دانلود پایان نامه ارشد : شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : معماری

گرایش :معماری 

عنوان :  شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید

دانشگاه آزاد اسلامی 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معماری 

عنوان :

شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

بافت حد فاصل میدان صاحب الامر و رد پای باروی قدیمی شهر تبریز به صورت مکانی بلااستفاده، متروک و فراموش شده تبدیل گشته، مکانی با کاربری های ناسازگار شهری مانند انبار ، کارگاه … ، در صورتی که این قسمت در قلب بافت تاریخی تبریز و در امتداد محور تاریخی- فرهنگی تبریز باید پذیرای بهترین و مجلل ترین کاربری ها باشد، به طوریکه مردم بجای گریز از این محلات و دوری از آنها ، باید به آنها روی بیاورند و دارای کارکردی شایسته جایگاهی که در خاطرات و اذهان تاریخی مردم دارد، باشد.

در این تحقیق سعی شده که با بیان مسئله و پی بردن به این مشکلات، طرحی را برای ایجاد یک مرکز تاریخی- فرهنگی بر اساس پتانسیل های موجود پیشنهاد بدهیم که هم بتواند گسست ایجاد شده بین این بافت و بافت جدید شهر را حل کند و هم با تعریف پروژه معماری و وارد کردن کاربری های فرهنگی- تاریخی بتواند این بافت را به هویت اصلی خود بازگرداند و آن را به یک فضای سرزنده و دارای رونق تبدیل نماید.

1-2- بیان مسأله تحقیق

ما انسانها در دنيايي زندگي مي کنيم که اساس و جوهره آن بر تمدن هاي گوناگون بشري  است که طي ادوار مختلف به وجود آمده و پي ريزي شده است . در طول اين دوره ها وسالها اقوام و ملل مختلفي هر کدام تمدني را بنا نهاده که در پيشرفت و تکامل انسان سهم بسزايي داشته و دارند که شاهد اين کلام همانا بشر امروزي است که آخرين ثمره تمدن گذشتگان مي باشد .

شناخت هرچه بيشتر تمدنمان و آنچه از گذشته برايمان به ارث رسيده است، باعث حفاظت و پاسداري بهتر آنان شده و اين باور را در ما به وجود مي آورد که آثار باستاني و کهن هر شهر به مثابه هويت تاريخي و فرهنگي آن شهر بوده و آسيب رساندن به آن ، در واقع صدمه زدن به هويت اجتماعي و فرهنگي خودمان مي باشد (عمراني و اسمعيلي سنگري، 1385، ص 12) .

هويت اجتماعي و حافظه جمعي در جايي حفظ مي شود که وقتي فرد درآنجاست، حس کند فضايي که در آن مستقر است که با جاهاي ديگر فرق دارد. اگر شما احساس کنيد در جايي هستيد که در آن تداوم تاريخي وجود ندارد، يکي از ارکان مهم زندگي اجتماعي زير سوال مي رود واحساس عدم تعلق به جامعه و عدم هويت مي کنيد ) خسرو خاور، 1383(.

در جهان امروز ، تلاش براي حفظ هويت يکي از منازعات اصلي ملتها است . هويت کالبدي  به معناي صفات و خصوصياتي است که جسم شهر را از غير متمايز کرده و شباهتش را با خودي آشکار مي کند. اين صفات بايد به گونه اي باشند که جسم شهر ، در عين حفظ تداوم زماني، در حال تحول و تکامل نيز باشد و نهايتا  به پيدايش يک کل منجر شود (مير مقتدايي، 1383).

مهم اين است که هر مکاني در ضمن هرگونه تغييري ، هويت خود را نيز حفظ کند ،  تداوم و دگرگوني بر اين امر دلالت دارد که به رغم همه تغيير ها و دگرگشت ها چيزي پا بر جا و ثابت ميماند. مکان هم ثبات دارد و هم برخوردار از تغيير پذيري است، و اين نکته اي نيست که به آساني دريافتني باشد. ثبات همان روح مکان است و به تعبيري همان ارتباط ويژه آن مکان با فضا، فرم و صورتهاي به کار رفته در آن، و تغيير پذيري و بي ثباتي مکان به دليل نياز به تاويل و باز تاويل مکان به شيوه هاي مختلف و چه بسا متضاد است (نوربرگ شولتز [1]، 1381، ص 61-60).

 

1-2-1- معرفی موضوع

در سالهاي اخير با ورود مدرنيته به ايران و به تبع آن شهر تبريز، توجه به بافت جديد منجر به بي تفاوتي و گاهي بي توجهي به بافت با ارزش کهن شهر تبريز شده است. در دوران پهلوي و نيز اوايل انقلاب اسلامي احداث خيابانهاي جديد در اطراف و محدوده بافت تاريخي شهر منجر به آن شد که شهر قديم ، يکپارچگي و انسجام خود را از دست بدهد، به شکلي که محوطه هاي پوسيده و تخريب شده در آن روز به روز بيشتر مشاهده مي گردد. به اين ترتيب قسمتهايي از بافت تاريخي که در بر دارنده هويت شهر و خاطرات تاريخي – فرهنگي با ارزش مي باشند و در نقشه ذهني مردم شهر از جايگاه ويژه اي برخوردارند، عملا رنگ باخته و به صورت فضاهايي بدون استفاده در آمده اند.

بدين سان شهر کم کم مناظر فرهنگي خود را که آشکارا مبين تاريخ و سنت هاي فرهنگي آن است را از دست مي دهد. بافت تاريخي شهر تبريز نيز از آن مناظر فرهنگي است که در جستجوي زماني از دست رفته و در سخن گفتن با زبان گذشته به آن گونه که به زبان همه مردمان شنيدني است دچار گسيختگي از بافت جديد و پوياي شهر امروزي شده است و به اين ترتيب حيات شهري در قسمتهايي از آن تحليل يافته و يا از بين رفته است .

1 -2-2-دلایل انتخاب موضوع

در مورد بافت تاريخي تبريز مطالعات مفصلي صورت گرفته است که در اين ميان مطالعات مهندسين مشاور نقش جهان پارس و عرصه  شاخص ترند و در طرح هاي بالا دست پيش بيني شده در طرح تفصيلي شهر تبريز، بافت مرکزي شهر به عنوان منطقه تاريخي- فرهنگي در نظر گرفته شده است و طرح جامع نيز اين منطقه را با توجه به اهداف راهبردي خود به عنوان منطقه تاريخي – فرهنگي تعيين نموده که در آن به بازسازی بافت و پالايش فعاليت هاي مزاحم و آلوده کننده تاکيد شده است.

يکي از عواملي که مي تواند گسست ايجاد شده بين قسمتهاي داراي اقبال عمومي در بافت جديد و قسمتهايي از بافت که حيات خود را بنا به دلايلي که اشاره شد از دست داده اند  را از بين ببرد و موجب پيوند بين اين دو بافت گردد، استفاده از مناظر و پتانسيل هاي بافت تاريخي – فرهنگي شهر مي باشد که يکي از اين موارد و مهمترين آنها  محور تاريخي – فرهنگي تبريز است. 

 

1 -2-2- 1 جمع بندی

با توجه به مطالبي که ذکر شد و چالشي که در دنياي امروزي در مورد مسئله هويت، تاريخ و فرهنگ پيش آمده، مي توان به نياز امروزي جامعه به يک مرکز تاريخي – فرهنگي اشاره کرد که نه تنها وظيفه شناساندن تاريخ و فرهنگ غني اين مرز و بوم و دستاورد هاي آداب و رسوم و سنن اين منطقه را بر عهده دارد، بلکه به نوعي ايجاد کننده پيوند کالبدي و اجتماعي بين بافت قديم و جديد اين شهر مي باشد . اين محور به عنوان يک محور تاريخي ، فرهنگي  مي تواند بستر مناسبي را جهت ايجاد چنين مرکزي براي ما به وجود بياورد ، به گونه اي که هم گوياي تاريخ سير تحول و فرهنگ و هويت شهر باشد و هم به حضور شهروند در اين فضا استمرار و انسجام بخشيده و کانون مدني گرمي را به وجود بياورد.

1-3- پرسش تحقیق

چگونه می توان با طراحی یک مرکز تاریخی- فرهنگی، بافت با ارزش و کهن شهر تبریز را به بافت جدید پیوند داد؟

1-4- اهداف تحقیق

طراحی  مرکز تاریخی – فرهنگی که بتواند نیازهای جامعه مورد پژوهش (تبریز) را با رعایت احترام به بافت قدیم وتاکید بر بر گرداندن حیات به آن قسمت از این بافت که کارکرد خود را در طول زمان از دست داده است را  بر اساس  طرح های بالا دست که مطالعات آن در طرح تفصیلی تبریز مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است بر آورده سازد.

شناسایی معیار های طراحی مجموعه های فرهنگی -تاریخی در بافت تاریخی در ارتباط با بافت جدید.

1-5- روش تحقیق

الف – روش تحقیق از نوع کیفی بوده و در مراحل مختلف از روشهای تاریخی و اکتشافی استفاده خواهد شد و در مجموع تحقیق حاضر یک تحقیق پروژه ای می باشد.

ب ـ روش گردآوري اطلاعات:

یکی از اصلی ترین بخش های هر کار پژوهشی را جمع آوری اطلاعات تشکیل می دهد. چنانچه این کار به شکل منظم و صحیح صورت پذیرد کار تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از داده ها با سرعت و دقت خوبی انجام خواهد شد . از نظر متد، روش و تکنیکهای پژوهشی با استفاده از روش جمع آوری اطلاعات ، روش مورد استفاده به صورت میدانی و کتابخانه ای و روشهای ترکیبی انتخاب شده است .

1-6- فرضیه­های تحقیق

  • طراحی در بافت های تاریخی با در نظر گرفتن اصول و معیار های مربوطه موجب رونق و احیای این بافت ها می گردد.

–  استفاده از پتانسیل های سایت های کهن می تواند در ارتقای کیفیت طراحی مراکز فرهنگی نقش داشته باشد.

تعداد صفحه : 79

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --