دانلود پایان نامه ارشد: بررسی و ساماندهی اسکان غیر رسمی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : معماری

گرایش : طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای

عنوان : بررسی و ساماندهی اسکان غیر رسمی

دانشگاه آزاد  اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده هنر و معماری، گروه  شهرسازی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد(MA)

گرایش:  طراحی و برنامه ریزی شهری و منطقه ای

عنوان:

بررسی و ساماندهی اسکان غیر رسمی

نمونه موردی: محله قلعه کامکار در شهر قم

استاد راهنما:

دکتر رضا احمدیان

استاد مشاور:

دکتر سهراب مشهودی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فصل اول: کلیات تحقیق

1-1- بیان مسأله

نرخ شهرنشيني در ايران مانند بسياري از كشورهاي در حال توسعه با سرعتي بيش از نرخ رشد طبيعي جمعيت بوده است. طي گذشت چهل سال از اولين سرشماري نفوس و مسكن، جمعيت كشور از حدود 18 ميليون نفر در سال 1335 به 60 ميليون نفر در سال 1375 رسيده است در حاليكه جمعيت شهري از 6/5 ميليون به حدود 8/36 ميليون نفر افزايش داشته است. در واقع جمعيت كشور در طول اين چهل سال حدود سه برابر و جمعيت شهري 6/6 برابر شده است. اين روند شهرنشيني در اواسط دهه 40 رشد شتابان گرفت و در دهه 60 به بعد، سرعت كمتري پيدا نمود، با مراجعه به تحقيقات انجام گرفته در خصوص مهاجرت، نوع و علل آن در كشور، به اين قضيه پي‌برده مي‌شود كه عمده مهاجرت از نوع روستا به شهر بوده است، که وجود جاذبه‌هاي شهري از قبيل اشتغال، رفاه و امكانات موجود در شهر و عوامل پس ران مانند ركود اقتصادي، بيكاري، عدم وجود امكانات و كم توجهي دولتمردان و برنامه‌ريزان به روستا و شهرهاي كوچك در سنوات قبل، زمينه را براي مهاجرت فراهم مي‌نمايد.

از مهمترين عوامل شهرنشيني در دهه‌هاي اخير، فروپاشي روابط سنتي در جامعه و جايگزيني هر چند ناقص روابط سرمايه‌داري بوده است كه عمدتاً سبب دگرگوني روابط شهر و روستا و جابجایی‌های جمعیتی از روستا به شهر و از شهرهاي كوچك به شهرهاي بزرگ شده است.[1]  

پس از مهاجرت (چه از روستا به شهر یا از شهر به شهر) و ورود مهاجرين به شهرها بخصوص شهرهاي بزرگ، اولين مشكل اين دسته از انسانها، مسئله محل و مامنی براي سكونت مي‌باشد. اين‌ دسته خاص از مهاجرين، بدلیل فقر مادي و عمدتاً بيكاري، با دست خالي رو به شهر آورده‌اند در حاليكه در همين مرحله اول، طعم تلخ مهاجرت را چشيده و بايستي فكر و چاره‌اي قبل يا در همان ابتداي ورود به شهر برای سکونت نمايند. لذا با حداقل سرمايه‌اي كه در دست دارند به جبر و در پی يافتن مسكن ارزان قيمت يا زميني ارزان يا بي‌صاحب به حاشيه شهر رانده مي‌شوند و در آنجا سكني مي‌گزينند تا به اميد اينكه در اندك زماني در اين شهر صاحب شغل و منصب شده و بتوانند با سرمايه‌اي بيشتر وارد متن شهر شوند و از امكانات، رفاه و شهري بودن براي خود و خانواده استفاده نمايند.

دسته ديگري از مهاجرين كه از وضعيت مالي مناسب‌تري برخوردارند و بيشتر به دليل امكانات و رفاه بيشتر در شهرها و احساس وجود استعداد و قابليت بيشتر نسبت به اطرافيان خود، به فكر مهاجرت به شهر و شهرهاي بزرگتر افتاده و با برنامه‌ريزي دقيق‌تري نسبت به دسته قبل وارد شهرها مي‌شوند در‌اندك زماني با استقرار در متن شهر خود را با شهر جديد وفق داده و خيلي زود وارد متن و اقتصاد شهري مي‌شوند.

دسته اول، مردمي‌هستند كه درصدي از حاشيه نشينان شهري را به خود اختصاص مي‌دهند و فاقد مهارت لازم شهري و غيرماهر به شهر بوده و قادر به يافتن كار مناسب و رسيدن به آمال و آرزوهای از پیش اندیشیده خود نیستند و مابقي حاشيه‌نشينان، گروه‌هايي كه با توصيه‌ هم ولايتي‌هاي خود به شهرها گسيل مي‌شوند يا شهروندانی كه به دليل ضعف شديد اقتصادي و فقر از متن شهر به حاشيه شهر رانده مي‌شوند و يا گروه‌هايي که به دلايل ديگر به حاشيه شهر رو مي‌آورند و در اين مكان‌ها سكني مي‌گزيند. اين نوع سكونت به دليل اينكه از قبل برنامه‌ريزي نشده و در چارچوب قوانين و مقررات و طرح‌هاي شهري صورت نمي‌گيرد باعث مشكلاتي براي ساكنان اين مناطق و شهر و شهروندان مي‌گردد.

شهر قم به دليل ويژگي خاص، زيارتي بودن و مهاجرپذيري اين شهر همواره دست به گريبان حاشيه نشيني و اسكان غيررسمي بوده است.

اين پديده در حاشيه ی كمربندي قم و در ضلع غربي و شمالي شهر به وضوح رخ مي‌نمايد و چهره نامناسب، زشت و بي‌برنامه حاشيه و حاشيه‌نشيني شهر را نشان مي‌دهد و اين فقط ظاهر مسئله است و ديگر مشكلاتي كه در بطن اين مناطق نهفته بوده و گاهاً بروز مي‌كند مسائل اجتماعي، جرم و جنايات، مسائل فرهنگي، مشكلاتی که برای تاسیسات و تجهیزات شهري به وجود مي‌آيد و. .. يكي از اين محلات شهري قم، محله قلعه كامكار در شمال غربي شهر قم مي‌باشد.

اين پژوهش با شناخت ويژگي‌هاي مختلف اين منطقه با استفاده از آمار و ارقام به بررسي و تجزيه و تحليل آنها می پردازد و علت شكل‌گيري، توسعه و در نهايت با استفاده از تجارب و مطالعات مشابه در كشور و حتي در جهان و همچنين قوانين و آيين‌نامه‌‌اي مربوطه، سعي در ارايه راهكارهاي مناسب و اجرايي برای ساماندهي اين محله از جنبه‌هاي مختلف كالبدي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي را دارد.

2-1- فرضیات تحقیق

فرضیاتی که در این پژوهش با توجه به موضوع پژوهش، بافت محله و ویژگیهای آن در نظر گرفته شده است عبارت است از:

1- نوع اشتغال ساکنین محله قلعه کامکار شهر قم بیشتر از نوع اشتغال غیر رسمی و کارگری است.

2- ساخت و سازهای محله قلعه کامکار شهر قم قبلا طبق برنامه و طرح ریزی شهری نبوده لذا اکثر ساختمانهای مسکونی این محله فاقد پروانه ساخت و حتی سند شش دانگ رسمی می باشد.

3- علت غالب انتخاب محله قلعه کامکار شهر قم، توسط ساکنین محله برای سکونت، ارزانی زمین و خانه، برای داشتن خانه و سرپناه می باشد.

3-1- اهداف تحقیق

با بيان مسئله و طرح مشكل يك هدف اصلي و چند هدف جزيي وكاربردي از اين تحقق مورد انتظار است كه براي رسيدن به اهداف در ابتدا شناخت كامل موضوع و منطقه و تجزيه و تحليل درستي از اطلاعات پايه، كه در مرحله شناخت حاصل شده نياز است و در نهايت ارايه راهبرد، سياست، راهكار و اقدام، رسيدن به اهداف را ميسر مي‌كند. نظارت در ضمن اجراي برنامه‌ها و انعطاف لازم در برنامه از ضروريات كار مي‌باشد تا اهداف محقق شوند. هدف اصلي در اين پژوهش دستيابي به راهكار و پيشنهاداتي درخصوص ساماندهي وضعيت كنوني اسکان غيررسمي با استفاده از شناخت وضع موجود محله و تجارب مشابه در اين زمينه مي‌باشد.

هدف ديگر اين پژوهش:

1- بررسي و شناخت وضعيت، مشكلات و محدوديت‌هاي موجود حاشيه‌نشيني در محله قلعه كامكار شهر قم و بررسی علت شکل گیری آن.

كه پس از دستيابي به هدف بالا، راه براي رسيدن به هدف اصلي كه ارايه پيشنهاد و راهكار براي ساماندهي وضعيت محله مي‌باشد هموار مي‌گردد.

4-1- اهمیت و ضرورت تحقیق

همواره مسائل و مشكلات شهري از دغدغه‌هاي مديريت شهر و حتي كشور بوده است. حل مشكلات شهري نياز به تخصص،  درايت و مديريت هوشمندانه دارد تا بتوان از پتانسيل‌ها، امكانات، قابليت‌ها و منابع شهر استفاده کرده و با اولويت‌بندي صحیح برنامه، طرح‌ و پروژه‌ها به مرور مشكلات شهري را در كنار هم  و نه به صورت مجزا و ترتيبي حل و فصل نمود.

 یکی از مشكلات و مسائل شهري حاشيه‌نشيني و اسکان غيررسمي مي‌باشد كه نياز به برنامه‌ی كوتاه مدت تا بلندمدت دارد. اهميت پرداختن به مسئله حاشيه‌نشيني از نظر اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي و ارزشی براي شهر و شهروندان بسيار مهم و ضروري بوده و بايد در نظر گرفته شود. مشكلات و مسايل كه حاشيه‌نشيني بر چهره شهر مي‌كشد و برخي از حاشيه‌نشينان خودآگاه يا ناخودآگاه بر شهر تحميل مي‌كنند، از جمله معضلات اساسي براي شهر و مديريت شهر است كه بايستي حل و فصل و ساماندهي گردد پس اهميت اينگونه پژوهش‌ها در نشان دادن و ارايه راهكار و راه‌حل‌ها براي ساماندهي مناطق با اسكانهاي غيررسمي روشن مي‌گردد.

شهر قم با حدود يك ميليون جمعيت به عنوان مركز استان قم و دومين شهر زيارتي كشور (بعد از مشهد) كه در سند توسعه استان، این شهر با عنوان ام‌القراء جهان تشيع شناخته شده و به تاييد مقام معظم رهبري رسيده است. ولی چهره نازيبايي كه مناطق حاشيه‌اي شهر با اسكان غيررسمي ساكنان آن، به این شهر داده است در شان و منزلت يك شهري با چنين مختصاتي نبوده و ساماندهي مكان‌هایی مانند محله قلعه كامكار همواره از دغدغه‌هاي مديريت شهر می باشد.

اين مناطق حاشيه‌اي  از نظر بهداشتي در وضعيت نامطلوب بوده و سيستم فاضلاب و دفع‌ آبهاي سطحي آنها بدرستي صورت نمي‌گيرد و برخي از خانه‌هاي مسکونی محله با مصالح نامتعارف است بنحوي كه خانه و محل سكونت آنها از پايداري لازم برخوردار نبوده و عمدتاً داراي مساحت بناي اندک می باشد. بعضی از ساکنین در جوار خانه‌هاي خود هنوز دام نگهداري مي‌كنند و فضولات حيوانی در بيرون خانه و در سطح قسمتي‌هايي از محله مشهود و قابل رويت است. در هر صورت اهميت و ضرورت انجام اين پژوهش قابل دفاع بوده و انشاء الله بتواند در ارايه راهكارهاي مناسب و اجرايي در ساماندهي محله قلعه كامكار یاری گر مديريت شهري قم باشد.

5-1- سوالات تحقیق

قبل از ورود به موضوع پژوهش و بيان نمودن ابهام مشكل و مسئله تحقيق كه باعث تبلور فكر انجام اين تحقيق گرديده است و درك اهميت و ضرورت انجام آن، تعدادی سئوال در ذهن ايجاد مي‌شود كه اين پژوهش سعي مي‌كند در پاسخ دادن به این سئوالات موفق باشد.

سئوالات هر تحقيق به دو نوع اصلي و فرعي تقسيم مي‌شود سئوالات اصلي اين تحقيق عبارتند از:

1- با شناخت ويژگي‌هاي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و كالبدي محله حاشيه‌نشين چه راهكارهايي براي ساماندهي آن از جنبه‌هاي مختلف اقتصادي، كالبدي و اجتماعي وجود دارد؟

2- چه عوامل و علت‌هايي باعث شكل‌گيري اين بافت‌هاي حاشيه‌نشيني مي‌شود؟

و سئوالات ديگر اين تحقيق:

1- آيا اهالي محله حاشيه‌نشين قلعه كامكار از  يك قوم و طايفه هستند؟

2- چه مشاغلی در بين اهالي آن بيشتر ديده مي‌شود؟

3- چه ويژگي يا ويژگي‌هايي باعث شده است كه اين محله به عنوان يك منطقه با اسکان غيررسمي شناخته شود؟

4- چه تفاوت‌هايي بين ويژگي‌هاي مختلف اهالي اين محله به لحاظ اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و کالبدی با شهر قم دارد؟

[1] – فرخ حساميان و ديگران، شهرنشيني در ايران،[تهران، انتشارات آگاه، 1377]، ص 15

تعداد صفحه : 193

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --