دانلود پایان نامه ارشد : بهینه سازی الگوهای مکانیابی در طراحی فضای سبز شهری

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری

عنوان : بهینه سازی الگوهای مکانیابی در طراحی فضای سبز شهری

پایان نامه 

جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد دررشته معماری

 

موضوع

بهینه سازی الگوهای مکانیابی در طراحی فضای سبز شهری

 

استاد راهنما :

استاد مشاور: 

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

مقدمه
با ظهور عصر صنعت و بعد از آن دوران مدرنیته، انسان به شدت از طبیعت فاصله گرفت.هوای دود آلود ریه ی شهر ها را پر وآسمان آنها را تیره و تار کرد. بیماری های جسمی فزونی یافت و افسردگی بر مردم غالب شد. با گذشت زمان انسان دریافت که صنعت محض انسان را به نابودی می کشاند و در آن زمان بود که پست مدرنیته جای مدرنیته را گرفت و تفکر طبیعت گرا نیز جایی برای ابراز وجود پیدا کرد. بر این اساس انسان تاحدودی به فطرت طبیعت گرای خود نزدیک شد.اکنون با رشد جمعیت و ثابت ماندن اندازه خشکی های زمین،شاهدکاهش فضای سبز خصوصی هستیم و به تبع آن مجبوریم میزان فضای سبز عمومی را افزایش دهیم. چراکه فشار ناشی از کمبود فضای سبز خصوصی به فضای سبز عمومی می رسد و از آنجایی که یکی از مهمترین کاربری های پارکها تفرج است، مردم برای جبران نیاز های تفرجی خود به پارکها می روند و در صورتیکه ظرفیت تعداد افراد ورودی به یک پارک نسبت به ظرفیت برد آن بیشتر باشد،خسارات جبران ناپذیری نظیر تخریب پوشش گیاهی و تهدید حفاظت، متوجه پارک می شودهمچنین به علت بی توجهی طرح های توسعه امروزی به فضای سبز، ما روزانه شاهد کاهش غیر اصولی و بدون جایگزین درختان هستیم و همین امر،لزوم افزایش پارک ها را دو چندان می کند.پارک ها علاوه بر تلطیف وتصفیه هوا و عایق نمودن صدا و بهبود شرایط بیوکلیماتیک شهر ، باعث شادابی روح و جسم و آرامش انسان می شوند.لذا نیاز مندیم همگام با رشد جمعیت،فضای سبز عمومی را نیز افزایش داده و بدین ترتیب گام موثری در تحقق این مهم برداریم.
1-2 بيان مسأله اساسي
با افزايش جمعيت شهرها، حجم تقاضا براي خدمات عمومي افزايش يافت. ولي به علت ساختار اقتصادي-سياسي خاص كشورمان همواره سرعت پاسخگويي به نيازها از سرعت رشد نيازها كمتر بوده است. یکی از این نیازها، احتیاج شهروندان به داشتن فضاهای جانبی جهت گذران اوقات فراغت، سرگرمی و گردهم¬آیی است. فضاهای سبز مانند بوستان های شهری و کمربندهای سبز با کاربری تفریحی و … از این دست هستند(خاکی،9،1387).
فضاي سبز در شهرها نقش‌هاي متعددي را ايفا مي‌كند كه از مهمترين آنها مي‌توان به توليد اكسيژن و پاكيزگي هوا، كاهش آلودگي هوا، افزايش رطوبت هوا و كاهش دما، كاهش آلودگي صدا، استفاده تفرجگاهي، كنترل سيل و فرسايش خاك، زيباسازي فضاهاي شهري و جذب آب و حفظ پاكيزگي آن اشاره کرد.
برنامه ریزان شهری جهت رفع این نیاز اقدام به تدوین الگوهایی جهت مکان یابی و طراحی بوستان های شهری دست می یازند و با توجه به جمعیت، میزان سرانه استاندارد و نیز برخی شرایط بالادستی، مولفه های مکان یابی و طراحی را اجرایی می سازند. در کشور ایران، تاریخچه برنامه ریزی جهت طراحی بوستان های شهری، نشان می دهد؛ مكان‌يابي كاربريهاي پرتقاضا مانند فضاهای سبز به دلايلی مانند عدم هماهنگي نهادهاي اجرايي شهرها، در پاسخگويي به نيازهاي جمعيت شهرها با مشكلات زيادي مواجه بوده‌است.
1-3 اهمیت و ضرورت انجام تحقيق
اهميت هر تحقيقي به اهميت موضوع مورد تحقيق برمي‌گردد. با گسترش پديده شهرنشيني و شهرگرايي و توسعه مهاجرت به شهرها و گسترش كالبدي شهر و حضور روزافزون اتومبيل‌ها و به دنبال آن افزايش تراكم ازدحام در شهر و ايجاد آلودگي‌هاي متعدد و متنوع زيست محيطي و نامطلوب شدن سيماي شهرها وقت آن رسيده است كه فضاي سبز در شهرها جايگاه واقعي و حقيقي خود را بيابد و از اين طريق بتواند، اولاً مقدار زيادي از آلودگي‌هاي زيست محيطي را خنثي نمايد، ثانياً فرصت‌هايي جهت گذارندن اوقات فراغت در شهرها ايجاد نمايد و ثالثاً چهره و سيماي شهرها را اصلاح نموده و بر زيبايي آنها بيفزايد.اصولا میتوان به طور اجمال چنین بیان کرد که بررسی موضوع مکانیابی فضای سبز در شهر ایلام از این جهت اهمیت پیدا میکند که شهر ایلام از لحاظ عملکرد تفریحی وفرهنگی فقیر است ودر این میان پارکها میتوانند تا حدودی خلاء موجود راپرنمایند وبابررسی مکانیابی پارکها وفضای سبز این شهر میتوان نقاط قوط وضعف توزیع فضایی پارکها رادر سطح شهر بشناساند ودر مواردی که ضعف وعدم تعادل وتوازن مشاهده میگردد پیشنهاداتی جهت جبران کمبودها وکاستی ها ارائه کرد و در نهایت بتوان کمبود دسترسی شهروندان را به فضای سبز شهری در ایلام جبران نماید.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه :70

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --