دانلود پایان نامه ارشد :جایگاه انگلستان در سیاستگذاری اتحادیه اروپا در قبال ایران

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی 

عنوان : جایگاه انگلستان در سیاستگذاری اتحادیه اروپا در قبال ایران

 

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده تحصیلات تکمیلی(خودگردان)

پایان نامه کارشناسی ارشد

جایگاه انگلستان در سیاستگذاری اتحادیه اروپا در قبال ایران

استاد راهنما: سید مهمد طباطبایی

 

 برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

«فهرست مطالب»

فصل اول:کلیات تحقیق.. 4

  1. بیان مسئله: 5
  2. علل انتخاب موضوع: 14
  3. بررسی متون موجود: 14
  4. سوال اصلی: 16
  5. فر ضیه اصلی: 17
  6. تعریف مفاهیم: 17
  7. عملیاتی کردن مفاهیم: 18
  8. روش تحقیق: 18
  9. سازماندهی تحقیق: 19

فصل دوم :روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپایی.. 20

مقدمه: 21

گفتار اول: دیدگاه‎های  حاکم بر ایران در مورد روابط با اروپا: 23

روابط اقتصادي – تجاري جمهوري اسلامي ايران با اتحاديه اروپايي.. 26

الف – اهداف ايران از روابط اقتصادي با اتحاديه اروپايي.. 26

ب- اهداف اقتصادي اتحاديه اروپايي از رابطه با ايران. 28

پ – روابط تجاري ايران با اتحاديه اروپايي.. 29

گفتار دوم: موانع و چالش های فراروي همكاري.. 31

موانع همكاري هاي سیاسی ايران و اتحاديه اروپايي.. 31

گفتار سوم: ارزیابی و تحلیل تاریخی روابط اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران. 35

دوره نخست: از 1979 (پیروزی انقلاب اسلامی) تا 1989. 37

دوره دوم: از سال 1989 تا 1997. 39

دوره سوم: از سال 1997 تا 2003. 41

دوره چهارم: از 2003 تاکنون. 42

گفتار چهارم: برنامه هستهﺍی ایران و اتحادیه اروپا 46

الف- دیدگاه اتحادیه اروپا به برنامه هستهای ایران. 46

ب-ديپلماسي فعال و تقابلی ایران در موضوع هستهﺍي.. 48

تاثیر موضوع هولوکاست در رابطه با اتحادیه اروپایی.. 58

جمع بندی: 59

فصل سوم:روابط انگلستان با ایران و اتحادیه اروپا 63

مقدمه: 64

گفتار اول: تاریخچه روابط ایران و انگلیس: 67

الف: روابط ایران وانگلیس قبل از حادثه 11 سپتامبر. 67

ب-روابط ايران و انگلستان پس از حادثه يازدهم سپتامبر. 82

گفتار دوم: روابط اقتصادي.. 84

الف- تاریخچه روابط اقتصادی.. 84

ب- نگاه آماری به روابط ایران و انگلستان. 85

گفتار سوم: روابط انگلستان و اتحادیه اروپا 88

روند عضویت انگلستان در اتحادیه اروپایی: 88

الف- روند پیوستن انگلستان از آغاز جنگ سرد تا فروپاشی نظام دو قطبی: 88

ب-از پایان جنگ سرد تا سند قانون اساسی اروپا: 91

گفتار چهارم: روابط ویژه آمریکا و انگلیس… 94

جمع بندی کلی: 97

فصل چهارم:جایگاه انگلستان در سیاست گذاری اتحادیه اروپا در قبال جمهوری اسلامی ایران  100

مقدمه: 101

گفتار اول: پيوندهاي سه جانبه امريكا و انگليس و اتحاديه  اروپا 102

گفتار دوم: تعامل سه جانبه و آثار عيني آن بر سياست اتحاديه نسبت به ايران. 109

گفتار سوم: موارد تأثیر گذاری انگلستان بر سیاستگذاری اتحادیه در قبال ایران. 114

الف- جنگ عراق با ايران. 114

ب- ماجراي سلمان رشدي: 115

پ- گفتگوهاي دوره‌اي ايران با اروپا: 115

ت- برنامه‌هسته‌اي ايران: 116

ث- مجاهدين خلق (منافقين.. 119

گفتار چهارم: دور جديد تحريم‌هاي امريكا و جهت گیری اتحادیه. 121

جمع بندی کلی: 123

نتیجه گیری: 124

فهرست منابع. 128

«منابع فارسی». 128

English Sources: 131

کلیات تحقیق

1.       بیان مسئله:

 کشور ‌ايران همواره از تجربه تلخي در مناسبات خود با انگلستان برخوردار بوده ‌است. شايد خيلي گزاف نباشد اگر گفته شود كه انگلستان طي سده‌هاي اخير و بويژه در دوره تأسيس نظام جمهوري اسلامي ايران همواره يكي از قدرت‌هاي مؤثر در جلوگيري از قدرت‌يابي و نفوذ ايران در منطقه بوده‌است. صرف نظر از مباحث تاريخي و رقابت‌هاي روس و انگليس در ايران در سده‌هاي گذشته، انگلستان اكنون، از يكسو عضو اتحاديه اروپايي است و از سوي ديگر متحد نزديك قدرت هژمون باقي‌مانده از دوره جنگ سرد يعني ايالات متحده است. اين درحالي است كه هردو سوي آتلانتيك از مناسبات چندان باثباتي با ج.ا.ايران برخوردار نبوده و حتي گاه اهداف و منافعي را پيجويي نموده‌اند كه در تضاد آشكار با منافع ملي ايران بوده است. بررسي گذشته تاريخي مناسبات جمهوري اسلامي ايران با اتحاديه‌اروپايي و انگلستان در سه دهه گذشته بخوبي حاكي از نكات قابل توجهي از تأثير و تأثر متقابل منافع بريتانيا و اتحاديه اروپا با يكديگر و نيز تأثير مهم منافع حياتي ايالات متحدة امريكا در فرآيند تعامل اين سه بازيگر با ج.ا.ايران است.

بريتانيا همزمان در سه حوزه اروپايي، انگليسي – آمريكايي (انگلو- امريكن) و انگلیسی، روابط خارجي خود را با ج.ا.ايران  تنظيم مي‌كند. باتوجه به تنشﻫﺎ و اختلافات موجود ميان ايران و آمريكا در سه دهه گذشته و فقدان مناسبات ديپلماتيك رسمي ميان اين دوكشور و نيز اتحاد نزديك ويا روابط ويژة امريكا و انگليس، نقش و قدرت تأثيرگذاري حوزه انگلو- آمريكن بر سياست خارجي بريتانيا نسبت به ایران از اهميت وي‍ژهﺍي برخوردار مي‌شود. از سوي ديگر، بريتانيا یکی از اعضای شاخص و برجسته اتحاديه اروپايي است كه در تنظيم مناسبات اتحادیه اروپا با ایران نقش بنياديني را ايفا نموده است، كه گاه اين نقش يادآور نقش سنتي اين كشور در عصر زرين ديپلماسي در اواخر قرن نوزدهم بعنوان يك قدرت «موازنه دهنده» است. بريتانيا از معدود قدرتهاي بزرگي است كه سياست خارجي آن طي سالهاي گذشته و حتي پس از جنگ سرد دچار تغييرات بنيادين و ساختاري نشده است هرچند كه تحولات جدي را شاهد بوده‌است.

روابط بريتانيا با ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي شاهدي براين مدعاست كه سياست خارجي بريتانيا از نوعي استمرار و تغيير برخوردار بوده‌است بگونه‌اي كه ويژگي اصلي آن را نوعي «دشمني توأم با حفظ ارتباط رسمي» با ايران شكل‌داده است. انگلستان در زمان نخست وزيري جيمز كالاهان، دولت موقت انقلاب به نخست وزيري مرحوم بازرگان را پس از نزديك به 10 روز به رسميت شناخت، هر چند كه در دوره ده سالة نخست وزيري مارگارت تاچر اين روابط هيچﮔﺎه از مطلوبيت خوبي برخوردار نبود.

پس از اعلام آتش بس توسط ايران در جنگ عراق با ايران روابط ايران و انگليس نيز رو به بهبود گذاشت اما با انتشار كتاب آيات شيطاني نوشته سلمان رشدي در بهمن 1367 و فتواي حضرت امام خميني (ره) مبني بر ارتداد و مهدورالدم بودن سلمان رشدي، تشنج بزرگي در روابط ايران و انگليس به وجود آمد كه باعث قطع روابط كامل دو كشور شد. از سوي ديگر، تاچر نيز ايران را كشوري تروريست معرفي و سخنان رهبر انقلاب مبني بر ابقاي حكم سلمان رشدي را تقبيح نمود. درعين حال، پس از 1368 روابط دو كشور  به سمت تنش‌زدايي پيش رفت و به دنبال عذرخواهي رسمي مقامات انگليسي و اعتراف آنها مبني بر احترام به دين اسلام، شوراي عالي امنيت ملي برقراري روابط سياسي دو كشور را اعلام نمود. در سال 1371 روابط ايران و انگلستان هرچند با فراز و نشيبهايي ادامه يافت و همزمان با رياست نوين انگليس بر اتحاديه اروپا در 10 تير 1371 بر حساسيت و اهميت روابط بين دو كشور افزوده شد زيرا تحولات در روابط ايران و انگليس مي توانست بر روابط ايران و اتحاديه اروپا نيز تأثيرگذار باشد كه در نهايت از جمله مسائلي كه در اين سالها بر روابط ايران و انگلستان سايه انداخته بود مسئله جزاير سه گانه، تروريسم، موضع سلمان رشدي و افزايش بنيه نظامي ايران بود.

در اين ميان، روابط اقتصادي ايران و انگليس کمتر تابع روابط سياسي دو طرف بوده است بگونه‌اي كه حدود 68 درصد صادرات ايران به انگليس در 8 ماه اول 1987 (1366) مربوط به صادرات نفتي بوده است. حتي پس از قطع روابط ايران وانگليس در 6/12/1368 نيز صادرات ایران به انگلستان افزايش پيدا کرد.

در سالهاي 1380-1376 و به دنبال انتخابات مي 1997 و سقوط حکومت 18 ساله محافظه کاران بر انگليس وبه قدرت رسيدن توني بلر از حزب كارگر تغييرات عمده اي در سياست خارجي و داخلي انگليس ايجاد شد. در عرصه سياست خارجي دولت کارگري سبب دگرگوني در نگرش سنتي انگليسي‌ها به جهان خارج و تلاش گسترده آنها جهت بهبود و ارتقاي موقعيت آسيب ديده اين کشور در سطح اروپا و جهان گرديد. نزديک ساختن ديدگاه‌ها و سياست دو سوي اتلانتيک و يا آن­چيزي كه توني بلر آن را «پل ارتباطي اروپا و امريكا» مي‌ناميد، سياست اصولي انگليس به ويژه در دوره رياست اين كشور بر اتحاديه اروپايي در نيمه اول سال 1998 بود که تجلي عيني آن در توافق سران آمريکا و اتحاديه اروپا درمورد عدم تسري قانون تحريم شرکتهاي نفتي طرف قرارداد با ايران موسوم به ايلسا به شركت‌هاي اروپايي، قابل مشاهده است. در دوره رياست انگليس بر اتحاديه اروپا موضوعات حساس و جنجالي از جمله مذاكرات مربوط به روند صلح خاورميانه، اتهام حمايت از تروريسم، اتهام نقض حقوق بشر، تلاش جهت دستيابي به جنگ افزارهاي کشتار جمعي و بويژه مسئله سلمان رشدي در دستور کار روابط اروپا با جمهوري اسلامي ايران به عنوان سر فصل‌هاي موضوعات گفتگوي انتقادي قرار گرفت.

پس از برگزاري انتخابات دوم خرداد 1376 در ايران و مشارکت بالاي مردم كه منجر به انتخاب سيدمحمدي خاتمي به رياست جمهوري اسلامي ايران گرديد، لندن تلاش‌هايي را براي بهبود روابط با ايران در پيش گرفت. نهايتاً با تفاهماتي كه بين ايران و انگليس درخصوص قضيه سلمان رشدي بعمل آمد و سپس مذاكرات درخصوص بازگشت سفراي اروپايي فراخوانده شده از ايران بر اثر رأي دادگاه ميكونوس در برلين، نقش مثبت انگليس در بهبود روابط اروپا و ايران و بازگشت سفراي اروپايي به تهران موجب بهبودي نسبي روابط طرفين گشت

اما پس از حملات تروريستي 11 سپتامبر 2001 (1380) به شهرهاي نيويورك و واشنگتن و در آستانه حمله آمريکا به افغانستان جک استراو، وزير خارجه جديد انگلستان، براي جلب حمايت ايران از ائتلاف ضد تروريستم، از ايران ديدار نمود که پس از انقلاب اسلامي نخستين سفر چنين مقام بريتانيايي به ايران بود و حتي هنگامي که ايران در ليست محور شرارت  امريكا قرار گرفت وزير خارجه انگلستان صريحاً خود را از موضع آمريکا مبرا دانست. با این وجود پس از سال تهاجم آمريکا به عراق در اوايل سال 1382 تنش جديدي در روابط ايران و انگلستان ايجاد شد زيرا انگلستان يکي از شرکاي آمريکا در حمله به عراق بود و با بروز مشکلاتي که در مسئله هسته اي با ايران پيش آمده بود از ساخت سلاح هسته اي توسط ايران ابراز نگراني مي‌کرد. در کل ميتوان دوره اول چهار ساله رياست جمهوري آقاي خاتمي را سالهاي بهبود روابط ايران و انگليس ارزيابي نمود و همه اينها را ناشي از سياست تنش زدايي وي تلقي کرد. اما در دوره دوم با توجه به طرح مسئله هسته اي ايران و تهاجم انگلیس به همراه آمریکا به عراق و افغانستان، ادامه اين بهبود روابط با مشکلاتي مواجه شد که باعث شد در سالهاي بعد سردي روابط بر دو کشور سايه افکند. در سال 1384  همزمان با برگزيده شدن آقاي احمدي نژاد به رياست جمهوري، تنش‌هاي جديد بين انگلستان و ايران بر سر مسئله هسته اي رخ داد که موجب سردي روابط و کاهش پيوند با انگلستان شد واين وضعيت كماكان ادامه دارد.

در پي اين وضعيت، قدرتهاي غربي با نقش­آفريني تاثيرگذار ايالات ­متحده و بريتانيا درصدد برآمدند تا انواع فشارهاي بين­المللي را با محوريت شوراي امنيت بر ج.ا.ايران اعمال نمايند. دستاوردهاي چنين کوشش­هايي را بيش از همه در تصويب چهار قطعنامه از سوي شوراي امنيت که تحريم­هاي شديدي عليه نهادها و مقامات مرتبط با برنامه هسته­اي ايران وضع نموده بود ﻣﻰتوان مشاهده کرد. قطع نظر از پيامدهاي محدودکننده قطعنامه­هاي موردنظر که خود به خود روابط ايران و بريتانيا را دچار تنگنا ساخته است نقش تعيين کننده­ي بريتانيا در تصويب آنها نيز بيش از پيش روابط دو دولت را به سوي سردي و تيرگي سوق داده و پيوندهاي اقتصادي و بازرگاني فيمابين را دستخوش کاهش نموده است

بنابراين، بررسي تحولات و رويدادهاي مهمي كه در سه دهه گذشته در روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران و اتحاديه اروپايي و نيز در روابط خارجي‌ ايران با انگلستان و امريكا نشانگر پيچيدگي‌هايي است كه تلاش براي درك فرآيند تأثير متقابل منافع اين سه بازيگر را بيش از پيش ضروري مي‌سازد. در توضيح اين مطلب بايد افزود كه از زمان پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1357 و وقوع جنگ تحميلي عراق با ايران نوع رويكرد و سياست خارجي انگليس با نظام برآمده از انقلاب اسلامي مردم ايران از ماهيتي خصمانه برخوردار بوده است كه كمتر حاكي از تمايل و علاقمندي به همكاري و حتي پذيرش موقعيت منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران بوده است. نوع برخورد بريتانيا و اتحاديه اروپايي در رخدادهاي سالهاي‌اخير اين موضوع را از زواياي مختلف مورد تأييد قرار مي دهد. در همان حال، بايد اذعان نمود كه بريتانيا و اتحاديه در شرايط زماني متفاوت براي برقراري روابط نزديك با ج.ا.ايران تلاش‌هايي انجام داده اند هرچند كه خيلي موفقيت آميز نبوده‌است. از كنفرانس گوادالوپ در آخرين روزهاي رژيم شاه در سال 1356 (1978) گرفته تا پيروزي انقلاب اسلامي در بهمن 1357 و استقرار نظام جمهوري اسلامي ايران و سپس حمايت از صدام حسين در جنگ با ايران، ماجراي اخراج دانشجويان ايراني از انگليس، مسئله كتاب آيات شيطاني نوشته سلمان رشدي، رأي دادگاه ميكونوس، برنامه‌هاي هسته‌اي ايران، حقوق بشر، سازمان مجاهدين خلق (منافقين) و تحريم‌هاي جديد اتحاديه اروپايي عليه ايران، نوعي از خصومت در برخورد با ج.ا.ايران مشاهده مي شود كه در الگوي رفتاري بريتانيا و اتحاديه نسبت به ج.ا.ايران، با تفاوت‌هاي اندك و ظاهري، مشترك است. درعين حال، روشن است كه اتحاديه اروپا متشكل از 27 كشور با منافع و اهداف ملي متفاوت است كه انگلستان يكي از اعضاي آن بشمار مي‌رود. اتحاديه در عين حال كه سازماني منطقه‌اي بشمار مي‌رود، به لحاظ ارزشي در مجموعه جهان غرب قرار مي گيرد كه ايالات متحده نيز جزو آن است. اين اتحاديه از مناسبات و پيوستگي ديرينه‌اي با ايالات متحده برخوردار است كه دست كم در دوره پس از جنگ جهاني دوم تا پايان جنگ سرد شاهد اتحاد مشتركي در برابر اتحاد شوروي بوده اند و درواقع، چتر امنيتي امريكا بر سر اتحاديه قرار داشت. اين درحالي است كه، ايالات متحده از مناسبات خصمانه‌اي با جمهوري اسلامي ايران برخوردار بوده كه گاه تا آستانه رويارويي نظامي نيز پيش رفته است.

روابط ويژة انگليس و امريكا يكي ديگر از متغيرهاي مهم تأثيرگذار بر سياست خارجي انگلستان نسبت به ج.ا.ايران بشمار مي رود. روابط ويژه، اگرچه اصطلاحي است كه بيشتر سياستمداران انگليسي از آن استفاده ﻣﻰكنند، اما بطوركلي به پيوندهاي تاريخي، سياسي، فرهنگي و زباني، جغرافيايي، نظامي و امنيتي، اقتصادي و تجاري و نيز روابط شخصي رهبران دوكشور اشاره دارد. اين روابط نيز از يکسو بدليل روابط سنتي و ديرينه احزاب چپ و راست دو کشور و ازسوي ديگر بدليل پيوندها و تعهدات متقابل دولتهاي امريکا و انگليس که منجر به نوع خاصي از روابط استراتژيك ميان دو کشور شده است، محدوديت هاي خاصي را بر سياست خارجي انگليس در قبال ايران وارد مي‌سازد. براي مثال، در دوره حضور توني بلر و جرج بوش بويژه پس از  11 سپتامبر 2001 روابط امريكا و انگليس وارد مرحله اي شد كه از آن به «اتحاد شانه به شانه» ياد مي شود. اما به لحاظ سنتي هرگاه  احزاب دموکرات و کارگر در دوسوي آتلانتيک روي کار بوده اند بايکديگر همکاري نزديک‌تري داشته اند و برعکس هر وقت دو حزب جمهوريخواه و محافظه کار برسرکار بوده اند روابط دو کشور از زاويه ديگري بهم نزديک شده است. اين نوع خاص از روابط با توجه به برتري و نفوذ فزاينده ايالات متحده امريکا در صحنه بين المللي باعث شده است تا رهبران احزاب انگليسي پس از جنگ جهاني دوم منافع ملي بريتانيا را بگونه اي تعريف نمايند که در پيروي از سياست هاي واشنگتن قابل تأمين باشد. از اين گذشته قراردادها و تعهدات دوکشور در قبال يکديگر از جمله در مورد جنگ با تروريسم از جمله مسائلي است که دولت انگليس را بيش از پيش به امريکا وابسته مي سازد.  درکنار اين وضعيت روابط خصمانه ايران با امريکا و روابط نه چندان دوستانه ايران و انگليس را نيز بايد افزود که باعث مي شود قدرت تأثيرگذاري امريکا بر خط مشي انگليس در قبال ايران افزايش يابد. در اين رابطه، خانم «روزماري هاليس» متخصص برجسته امور خاورميانه و ايران در مؤسسه سلطنتي روابط بين الملل انگليس موسوم به «چاتم هاوس» اظهار نظر جالب و عميقي دارد كه مﻣﻰگويد:«اگر واشنگتن تصميم به حمله نظامي به ايران بگيرد، حتي اگر بريتانيا به آن کمک ننمايد آن را محکوم نيز نخواهد کرد.»[1]  بنابراين، نمي توان تصور نمود كه متغير امريكا در سياست خارجي انگليس نسبت به ايران بي تأثير باشد. رد پاي تأثيرگذاري اين نقش را مي‌توان در تحولات مهم چند دهه اخير در مناسبات ايران با انگليس و نيز با اتحاديه اروپايي شاهد بود كه به چندمورد از آنها اشاره مي شود.

موضوع حقوق بشر و گفتگوهاي اتحاديه اروپايي با ايران را شايد بشود از اين زاويه مورد برررسي قرار دارد كه در آن نقش رهبري اتحاديه و پيروي انگلستان برجسته‌تر بود. به نظر مي رسد كه از گفتگوهاي حقوق بشري ايران و اروپا از گفتگوهاي انتقادي تا گفتگوهاي سازنده همگي با رهبري اتحاديه صورت مي‌گرفت كه كشورهاي اصلي اتحاديه از جمله فرانسه، آلمان و بريتانيا و حتي كشورهاي شمال اروپا كه داراي مواضع سنتي در حمايت از حقوق بشر بودند، نقش اساسي ايفا كردند. در جريان اين تعاملات و گفتگوهاكه نزديك به چهاردور آن برگزار شد، هرچند موفقيت چنداني براي تفاهم ميان ايران و اتحاديه در پي نداشت، اما گفتگوهاي بسیار مهم و جدي ميان دوطرف برگزار شد.

در همين حال، متغير مناسبات ايران و اتحاديه نوعاً از عوامل مهم ديگر تأثيرگذار بر نوع رويكرد اين اتحاديه نسبت به ايران در سالهاي اخير بوده است. هرچند كه اتحاديه اروپا و ايران به علت قرار گرفتن در دو حوزه ارزشي متفاوت، فاقد مباني لازم براي برقرار نوعي رابطه يا اتحاد استراتژيک هستند، اما جايگاه اتحاديه در نظام بينﺍلملل و همچنين نقش و جايگاه منطقهﺍي و راهبردي جمهوري اسلامي ايران، ضرورتاً تضادها و همسويي‌هايي را در منافع دو طرف ايجاد مي‌كند كه در اين ميان نقش دولت‌هاي انگليس و امريكا در تعيين سمت و سوي سياست خارجي اتحاديه نسبت به ج.ا.ايران غيرقابل انكار است. در حال حاضر اتحاديه اروپايي فاقد هرگونه روابط قراردادي و همکاري مهم مالي با ايران است ولي ايران به لحاظ منطقهﺍي براي اتحاديه اروپايي از اهميت فراواني برخوردار است. از آنجا که اتحاديه اروپا علاقمند به معرفي خود به عنوان يک بازيگر عمده در تحولات منطقهﺍي است و به دنبال آن است تا جايگاه خود را در بين کشورهاي منطقه به عنوان يک همسايه قدرتمند تقويت کند. در شرايط کنوني در پي روند تحولات خاورميانه، اتحاديه از طريق يارگيري در بين کشورهاي ذينفوذ منطقه در راستاي تقويت موضع خود در روند تحولات منطقهﺍي است که در اين ميان جمهوري اسلامي ايران از جايگاه برجستهﺍي برخوردار ﻣﻰشود. از سوي ديگر، ايران دروازه ورود به بازار  300 ميليون نفري کشورهاي مستقل مشترکﺍلمنافع و مسير دسترسي کشورهاي آسياي ميانه به آبهاي آزاد جهان است. ايران داراي امتنﺗﺮين، سهلﺗﺮين و اقتصاديﺗﺮين مسير انتقال انرژي آسياي ميانه به سوي بازارهاي مصرف اروپاست، لذا موقعيت ژئواستراتژيک ايران در منطقه هيچﮔﺎه براي اروپايي‌ها پوشيده نبوده‌است.

تعداد صفحه :135

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --