دانلود پایان نامه ارشد : طراحی دهکده گردشگری وارش با رویکردی بر معماری اکولوژیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :معماری

گرایش :معماری 

عنوان : طراحی دهکده گردشگری وارش با رویکردی بر معماری اکولوژیک

موسسه آموز عالی روزبهان

غیر انتفاعی –  غیر دولتی

پایان نامه برای دریافت درجه

کارشناسی ارشد

رشته معماری  گرایش معماری

عنوان

طراحی دهکده گردشگری وارش با رویکردی بر معماری اکولوژیک

استاد راهنما

دکتر ماریا کرد جمشیدی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکيده

رشد شتابان صنعت گردشگري در ايران مسائل و مشکلات فراوانی را به وجود آورده است. يکي از اين مشکلات، طراحی مناسب جهت فضاها و امكانات گردشگري؛ از جمله دهكده‌هاي گردشگري است. دهكده هاي گردشگري مكان هايي از يك استان هستند که چه در خود  مكان چه در فواصل نزديك به آن از لحاظ جاذبه هاي طبيعي، فرهنگي و تاريخي قابليت هاي لازم براي جذب گردشگران وجود دارد و نيازمند ايجاد تأسيسات و امكانات گردشگري و اطلاع رساني مناسب هستند در سایت مورد نظر رودخانه نقش جاذبه طبیعی را دارد. اين دهكده ها معمولا با هدف يك اقامتگاه يا استراحتگاه و محل تمركز گردشگران داخلي و خارجي به منظور گسترش سفرهاي فراغتي، تعطيلاتي و اقامتي ايجاد مي شوند و داراي فضاهاي تفريحي، ورزشي، اقامتي، خدماتي، رفاهي و… درحد استانداردهاي جهان امروز هستند و طراحی بهينه‌ي اين فضاها، از جمله وظايف طراحان گردشگري است. در اين رساله که با عنوان طراحی دهكده‌ گردشگري با رویکرد اکولوژیک است به طراحی فضاهای مناسب برای دهكده‌ گردشگري در شهرستان آمل پرداختیم.

بدين منظور به شناخت مبانی نظری و ضوابطي که در ارتباط با گردشگری و طراحی اکولوژیک است مورد مطالعه قرار گرفت و براساس آنها به تشخیص ریز فضاها و عملکرد های مورد نیاز رسیدیم. پس از آن با استفاده از رویکرد اکولوژیک به طراحی سایت و ساختمان های مورد نیاز در دهكده‌ گردشگري پرداختیم.

واژه هاي كليدي: گردشگری، طراحی، دهکده گردشگري، اکولوژیک، رودخانه، آمل

 

 

1-1 مقدمه

نگاهي به مراحل توسعه تاريخي بسياري از شهرهاي كشور مان، ما را به اين واقعيت رهنمون مي سازد كه هرچند توسعة شهري در آنها از نظر كمي با توسعة سطحي شهر و افزايش ساخت و سازها در كنار افزايش درآمدهاي شهري همراه بوده ، ليكن از نظر كيفيت محيطي ، اين توسعه با چالش هاي فراواني همراه بوده است .از جمله معضلات هميشگي شهر هاي امروزي كشورمان، كمبود فضاهاي تفريحي و گردشگري درآن است.

گردشگري بصورت مبنايي براي ايده پردازي ، تفريح و تفرج ، اشتغالزايي و كارآفريني در آمده و در حالت مدرن تر به صورت شبكه اي به هم پيوسته از زيرساختها ي اقتصادي ، اجتماعي ، عمراني و فرهنگي تبديل شده است اين در حالي است كه كشور پهناور ايران، با دارا بودن جاذبه هاي گسترده فرهنگي، ميراثي و طبيعي، جزءكشورهای برتر جهان از نظر جاذبه هاي گردشگري محسوب گرديده و داراي توانهاي بالقوه بسياري در جهت توسعه صنعت توريسم، گردشگري و تفريح و تفرج در سطح ملي و بين المللي مي باشد .

استان مازندران  با دارا بودن عرصه هاي بكر و طبيعي فراوان و نعمت فراوان خدادادي و آب و هواي منحصر به فرد در سطح كشور، و همجواري با دریای خزر و دامنه هاي البرز خود، از جمله بديع و مفرح ترين مناطق گردشگري در سطح كشور و حتي كشورهاي همجوار ايران بوده و مراجعت ساليانه ميليون ها مسافر به اين استان خود گوياي جايگاه رفيع اين استان در نظام گردشگري كشور و ميزان توجه هم ميهنان به اين استان و قابليت هاي آن است .

سايت مورد نظر اين پروژه، با استقرار درشهرستان آمل و نيز استقرار در جوار رودخانه هراز تمامي قابليت ها و پتانسيل هاي خطه سرسبز مازندران، از جمله بهره مندي از آب و هواي مطلوب، سرسبزي و تراكم پوشش گياهي، مجاورت با درياي خزر، استقبال مسافران و … برخوردار است.

1-2 کلیات

1-2-1 بیان مسـأله

پاسخگويي مناسب به نيازهاي جسمي، ذهني و روحي انسان ، از ضرورياتي است كه مي بايد فضاهاي عمومي درقالب عملكردهاي متعدد و خاص دراين جهت ساماندهي گردند . فقدان يا ضعف عملكردهاي اجتماعي دراين زمينه منجر به عدم تعا لي بخشي در انسان شده و عواقب منفي آن متوجه جمع و جامعه خواهد گرديد . رشد وتوسعه زندگي شهري و افزايش ميزان تقاضا براي مسكن و ساختمان باعث گرديده كه ارزش كيفي محيطي باناديده گرفتن و تخريب فضاهاي با ارزش طبيعي و محيطي ، بويژه فضاهاي سبز شهري همراه گرديده و عملاً فضاهاي درون شهري بيشتر به عرصه تعاملات مالي و اقتصادي بدل گردند.

بشر امروزه با درك اهميت و جايگاه فضاها و عرصه هاي عمومي تفريح و تفرج در زندگي روزمره و انواع كاركردهاي اين فضاها در ميان ساختار تجمعگاه هاي بشري، تلاش در جهت حفظ و احياء و بهره برداري بهي نهاز منابع موجود را در دستور برنامه ريزي ها و سياستهاي خود قرارداده است . ازسوي ديگر ، عدم توجه به رويكرداجتماعي- فرهنگي درطراحي اينگونه فضاها باعث شده كه نقش توسعه اي آن ها، جنبه فردي به خود گرفته وتعاملات اجتماعي را تضعيف نمايد.

امروزه، شهرهاي بزرگ كشورمان با حد و اندازه هاي لازم در برخورداري از فضاهاي اجتماعي، بويژه در زمينه فضاهاي تفريحي – تفرجي فاصله بسياردار ند. از اين رو ، كمبود و نبود اين فضاها، روحيات حاكم بر شهروندان را نامتعادل و الگوي رفتاري ناموزون به بارخواهد آورد. از ديگر وجوه بارز توسعه فضاهاي تفريحي و تفرجي،تأثيرات اقتصادي آن بر جامعه بهره بردار و بهره گير است. تأثيراتي كه در زمينه ايجاد فرصتهاي شغلي و نيزكسب درآمدهاي ملي از طريق ايجاد مناطق تفريحي و گردشگري ملي و بين المللي حاصل مي گردد، امروزه مورد توجه اكثر مديران و مسئولان تصميم گير در كشورهاي جهان واقع گرديده و از اين رو، در دهه هاي اخير با رشد و توسعه چشمگير فضاهاي گردشگري در اكثر كشورهاي جهان مواجه بوده ايم.

در همين راستا، مديران و مسئولان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران نيز، به منظور توسعه فرهنگ گردشگري و نيز ايجاد مناطق گردشگري و تفريحي مناسب در سطح كشور ، ترتيبات و بسترهاي مناسبي را فراهم آورده و در سالهاي اخير، حمايت از اين بخش به طور چشمگيري افزايش يافته است. اين امر، ضمن بازخوردهاي مثبتي كه در حوزه هاي رواني – اجتماعي به همراه خواهد داشت، موجبات ايجاد بسترهاي لازم درتوسعه صنعت گردشگر ي و متعاقباً كسب درآمدهاي ملي از طريق توسعه صنعت توريسم خصوصاً در بعد ملي وبين المللي را فراهم خواهد ساخت. ضرورت اين امر از آنجا ناشي مي شود كه در حال حاضر، با كمبود بارزي در حوزه گردشگاه هاي بزرگ مقياس ملي و بين المللي در سطح كشور مواجه بوده و لزوم توسعه اين بخش، امري انكار ناپذير و ضروري مي نمايد . از ديگر سو، ايجاد فضاهاي تفريحي و تفرجي در عرصه هاي درون شهري ، با توجه به كمبود فضاهاي مناسب بكر و خالي درسطوح درون شهري ، و نيز مشكلاتي همچون ترافيك وآلودگي هاي ناشي از ايجاد مسافرتهاي درون شهري، امروزه، با مشكلات زيادي روبروست لذا سياست ايجاد فضا هاي گردشگري و تفريحي – تفرجي در مناطق حاشيه اي شهرها و در مناطق خوش آب و هواي مستقر در دامن طبيعت، با استقبال بيشتري مواجه است.

آنچه درسالهاي اخير شاهد آن هستيم، اقبال زياد ساكنان شهرهاي بزرگ كشور ، به مسافرتهاي برون شهری و روي آوردن به فضاهاي تفرجي – تفريحي خارج شهر هاست. اين در حالي است كه فضاهاي تفريحي – فراغتي درون شهري با چنين استقبالي مواجه نيست، چرا كه شهروندان بيش از هر چيز قصد خروج از شهر را دارند نكته قابل توجه در اين خصوص، تنوع اقليمي و غناي محيط طبيعي كشور پهن آور ايران است. اين قابليت، پتانسيل هاي بالقوه فراواني را در جهت توسعه اكوتوريسم و طبيعت گردي براي كشورمان رقم زده است كه با توجه به اقبال گسترده مردم، مي تواند زيربناي توسعه اي همه جانبه را فراهم سازد كه در صورت مديريت صحيح منابع و سرمايه، بازخوردهاي مثبت آن نصيب جمع و جامعه ايران خواهد شد.

در اين راستا، فضاهاي سبز و فضاهاي تفريحي – تفرجي طبيعي برون شهري ، كه درعرصه تعاملات انسان و طبيعت و نيز انسان با انسان، خارج ازچارچوب هاي ساختاري نظام مالي – اقتصادي شهر هاي بزرگ استقراريافته اند ، بيشتر مورد توجه است. از جمله اين مناطق بسيار مورد توجه در كشورمان، مي توان به خطه سرسبز شهرستان آمل اشاره كرد كه سايت مورد نظر اين پروژه نيز، با استقرار در ميانه اين محدوده از جمله نقاط داراي پتانسيل هاي مشابه است. اين در حالي است كه سياست هاي كلان كشوري، بر اساس طرح هاي آمايشي ملي، ايفاي نقش هاي تفريحي و اكوتوريستي را بر عهده اراضي شمالي كشور و استان هاي گيلان و مازندران نهاده و از اين رو، بسياري از كلان پتانسيل هاي بالقوه واقع در اين خطه مي بايست به سمت سياستهاي كلان مصوب و كاركردهاي ايفاء كننده نقشهاي تفريحي- فراغتي و اكوتوريستي سوق يابند.

اين در حاليست كه موقعيت استراتژيك استان مازندران و پتانسيل هاي بالاي آن در جذب گردشگر، باعث گرديده كه اين استان به رغم سطح پايين سرمايه گذاري ها و كمبود برنامه هاي توسعه گردشگري در سطح استان، هرساله پذيراي مراجعان و گردشگران متعدد از نقاط مختلف كشور و حتي ساير كشورها باشد. در اين ميان، سايت مورد نظر اين پروژه نيز از اين قاعده مستثني نبوده و بديهيست كه در صورت برنامه ريزي و طراحي مناسب، مسلماً در راستاي تقويت نقش تفريحي – فراغتي و اكوتوريستي تعريف شده براي استان، با بهره گيري از مزيت هاي موجود، خواهد توانست در مقياس هاي ملي، منطقه اي و بين المللي، به ايفاء نقش بپردازد.

استقرار عملكردها و كاربريهاي مختلف در سايت پروژه، مي بايست با توجه به ويژگي هاي محيط طبيعي و مصنوع و نيز بازخوردهاي اجتماعي – فرهنگي و اقتصادي آن صورت پذيرفته و مي بايست از بروز ناهنجاريهاي اجتماعي و زيست محيطي در محدوده اجتناب نمود. اين امر ، لزوم توجه جامع تر و كاربردي تردرخصوص توسعه هاي آتي سايت پروژه را آشكار ساخته و از اين منظر، تهيه طرح هاي توسعه اي با ملاحظات كاركردي، اجتماعي، زيست محيطي و اقتصادي از اهم برنامه هاي پروژه خواهد بود تا مجموعه بتواند دربستري متقن و برنامه ريزي شده ، به پاسخگويي  نيازهاي منطقه، بپردازد.

1-2-2 اهميت موضوع تحقيق

صنعت گردشگري از دير باز با هدف بازديد از جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي (اكوتوريسم)، زيارت، تجارت،  استفاده از خدمات درماني و . . .  شكل گرفته و به تدريج با تكامل وسايل و فراهم شدن امكانات مناسب‌تر سفر، توسعه يافته است.

اين صنعت امروزه به عنوان يكي از درآمدزاترين فعاليت‌ها، مورد توجه كليه كشورها قرار دارد. در دوران اخير با توجه به  توسعه شهرنشيني و رشد صنايع، آلودگي‌هاي محيطي افزايش يافته و باعث گرديده تقاضا براي سفر و گذران اوقات فراغت در جوامع شهري افزايش پيدا كند. جهت پاسخگويي به تقاضاي سفر  روزبه‌روز شاهد رشد و گسترش تكنولوژي و فن‌آوري‌هاي اطلاعات و ارتباطات، خدمات، تسهيلات و تجهيزات زير مجموعه گردشگري در جهان هستيم.

از آنجا که در بيشتر کشورهايي که جهت جذب گردشگر برنامه هاي بلند مدت دارند دهکده هاي گردشگري از استانداردهاي ويژه اي برخوردار است. جهت برنامه‌ريزي بهتر وجلوگيري از بسياري از معضلات توسعه صنعت گردشگري انجام اين مطالعات ضروري است. با مطالعه بر روي دهكده‌هاي گردشگري و همچنين شرايط تشكيل آن ها مي‌توان معيارهاي لازم را بررسي كرده و اين خود باعث طراحی درست دهکده گردشگري خواهد شد.

در اين تحقيق با مطالعه موارد خارجي و مقايسه با نمونه هاي مشابه داخلي به معيارهاي لازم جهت طراحی یک مجموعه تفریحی در دهكده‌هاي گردشگري دست يافته و با کاربرد عملي آن در نمونه موردي مورد مطالعه به ضرورت انجام اين تحقيق مي پردازيم.

تعداد صفحه : 141

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --