌اين است که توليد غذا افزايش يابد. به­علاوه توجه ويژه­‌‌اي به تعيين و تشريح وضعيت آب در بافت گياه و در زنجيره اقليم، آب، خاک مبذول شده است.

اين کتاب شامل کاربرد­هاي مؤثر از باران و آب­هاي زيرزميني مي­باشد. تأثير مديريت آب، خاک و محصول در افزايش راندمان کابرد آب و مراحل حفظ رطوبت براي کنترل کردن زهاب و تغذيه آب­هاي زيرزميني در‌‌اين کتاب شرح داده شده است و در مورد مديريت آب‌­هاي شور به طور اجمالي مطالبي بيان شده است. مديريت آب در مزرعه به طور عمده­‌‌اي در ‌‌اين کتاب مورد بحث قرار گرفته است.

 در هر فصل‌‌ از اين کتاب اطلاعات با ارزشي شامل: حفظ آب باران، بهره­برداري از منابع آب و آبياري تحت فشار شامل آبياري باراني و قطره­‌‌اي، که توسط محققان گوناگوني که در گردآوري ‌‌اين اثر با ارزش شرکت داشته­اند، ارائه گرديده است. حجم زيادي از اطلاعات جديدي که توسط محققان، سازندگان و کشاورزان بدست آمده است در ‌‌اين کتاب مشخص شده­اند. دقت بسياري جهت اطمينان از صحت اطلاعات ارائه شده در مورد بهره­برداري از منابع آب و آبياري تحت فشار صورت گرفته است.‌‌

اين کتاب عمدتاً به دانشجويان، دانشمندان و محققان در زمينه کشاورزي و مديريت آب و کشاورزان کمک بسياري مي­رساند. مؤلفان مراتب قدرداني خود را از پروفسور ساکتيپادا[4] ، پروفسور پيشين دانشگاه مهندسي کشاورزي ويسوا ويدياليا[5] به خاطر تدوين و ويرايش نسخه­ها و تصحيح آن­ها، ابراز مي­دارند.

فهرست مطالب                                                                   صفحه

فصل اول: منابع آب طبيعي                                                     115-8

بارش، توزيع آب باران

اراضي ديم در‌‌ايالت­هاي مختلف، مناطق بارندگي، مناطق زراعي خشک ….

خشکسالي، طبيعت خاک در نواحي کشت ديم و مديريت گياه، شرايط آب و هوايي نامساعد …

مديريت و حفظ خاک و آب باران …

مديريت باران و رواناب و مديريت گياه …

آبياري تکميلي در کشاورزي مناطق خشک …

مديريت فرسايشي آب در مزرعه و کنترل آن

حوزه آبريز و مديريت آن:

جمع­آوري آب سطحي و بازيافت مجدد آن

جمع­آوري آب در نواحي ساحلي … … …

کاربرد توأم آب … … ….

بهسازي منابع آب

منابع آب سطحي، فرايند عمل آبياري، پتانسل آبياري از نظر ايالتي، منابع آب براي آبياري جزئي

منابع آب زيرزميني و پتانسيل آبياري با آن:

چاه دهانه گشاد و چاه لوله­اي ، طراحي چاه، تکنولوژي­هاي لازم براي آزمايش چاه، تغذيه آب­هاي زيرزميني، کيفيت آب زيرزميني، استخراج آب­‌هاي زيرزميني در هندوستان …

فاکتور­هاي خاک- آب- گياه- محيط، هوادهي خاک، دما و رطوبت، ظرفيت آب قابل دسترس، حرکت آب در خاک­ها، ظرفيت نگهداري آب، مکش آب در خاک­ها، مناسب بودن خاک­‌ها براي آبياري، ارتباط خاک­‌ها با رشد گياه؛

نفوذ و نشت آب در خاک ….

فرايند فيزيولوژيکي و بيلان آب- مکانيسم روزنه­اي؛ ديواره سلولي و رشد گياه؛

 راندمان فتوسنتز، تعرق و تبخير-تعرق

سيستم ريشه در خاک خشک و گياهان اراضي خشک

جذب آب و انتقال آب …

مشکلات وجود نمک در محلول خاک- توزيع خاک‌­هاي شور و قليا در هندوستان.

الگوي توزيع نمک؛ خاک­‌هاي شور- قليا؛ واريته­‌ها و گياهان مقاوم در برابر شوري، اصلاح شوري

فصل دوم: بهره­برداري آب براي توليدات گياهي                                             143-116

انتخاب مزرعه آبياري، آماده سازي زمين، توزيع آب آبياري …

مديريت آب آبياري

راندمان کاربرد آب ؛ دوره­‌هاي حساس رشد گياهان؛

نياز آبي گياهان مختلف؛ کيفيت آب آبياري؛

برنامه آبياري ….

اندازه گيري آب …

روش­‌هاي بهره­برداري از آب- روش­‌هاي پيشرفته­‌ي بهره­برداري از آب (آبياري باراني و قطره­‌‌اي)؛ اتوماسيون در آبياري

فصل سوم: آبياري باراني                                                                          194-143

اصول سيستم آبياري باراني؛ فاکتور­هاي مرتبط با آبياري باراني؛ محاسن و معايب استفاده از آبپاش- راندمان آبياري باراني. توسعه آبياري باراني در هندوستان و ذخيره آب، کاربرد کود­ها؛ روش آبياري باراني. نوع سيستم …

هندوستان کشوري است با منابع وسيع آب دست نخورده که هر سال تجديد مي­شوند. بهتر است منابع آب به طور مؤثر بهره­برداري شوند به طوري که امکان آبياري اراضي کشاورزي و توليد کافي فراهم شود. در ‌‌اين کشور اراضي ديمي شامل 70٪ کل اراضي کشت شده را تشکيل مي­دهد از‌‌ اين­رو آب باران نقش حياتي و منحصر به­فردي را در توليد محصولات کشاورزي ‌‌ايفا مي­کند. بر اساس الگوي بارش، سطح زمين در همه کره زمين به علاوه در هندوستان به صورت زير رده­بندي شده است:

جدول 1-1- بارش سالانه در مناطق مختلف منبع: زون[6]، آي[7]، (1970)، آبياري در جهان

کره زمين   هندوستان
رده­بندي اقليمي متوسط بارش سالانه (سانتيمتر) مساحت کلي زمين (٪)   متوسط بارش سالانه (سانتيمتر) مساحت (ميليون هکتار) مساحت کلي زمين (٪)
خشک 25 < 25 38 < 6/22 7
نيمه خشک 80- 25 30 76- 38 5/77 24
کم رطوبت 100- 50 20 127- 76 3/119 37
مرطوب 150- 100 11 190- 127 7/67 21
باراني 200- 150 9 190 4/35 11
خيلي باراني (پررطوبت) 200 5

بر اساس داده­هاي بالا، ‌مشخص مي­شود که 55٪ سطح کره زمين و 31٪ سطح هندوستان شامل نواحي خشک و نيمه خشک، بارندگي کمتر از حداقل نياز براي توليد محصولات کشاورزي دارد. در هندوستان، در حدود 69٪ اراضي، بارندگي سالانه‌‌­اي بيش از 76 سانتيمتر دريافت مي­کند در حاليکه 46٪ اراضي قابل کشت از ذخاير آب برخوردارند.

تعداد صفحه :201

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --