دانلود پایان نامه ارشد : بررسی و تحليل عناصر داستاني و نگاه اسماعيل فصيح به جنگ

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبيات فارسي

گرایش : زبان و ادبيات فارسي

عنوان : بررسی و تحليل عناصر داستاني و نگاه اسماعيل فصيح به جنگ

دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج 

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

با عنوان :

بررسی و تحليل عناصر داستاني و نگاه اسماعيل فصيح به جنگ

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

 1-1- بيان مسئله:

 تحولات سياسي، اجتماعي و فرهنگي که از اوان انقلاب اسلامي در ايران روي داد، نه تنها سيماي سياسي و ساختارهاي اجتماعي را به کلي دگرگون ساخت، بلکه در زمينه شعر، ادب و هنر نيز تغييراتي فراوان ايجاد نمود به طوري که ويژگي­هاي زبان و محتوا و پيام آثار ادبي را متحول کرد. انديشه‌ها و مضاميني تازه­ در ادبيات اين دوره پديد آمد که بيشتر از تحولات سياسي و اجتماعي الهام يافته بود. در پيوند با ادبيات دفاع مقدس و جنگ تحميلي بايد گفت جنگي در سال 1359 بر اين ايران تحميل شد و بيش از 61 شهر اين مرز و بوم را فرا گرفت و تا سال 1367 يعني هشت سال طول کشيد و از دل اين جنگ ادبيات دفاع مقدس ظهور کرد. ادبيات دفاع مقدس به مجموعه آثاري گفته مي‌شود که ارزش­ها، رخدادها، ابعاد و جلوه­هاي هشت سال دفاع مقدس و بازتاب حوادث پيوسته به اين هشت سال را با زباني هنرمندانه (اديبانه) بيان کرده­اند. اين آثار در گونه­هاي و ساختارهاي متفاوت مثل اشعار دفاع مقدس، خاطره، داستان کوتاه، رمان، زندگي­نامه و جز آن‌ها به رشته تحرير در آمده‌اند. پيدايش انقلاب اسلامي و وقوع جنگ تحميلي و ضرورت بازتاب حوادث ناشي از اين دو پديده عظيم در حوزه­ي رمان بر کسي پوشيده نيست. رمان، اساساً زاييده­ي مدنيت و مناسبات اجتماعي– فرهنگي است. حضور قشرهاي عامي و عادي جامعه در صحنه­هاي انقلاب و جنگ موجب شد تا رمان پس از انقلاب اسلامي، مبين و مفسر واقعي انسان‌هاي درگير دنياي پر التهاب امروز باشد از اين‌رو، رمان از بديع­ترين و برجسته­ترين اشکال ادبي ايران پس از انقلاب به شمار مي­آيد.

اسماعيل فصيح در سال 1313 در تهران به دنيا آمد. وي پس از انقلاب، به عنوان پرکار­ترين رمان‌نويس ايراني وارد صحنه شد و به شهرتي فراگير رسيد و در سه حوزه­ي رمان، مجموعه داستان و ترجمه آثاري خلق کرده که سال­ها مورد استقبال کتاب دوستان ايراني فراوانی قرار گرفته و خوانندگان بسياري از آن­ها بهره‌مند و با آن­ها مأنوس شده اند. برخي از کارهاي او مانند «ثريا در اغما» (1363) که به زبان­هاي انگليسي، عربي، آلماني و فرانسه ترجمه شده؛ سرشار از ذوق و ظرافت اند. راوي در اين رمان با نگاهي فاصله دار اما کاوشگر در گرما گرم جنگ و ناآرامي­هاي سياسي پس از انقلاب، زندگي ايرانيان مقيم پاريس را رصد مي‌کند.

رمان «زمستان 62 » ( 1366) تحت تأثير وقايع جنگ ايران و عراق و با درون مايه­ي عشق و شهادت نوشته شده است.

 جوهر اصلي ادبي و انديشه مرکزي در رمان­هاي ثريا در اغما، زمستان 62 و «کشته عشق» جنگ و پیامدهای آن است. فضاي حاکم بر این آثار را عشق، شهادت، جنگ و خون­ريزي، بمباران شهرها، فضاي منورها، صداي توپ و تفنگ، فضاي بمب‌هاي شيمايي و معلولين و آواره­ها و آوارگي­ها تشکیل می دهد؛ فضاي کمبودها و نابساماني­ها، فضاي گريه­ها و فغان­ها و نوحه­ها، فضاي قبرستان­هاي پر، ايثارها و حماسه­ها، طنين آواز بسيجيان و پژواک شوق به جبهه رفتن، فضاي شعارها و پوسترها، وصيت­نامه­ها و فضاي رشد دغل­بازان و فرصت­طلبان و… طرح می شود؛ همان­ فضاهایي که اسماعيل فصيح سعي کرده است با جزئيات دقيق و مستند گونه و به شيوه­ي روايي به تصوير بکشد. او هم ستايشگر است و هم منتقد هم از زيبايي عشق و شهادت و ايثار مي­گويد و هم از زشتي­ها مي­نالد هم فرجام­ها، ادريس­ها و پسرهاي «ننه بوشهري» و هم برادران بسيجي و رزمنده را مي­ستايد و هم «مسعود» هاي کلاه­بردار «ابو غالب» هاي مسلمان نما و «بيگلري» هاي فرصت طلب را به سخره مي­گيرد و به محاکمه مي­کشد. هم بر حق بودن دفاع از ميهن را مي­ستايد و هم از چهره زشت و ويرانگر جنگ مي­نالد. ثريا در اغما «رماني است که شخصيت­هاي آن از روي الگوي اشخاص معروف و واقعي برگزيده شده­اند و اين اشخاص با نام­هاي داستاني و استعاره­اي در رمان معرفي شده­اند، ويژگي‌ها و خلاقيت‌هاي شخصيت­هاي داستان همچون کليدي است که خواننده را موفق به شناخت اشخاص مي­کند اين نوع رمان: رمان کليددار ناميده مي­شود» (مير صادقي،1376: 463).                          

1-2- اهداف پژوهش:

1 . تحليل عناصر داستاني و نگاه اسماعيل فصيح به جنگ

2 بررسي تيپ­ها و چهرهاي سه اثر داستاني جنگ فارغ از نقش اجتماعي و سياسي آنان

  1. آشنايي دانشجويان و محققان با نثر روايي جنگ در سه داستان اسماعيل فصيح
  2. بررسي شخصيت­هاي داستاني در سه اثر اسماعيل فصيح

1-3- ارائه فرضيه‌هاي پژوهش:

  1. نگاه اسماعيل فصيح به جنگ نگاهي انساني و فارغ از نگرش­هاي باور شناختي است

2.تيپ­ها و چهره­هاي گوناگون جامعه را فارغ از نقش اجتماعي يا اهداف سياسي آنان ترسيم مي­کند

  1. اسماعيل فصيح نويسنده­اي غريزي است و نسبت به جنبه­ هاي ادبي غفلت نشان داده است.
  2. شخصيت­هاي داستاني او جامع و چند بعدي هستند و خصلت­هاي خوب و بد و عام و خاص را توأمان تصوير مي­کنند.

1-4- پيشينه‌ي پژوهش:

جمال مير صادقي در کتاب داستان‌نويس‌هاي معتبر ايران در صفحات 214-217 و همچنين در کتاب ادبيات داستاني قصه و رمانس، داستان کوتاه رمان صفحه‌ي 426 به نقد کتاب ثريا در اغما پرداخته است، مير صادقي اين کتاب را از نوع از رمان­هاي کليددار مي­داند. به باور مير صادقي در رمان­هاي کليددار شخصيت­پردازي از اهميتي ويژه برخوردار است. زيرا در اين نوع رمان­ها از شخصيت­هاي واقعي گرته‌برداري مي­شود و شخصيت­هاي داستان بايد اعمال و خلقيات اشخاص مورد نظر نويسنده را بازتاب دهند، به طوري که خوانندگان آن‌ها را در متن داستان طبيعي و واقعي ببينند. در اين نوع رمان­ها شخصيت­ها از روي انگاره اشخاص معروف و واقعي برگزيده مي­شوند و اين اشخاص با نام­هاي داستاني در رمان معرفي مي­گردند تا ويژگي­هاي شخصيت­هاي داستان همچون کليدي خواننده را موفق به شناخت اشخاص نمايد.   

محمد حنيف در کتاب «جنگ از سه ديدگاه» از رمان ثريا در اغما به عنوان اثري ضد جنگ با تفرعنات روشنفکرانه ياد مي­کند.

 «بهرنگ رجبي» در ضميمه روزنامه اعتماد به نقد و بررسي رمان ثريا در اغما پرداخته و طرح آن را ضعيف، اما مهارت اسماعيل فصيح را در پرداخت صحنه­ها جذاب و جالب مي­داند.

 همچنين «محمد حسين صنعتي» در کتاب آشنايي با ادبيات دفاع مقدس اسماعيل فصيح را در گروه کساني قرار داده که داستان­هاي منفي نگر نوشته‌اند و رمان زمستان 62 را در گروه آثاري که جنگ را يکسره زشتي مي­بينند؛ قرار داده است.

غلام­رضا مرداني در کتاب «ادبيات در انقلاب، انقلاب در ادبيات» کتاب ثريا در اغما را در گروه آثار منفي نگر به شمار مي­آورد، رماني که شخصيت­هاي اصلي آن از مرگ مي­هراسند و کمتر با شهادت آشنايند.

آناهيد اوجاکيانس در نقد مجموعه آثار داستاني اسماعيل فصيح بر آن است که:

مشخصات سبک و زبان فصيح در اين رمان [زمستان 62] دربرگيرنده همان خطوط برجسته اي است که قبلاً بارها ذکر شده است. که استفاده از رجعت به گذشته اين بار براي ايجاد مقايسه ميان رونق و آباداني مناطق جنوب با ويراني‌هاي جنگ يا معرفي بيشتر شخصيت‌ها صورت گرفته است. . بارِ طنز و کناياتِ زبان نيز سنگين‌تر و نه تنها از زبان آريان بلکه از سوي­ شخصيت‌هايي چون دکتر يار ناصر و مريم و فرجام نيز شنيده مي‌شود و حتي به حريم صحنه هاي جدي و غم انگيز رسوخ مي‌کند و فضاي غم زده رمان را قابل تحمل تر مي‌سازد. از نمادها نيز بهره شايسته اي گرفته شده است. نماد گل لاله ٬ که فرجام هميشه شاخه اي از آن را در اتاق تنگ خويش نگاه مي‌دارد ٬ پيش آگهي از تعلق فکري و سرنوشتي است که در انتظار اوست و هم اسميِ آن با معبودش٬ لاله جهان شاهي٬ نيز هدف و مقصود اين شهادت را مي‌رساند. شهادت فرجام شکوفايي گل زندگي لاله را در پي خواهد داشت. نام منصور فرجام نيز کنايه از سعادتي است که فرجام در اواخر زندگي احساس مي‌کند. او از بخت خويش سپاسگزار است که او را ياري داده است تا فرجام زندگي‌اش را شکل دهد و٬ در زمستانِ زندگي خود و برخي از هم وطنانش٬ به رستگاري و حيات جاودان دست يابد. جبهه جزاير مجنون نيز ٬ که راه رستاخيز را براي فرجام فراهم مي‌آورد ٬ کنايات ظريفي در بردارد. از يک سو ٬ در رمان ٬ اشاراتي به اهل جنوب بودن مجنونِ ليلي مي‌شود٬ از سوي ديگر٬ فرجام که مجنونِ عشق لاله است٬ راهيِ جبهه جزاير مجنون مي‌شود که شايد در چشم برخي متقارن با جنون زدگي باشد (اوجاکيانس، 1386: صص 131-132).

از نظرمحمدرضا روزبه آثار اسماعيل فصيح از نوع آثاری هستند:

«که طي آن‌ها نويسنده یا نقبي به تاريخ گذشته زد و يا فراز و نشيب­هاي جامعه ايران در پشت جبهه جنگ را به تصوير کشيد. رمان­هاي اسماعيل فصيح غالباً روالي خطي و شيوه­اي گزارش گونه و سرگرم کننده دارند. اسرار نويسنده بر اين شکل و شگرد و کم توجهي او به انضباط دروني اثر، بعضاً به سستي آثارش انجاميده است».  (روزبه،1381:93)   

  1-5- مواد و روش اجراي پژوهش:

  1. در اين پژوهش پس از مطالعه آثار اسماعيل فصيح و همچنين کتاب­هاي نقد و بررسي آثار دفاع مقدس از روش‌ کتابخانه­اي استفاده مي­شود

2.پس از جمع­آوري منابع معتبر، متناسب با عنوان­هاي اصلي و فرعي فيش­برداري صورت مي­گيرد.

  1. بعد از طبقه­بندي فيش­ها و تحليل آن‌ها پيش­ نويس تهيه شود.

 

زندگي نامه و آثار اسماعيل فصيح

2-1- زندگي نامه و آثار اسماعيل فصيح

اسماعيل فصيح در دوم اسفند ماه سال 1313 در محله‌ي در خونگاه – از محله هاي قديمي (جنوب) نزديک بازار تهران – متولد شد. پدرش ارباب حسن، اسم او را اسماعيل گذاشت. اسماعيل در خانه اي شلوغ متولد شد خانه اي که 9 فرزند ديگر ارباب حسن هم در آن زندگي مي‌کردند مادر و خواهرها او را خيلي دوست داشتند و با نام مستعار ناصر او را صدا مي‌زدند – انتخاب نام دکتر يار ناصر از شخصيت‌هاي مهم رمان زمستان 62 و ناصر خان دايي احمد عرفان مونسي دوازده ساله در رمان کشته عشق بي ارتباط با اين نام مستعار نيست – اسماعيل فصيح در سن دو سالگي پدرش را از دست داد.

تحصيلات ابتدايي را در مدرسه‌ي عنصري به پايان رساند و در سال 1326 وارد دبيرستان رهنما در خيابان فرهنگ شد تا با ديپلم طبيعي تحصيلات خود را پايان دهد. فصيح با پرداخت صد تومان توانست از خدمت سربازي معاف گردد و در سال 1335 ايران را ترک کرد تا جهان تازه اي را تجربه کند. او موفق شد از دانشگاه مانتانا در آمريکا پذيرش بگيرد و ليسانس خود را در رشته‌ي شيمي در اين دانشگاه به پايان برساند. فصيح در سانفرانسيسکو با دختري نروژي به نام آنابل کمبل ازدواج مي‌کند. اما همسرش هنگام زايمان در بيمارستان، همراه با نوزادي که در شکم داشت فوت مي‌کند تا فصيح، مهم‌ترين تراژدي زندگي خود را تجربه کند. فصيح که ليسانس ادبيات انگليسي خود را هم در مانتانا گرفته بود پس از مرگ همسر به ايران بر مي‌گردد تا دوران تازه اي را آغاز کند فصيح پس از بازگشت به ايران، از طريق صادق چوبک نويسنده‌ي بنام آن روزها به شرکت ملي نفت معرفي مي‌شود و به استخدام اين شرکت در مي‌آيد. فعاليت در اهواز، خلوت تازه اي براي فصيح پديد مي‌آورد و فرصتي فراهم مي‌کند تا نخستين رمان خود را بنويسد. شراب خام در سال 1347 زير نظر نجف دريا بندري، زماني منتشر مي‌شود که فصيح براي انجام يک مأموريت پژوهشي از سوي شرکت ملي نفت ايران به آمريکا رفته بود و در حال اخذ مدرک فوق ليسانس در رشته‌ي زبان و ادبيات انگليسي بود. فصيح پس از بازگشت به ايران و آغاز تدريس در دانشکده‌ي نفت آبادان، داستان نويسي را ادامه مي‌دهد. مجموعه داستان‌هاي کوتاه «خاک آشنا» در سال 1349، رمان «دل کور» در سال 1351، مجموعه چهار داستان کوتاه تولد/ عشق/ عقد/ مرگ در سال 1351 و مجموعه داستان‌هاي کوتاه «ديداري در هند» در سال 1353 منتشر شد. فصيح دو سال پس از آنکه از آمريکا به ايران بازگشت، با خانم پريچهر عدالت، ازدواج مي‌کند که حاصل اين ازدواج دو فرزند است. سالومه و شهريار.

تعداد صفحه :118

قیمت : 14700تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --

1 فکر می‌کنند “دانلود پایان نامه ارشد : بررسی و تحليل عناصر داستاني و نگاه اسماعيل فصيح به جنگ

  1. بازتاب: دانلود رمان ثریا در اغما | فیدپوستر

دیدگاه‌ها بسته هستند.