دانلود پایان نامه ارشد : تبيين عمق روابط دو كشور ايران و روسيه

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : تبيين عمق روابط  دو كشور ايران و روسيه

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيــده :

روابط ايران و روسيه (اتحاد جماهير شوروي سابق) قبل از انقلاب اسلامي تحت تاثير جنگ سرد بوده و پس از پيروزي انقلاب اسلامي در دوران جنگ تحميلي عراق همچنان توسعه نيافت ليكن پس از فروپاشي شوروي روابط دو كشور رو به توسعه گذاشت و در زمينه‌هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي، امنيتي و حتي هسته‌اي گسترش يافت. روسيه طي قراردادهاي دو جانبه با ايران متعهد گرديد نيروگاه اتمي بوشهر را به عنوان نماد روابط هسته‌اي دو كشور تكميل و راه‌اندازي نموده و سوخت هسته‌‌اي آنرا تامين نمايد.

گروهی از کارشناسان با توجه به پیشینه سیاسی روسیه در قبال ایران در سده های گذشته، امید به همکاری با این کشور در زمینه های مختلف و بویژه موضوعات مورد اختلاف با غرب مانند همکاری مسالمت آمیز هسته‌ای بخصوص تکمیل نیروگاه بوشهر را امری غیرعملی و اقدامی بیهوده تلقی می کنند که به سر منزل مقصود نخواهد رسید. از طرف دیگر این سئوال مطرح است آیا کشور دیگری حاضر به همکاری با ایران برای دستیابی به فناوری صلح آمیز هسته‌ای بود؟ از سویی دیگر علاوه بر ایران، روسیه نیز طی سالهای گذشته بدلیل همکاریهای اتمی با ایران تحت فشار دیپلماسی ایالات متحده بوده است و روسیه نیز مقاومت هایی در مقابل فشارهای غرب و تحریمهای بین‌المللی علیه ایران از خود نشان داده است.

با بررسی توصیفی وقایع، این نتایج حاصل گردید که به جز روسیه، هیچ کشور دیگری اراده سیاسی برای این همکاریها با ایران نداشت و روسیه علیرغم فشارهای آمریکا هرچند با تاخیر و درج شرایط جدید در توافقات قبلی و تحمیل هزینه های هنگفت به ایران نسبت به انجام این تعهدات اقدام نمود و البته این امر برخاسته از منافع استراتژیک روسیه می باشد.

 

واژگان کلیدی: انرژی اتمی، سلاح هسته‌ای، استراتژی، روسیه، ایران.

 

مقدمــه :

مهمترين مسئله قرن گذشته و حاضر بحث انرژي مي باشد. منابع انرژي در جهان به دو گروه قابل تجديد و غيرقابل تجديد تقسيم مي‌شوند منابع قابل تجديد شونده از نظر تئوري، هميشگي و پايدار هستند و منابع غيرقابل تجديد در جريان بهره برداري از بين مي‌رود و يا حداقل به حدي نقصان حاصل مي نمايد كه بازسازي آن صرفه اقتصادي ندارد. اكثر منابع غيرقابل تجديد از نوع كاني هستند كه نفت و گاز از اين دسته مي باشد كه پس از يك دوره زماني بسيار طولاني مدت مي‌تواند احيا شود. منابع نفت و گاز جهان رو به اتمام است و بشريت براي ادامه زندگي به دنبال انرژي پايدار و هميشگي است.

با توجه به رشد و گسترش چشمگير مصرف انرژي در جهان و محدود بودن منابع انرژيهاي فسيلي و پيش بيني پايان يافتن آن در آينده، دستيابي به انرژي هاي جايگزين براي تضمين پايداري و تامين انرژي ضروري و حياتي است. تسلط كشورهاي صنعتي بر اين تكنولوژي و استفاده از آن به موازات سوخت هاي فسيلي اين امكان رابراي آن ها فراهم مي‌آورد كه با پايان رسيدن منابع فسيلي، بدون بروز هيچ گونه نگراني انرژي هاي مصرفي مورد نياز خود را از طريق سوخت‌هاي هسته‌اي دائمي تامين كنند. در مقابل اگر كشورهاي جهان سوم نتوانند در سال هاي آتي به اين تكنولوژي دست يابند با بحران دشوار و بزرگي مواجه خواهند بود.

با توجه به گامهایی که قبل از انقلاب اسلامی در ایران در قالب برنامه توسعه بنیه انرژتیک کشور در خصوص استفاده از انرژی هسته‌ای برداشته شده بود اقداماتی برای به ثمر نشاندن و تکمیل پروژه های در دست ساخت که پس از انقلاب و بخصوص بدلیل شرایط جنگ تحمیلی عراق راکد و معوق مانده بود صورت گرفت بویژه آنکه کشور، مبالغ زیادی در این مورد خرج و هزینه های زیادی نیز متحمل شده بود. در شرایط حاصل از فروپاشی شوروی سابق، امکان عقد قرارداد با روسیه برای احداث نیروگاه بوشهر پدید آمد. هر چند توافقات اولیه همکاری اتمی دو کشور گسترده بود لکن تحت فشار دیپلماسی ایالات متحده این همکاری به احداث نیروگاه اتمی بوشهر بعنوان سمبل همکاری دو کشور محدود شد. در روابط روسیه و آمریکا از اواسط دهه 1990 مسئله حادتری از همکاری روسیه و ایران و بطور اخص در زمینه انرژی اتمی وجود نداشته و همواره چون خاری در روابط روسیه و آمریکا باقی مانده است. برخی کارشناسان حتی به بررسی همکاری روسیه و ایران به عنوان «بهترین دستگاه سنجش موقعیت روابط روسیه و آمریکا» می پردازند.

به منظور بررسی اقدامات ایران در مورد برنامه انرژتیک کشور و استفاده از انرژی صلح آمیز اتمی و نیز همکاری با دیگر کشورها بخصوص فدراسیون روسیه در این زمینه و نقش کشورهای سلطه با سردمداری آمریکا که با مانع تراشی در مسیر و روند همکاری ها و برهم زدن توافقات صورت گرفته بین ایران و روسیه و همچنین بررسی علل و موانع حادث در همکاری هسته‌ای دو کشور که منجر به تاخیر و یا توقف برخی توافقات فیمابین گردیده، این پژوهش صورت گرفته است.

تحقیق پیش رو در پنج فصل تدوین گردیده است که فصل اول مشتمل بر کلیات تحقیق اعم از اهداف و اهمیت موضوع و سئوالات و فرضیه ها  و توضيح كليدواژه ها مي‌باشد.

فصل دوم تاريخ مختصري از روابط و اهداف و منافع دو كشور ايران و روسيه از همكاري متقابل و بطور خاص همکاریهای صلح آمیز اتمی را مورد اشاره قرار داده و با بيان فراز و نشيب‌هايي كه در ادوار گذشته در روابط دو كشور وجود داشته نسبت به تشريح اهداف روسيه (تزاري) در روابط يك طرفه گذشته پرداخته و اهداف و منافع دو كشور در دوره كنوني و وضعيت روابط في مابين مطرح و ارائه شده است تا با شناخت بيشتر در خصوص عمق و سطح روابط به اين نكته واقف شويم كه اين روابط  فراتر از شكل آن، از چه ماهيتي برخودار است و آيا استمرار اين روابط با اين وضعيت براي جمهوري اسلامي به مصلحت ميباشد و مي توان در بلند مدت به آينده اين روابط اميدوار بود يا آنكه بايد نسبت به آن تجديد نظر كرد.

فصل سوم روند همكاري دو كشور با محوريت انرژي اتمي مورد بررسي قرار گرفته و به توافقات و قراردادهاي منعقده بين دو كشور اشاره داشته و به جزييات تكميل نيروگاه بوشهر و اختلافات سياسي، فني و مالي و نيز موضع گيري هاي طرفين و مشكلاتي كه موجبات عدم ثبات در همكاري هاي فيما بين و لغو يا تعويق افتادن توافقات دو كشور را فراهم آورده و تاخير و كندي در روند پيشرفت قراردادهاي منعقده را باعث گرديده مورد بحث و تحليل واقع شده است. مشكلات بر پايه داده ها تفكيك و دسته بندي شده كه هر يك از اين گروه ها داراي علل مربوط به خود بوده كه بررسي آن باعث برداشت موثرتر و تحليل دقيق تري در خصوص روابط  دو كشور خواهد بود.

فصل چهارم به تاثيرات همكاري هاي مسالمت آميز اتمي ايران و روسيه بر مناسبات ايالات متحده آمريكا و ديگر كشورهاي غربي با روسيه پرداخته است. آمريكا با ادعاهاي واهي و دروغين مبني بر تلاش مخفيانه ايران براي ساخت سلاح هسته اي و تاكيد بر اينكه هدف ايران از توسعه انرژي اتمي، بدست آوردن فن آوريهاي لازم براي ساخت اينگونه تسليحات مي‌باشد در صدد بر آمده تا با فشار بر دولت روسيه به لغو توافقات بين دوكشور نائل آيد كه درجريان مذاكرات مقامات بلند پايه آمريكا و روسيه مطرح و پيگيري گرديده است. لذا با آگاهي از ديپلماسي فشار آمريكا و محدوديت‌هاي ايجاد شده براي روسيه و همينطور اخذ امتياز و بده بستان بين آمريكا و روسيه بهتر مي توان نسبت به پايبندي روسها به تعهدات و چگونگي اجراي توافقات با ايران اظهار نظر نمود.

فصل پنجم شامل جمع بندي مطالب و نتيجه‌گيري موضوع تحقيق بوده تا راهكارهاي مورد ارائه مطمح نظر دست اندركاران ديپلماسي هسته‌اي و پژوهشگران كشور قرار گيرد.

در پایان، سپاس خداوند بزرگ را که به من توفيق داد تا بتوانم در حين انجام وظيفه  به فرا گرفتن علم و دانش بپردازم.

درود بی پایان بر اساتید ارجمندم که سبب شدند تا در این مدت بر علم و دانش خود بیفزایم، از استاد بزرگوار جناب آقای دکتر عبدالرضا فرجي‌راد که مرا در تدوین این پایان نامه با دلسوزی و متانت مورد لطف و محبت خود قرار دادند بی نهایت ممنون و سپاسگزارم.

همچنین از استاد ارجمندم جناب آقای دکتر حیدر لطفي که در دوران تحصیل و تحقیق نهایت لطف و راهنمایی را مبذول داشتند سپاسگزارم.

قدردانی از زحمات استاد ارجمند جناب آقای دکتر مجيد شريعت پناهي که در هرچه بهتر ارائه کردن  این پایان نامه مرا مورد لطف و بزرگواری خود  قرار دادند.

تقدیر و تشکر از سرکار خانم دکتر پروانه عزيزي ریاست محترم گروه جغرافیا که همواره راهنما و گره گشای مشکلات تحصیلی من و دیگر دوستان دانشجو  بوده‌اند.

از همه عوامل محترم اجرايی دانشگاه که هریک بنوبه خود زحمات فراوانی در مدت تحصیلم متحمل شدند صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم .

تعداد صفحه : 288

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --