دانلود پایان نامه ارشد: بازنمایی و روایت فاجعه در سینمای کردستان با تأکید بر­گزیده آثار فیلمسازان معاصر ایران

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر 

عنوان : بازنمایی و روایت فاجعه در سینمای کردستان با تأکید بر­گزیده آثار فیلمسازان معاصر ایران

دانشگاه سوره

دانشکده‌ هنر

پايان­نامه تحصیلی در مقطع كارشناسي‌ ارشد سینما

عنوان پایان نامه نظری

بازنمایی و روایت فاجعه در سینمای کردستان با تأکید بر­گزیده آثار فیلمسازان معاصر ایران

عنوان پایان نامه عملی

فیلم مستند (پیر محمد)

استاد راهنما

دكتر حسین فهیمی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

فهرست مطالب

عنوان                                                                                               صفحه

مقدمه …………………………………………………………………………………………………

فصل اوّل: کليات پژوهش

1-1 طرح مسئله  ………………………………………………………………………………

1-2 فرضیه ………………………………………………………………………………………..

1-3 سوالات تحقيق ………………………………………………………………………….

1-4 اهميت و ضرورت تحقيق ………………………………………………………….

1-5 اهداف تحقيق…………………………………………………………………………….

1-6 پيشينه­ي تحقيق……………………………………………………………………….

فصل دوّم: مباني نظري

2-1 تعریف فاجعه ……………………………………………………………………………..

2-2 خاطره‌ و روایت……………………………………………………………………………

2-3 خاطره‌ و فراموشی……………………………………………………………………….

       2-3-1 شق بیماری، درمانی …………………………………………………….

       2-3-2 شق عملی ……………………………………………………………………..

       2-3-3 شق اصولی، اخلاقی و سیاسی……………………………………….

2-4 خاطره‌ و مخاطب………………………………………………………………………….

2-5 خاطره در فاصله‌ گناه‌ و شرم………………………………………………………..

2-6 خاطره‌، تناقض‌ها و امکانات شهادت……………………………………………..

فصل سوّم: روش­شناسی

3-1 معرفت­شناسي تحليل روايت ……………………………………………………….

3-1 روايت و تحليل روايت………………………………………………………………….. 

3-3 تحليل ساختاري روايت ……………………………………………………………….

3-4 ميدان مطالعه، شيوه­ي نمونه­گيري و حجم نمونه………………………..

3-5 جامعه­شناسی هنر ………………………………………………………………………..

3-6 جامعه­شناسي سينما و واقعيت اجتماعي …………………………………….

فصل چهارم: يافته‌هاي تحقيق

4-1 نگاهي اجمالي به تاريخچه سينما در ايران ………………………………….

4-2 فيلم مستند «هزار و یک سیب»……………………………………………………

       4-2-1‌ شناسنامه­ي فيلم……………………………………………………………..

       4-2-2‌ داستان فيلم……………………………………………………………………..

       4-2-3 تحليل روايتِ فيلم……………………………………………………………

       4-2-4‌ تحليل تماتیک فيلم…………………………………………………………

       4-2-5 تحليل جامعه­شناختي فيلم………………………………………………

4-3 فيلم مستند «همه مادران من» ……………………………………………………

        4-3-1‌ شناسنامه­ي فيلم…………………………………………………………….

        4-3-2 داستان فيلم ……………………………………………………………………

       4-3-4‌‌ تحليل تماتیک فيلم ………………………………………………………..        

4-3-3 تحليل روايت فيلم ………………………………………………………….

       4-3-5 تحليل جامعه­شناختي فيلم …………………………………………….

4-4 فيلم داستانی «زمزمه با باد» …………………………………………………………

       4-4-1 شناسنامه­ي فيلم ……………………………………………………………..

       4-4-2‌‌ داستان فيلم …………………………………………………………………….

       4-4-3‌‌ تحليل روايت فيلم …………………………………………………………..

       4-4-4‌‌ تحليل تماتیک فيلم………………………………………………………….

       4-4-5 تحليل جامعه­شناختي فيلم………………………………………………

فصل پنجم: نتيجه­گيري

نتیجه گیری …………………………………………………………………………………………..

منابع ………………………………………………………………………………………………………

مقدمه

اين پژوهش تلاشي است براي مطالعه «وضعيت انسان معاصر و مردمان فاجعه دیده»، آن­گونه که در سينماي معاصر ایران بازنمايي شده است. تحليل آثار سينمايي کردستان در بيان اين وضعيت مورد توجه قرار گرفته است در فصل دوم با ارائه نظراتی از متفکرانی همچون پل ریکور، هانا آرنت، جورج آگامبن، پریمو لوی و ریچارد کورنی و … به مباحثی پیرامون موضوع فاجعه و چگونگی روایت آن پرداخته شده است، و درفصل بعد به معرفي روش تحقيق رساله حاضر مي­پردازيم. پژوهش­هاي انجام شده در حوزه جامعه­شناسي سينما حکايت از آن دارند که بخش اعظم روش­ها و فنونِ استفاده شده براي گردآوري و تحليل داده­ها در اين عرصه از جنس روش­هاي کيفي­اند. به دليل ارتباط موضوع و اهداف پژوهش از روش کيفي «تحليل نشانه­شناختي روايتِ » استفاده مي­شود. در اينجا علاوه بر تشريح معرفت­شناسي حاکم بر اين روش، بر اساس روش تحليل روايتِ نشانه­شناختي به بررسي و تحليل اين فيلم­ها پرداخته مي­شود. بر مدل نشانه­شناسي کريستين متز به عنوان چارچوب روشي در تحليل روايي فيلم­ها تأکيد مي­شود و جامعه آماري، حجم نمونه و شيوه­ نمونه­گيري نيز معرفي خواهد شد، و همچنین تحلیل تماتیک را به دلیل اینکه بافت موضوعی حاکم بر فیلم است و فیلمساز پیرنگ داستانی و موضوعی خود را در چارچوب آن بنا نهاده است را مورد استفاده قرار داده­ایم.

در فصل یافته­ها ميدان مطالعه بر اساس شيوه نمونه­گيري نظري – هدفمند سه فیلم، “هزار و یک سیب”(1392) ساخته­ی طه کریمی ، “همه مادران من” (1386) ساخته­ی ابراهیم سعیدی و زهاوی سنجاوی، “زمزمه با باد”(1387) ساخته­ی شهرام علیدی به گونه­اي انتخاب شوند که بيشترين روشنايي­بخشي را براي نظريه­اي که تا آن لحظه تدوين شده، داشته باشند.

 

1-1: طرح مسئله

زندگی و حیات انسانی، حیاتی است در دل فاجعه. انسان بالاخص انسان مدرن، تحت هجمه­های سهمگین عصر مدرن، تکنولوژی و ایدئولوژی­های نوین بیش از هر زمانی در لابلای آنچه گیدنز گردونه خرد کننده می­نامد، له شده است. در این میان انسان مدرن کُرد تحت تأثیر سیاست­های سرکوبگرانه­ی دولت بعث، به شدت با آنچه می­توان تجربه­ی فاجعه نامید، هم­آغوش شده است. “بمباران شیمیایی حلبچه” در 16 مارس 1988 که در آن 5000 هزار نفر قربانی شدند و واقعه “انفال” که در آن 4000 روستای کردنشین در کردستان عراق ویران شد و182000 کرد نیز توسط نیروهای بعثی در 14 آوریل 1988 زنده به گور شدند، از جمله مصادیق این تجربه­ی فاجعه هستند. این تجربیات از جمله اساسی­ترین موضوعاتی بوده­اند که همیشه نویسندگان و هنرمندان را ترغیب کرده­اند تا در انتقال و بازنمایی تجربه فاجعه، نقش نافذی داشته باشند. این دو نسل کشی در کردستان عراق فیلمسازانی از ایران، عراق، سوریه و حتی فیلمسازانی از اروپا را برآن داشته که به بازنمایی و روایت این فاجعه­ها بپردازند. از جمله این آثار می توان به فیلم­های: “عروس حلبچه” (1369) به کارگردانی حسن کار بخش، “اوینار” (1370) به کارگردانی شهرام اسدی و “به دنبال پاهایم می گردم” (1385) به کارگردانی آلان امین اشاره کرد که سعی در بازنمایی فاجعه حلبچه داشته اند. فیلم های زیادی نیز درباره فاجعه انفال ساخته شده است که می توان به فیلم­های: “انفال” (1384) به کارگردانی مانو خلیل (از فیلمسازان کرد سوریه)، “زمزمه با باد” (1387) به کارگردانی شهرام علیدی، “همه مادران من” (1386) به کارگردانی ابراهیم سعیدی و زهاوی سنجاوی، “کولاجو، قلب من تیره شد” (1386) به کارگردانی هلنا آپیو (فیلمساز شناخته شده انگلستانی)، “خسته” (1387) به کارگردانی ابراهیم سعیدی و فیلم “مزدور سفید” (1391) و فیلم “هزار و یک سیب” (1392) هر دو به کارگردانی طه کریمی اشاره کرد.

ابراهیم سعیدی، شهرام علیدی و طه کریمی سه فیلمساز ایرانی هستند که آثاری درباره واقعه انفال ساخته­اند. لذا در میان آثار فیلمسازان مذکور سه فیلم “زمزمه با باد” (1387) ساخته­ی شهرام علیدی، “همه مادران من” (1386) ساخته­ی ابراهیم سعیدی و زهاوی سنجاوی و “هزار و یک سیب” (1392) ساخته­ی طه کریمی، برای تحقیق انتخاب شده است. 

پل ریکور در کتاب زمان و حکایت با مهم بر شمردن موضوع زمان در درک کنش به این اصل می پردازد که روایت بدون زمان و به تبع آن بدون درک کنش ممکن نیست(ریکور،1383). در مقابل زیگموند فروید در پژوهشی تحت عنوان ماتم و ماخولیا به مناسبات روان پریشانه­ی فرد ماخولیا و برون شدگی­اش از نظم زمانی می پردازد و معتقد است که فرد ماخولیا برای حفظ موضوع از دست رفته، خود را در زمان کنونی نگه داشته و حاضر به گذشتن از این زمان نیست یا به عبارت دیگر فروید معتقد است که فرد ماخولیا پا از نظم زمانی بیرون می نهد و رابطه­ی گذشته، حال و آینده را به نفع زمان گذشته تا حال فاجعه به فراموشی می سپارد و از این حیث زمان تبدیل به عارضه­ای می شود که مانع از توانش زبانی و استعاری زبان می­شود تا فرد ماخولیا از خود بازگویی ناتوان باشد (فروید، 1382). کنار هم آوردن این موضوع یعنی عدم تحقق روایت در غایت زمان در کنار بیرون افتادگی فرد فاجعه و ماخولیا، موضوع جدیدی است که ساموئل بکت و موریس بلانشو از آن تحت عنوان نوشت فاجعه و شکل گیری روایت جدید با عنوان «نامتن» یاد می کنند. این مسئله که فرد فاجعه دیده چگونه و با کدام امکانات خود را روایت می کند اساس تحقیق و بیان مسئله­ای است که در اینجا بدان خواهیم پرداخت.

1-2: فرضیه

فرض ما در این تحقیق بر این امر استوار است که روایت متن فاجعه به شکلی جهان شمول، کلی و یکپارچه ممکن نیست بلکه همواره روایتی است شیزوئید، از هم گسیخته و تکه­پاره که بلاخص در آثار فیلمسازان مذکور به صورت یاد شده روایت فاجعه انسانی انفال ارائه شده است.

3-1: سوالات تحقيق

  1. شهرام علیدی، ابراهیم سعیدی و طه کریمی در آثار سینمای خود چگونه توانسته­اند فاجعه را بازنمایی کنند؟
  2. شهرام علیدی، ابراهیم سعیدی و طه کریمی از چه نشانه‌گانی برای بازنمایی امر فاجعه یاری جسته­اند؟
  3. امر فاجعه به تناظر آثار این هنرمندان چگونه به خلق روایتهای جدیدی از تاریخ مبدل شده است

1-4: اهميت و ضرورت تحقيق

توجه به بررسی امر فاجعه در سینما از این حیث می­تواند مهم باشد، که سینما به تناظر عناصر فیلمیک و تم­ها و نشانه­های فیلمی چگونه روایتی از امر فاجعه و حیات مردمان و بازماندگان فاجعه را بدست می­دهد. در این نوشتار سعی بر آن است تا اهمیت این امر را در ساختار سه فیلم هزار و یک سیب، همه مادران من و زمزمه با باد مورد بررسی قرار داد. این تحقیق سعی دارد تا بازسازی امر فاجعه را در زندگی مردمان بعد از حصول فاجعه و روایت محتضران فاجعه را از زاویه دید فیلم­های سینمایی به تصویر بکشد. 

 

1-5: اهداف تحقيق

هدف اساسی و کلی این تحقیق تفسیری معنایی از بازنمایی امر فاجعه است به عنوان اساسی­ترین عنصری که انسان مدرن همچنان با آن دست به گریبان است. انسان مدرن علیرغم تمام وعده­های روشنگری منوط به حیاط سراسر آکنده از خیر و فضیلت، همچنان حیاتی است فاجعه­گون. تفسیر معنایی امر فاجعه در سینمای کردستان راهی است برای شناخت امر فاجعه و بازنمایی آن به تناظر هنر سینما.

1-6: پيشينه تحقيق

بیشتر تحقیقات مرتبط با این موضع که در ایران صورت گرفته به موضوع جنگ و مرگ اختصاص یافته است. جنگ می­تواند عامل به وجود آمدن فاجعه باشد، که البته دوران هشت ساله دفاع مقدس خالی از فجایع انسانی نبوده، برای مثال می­توان به بمباران شیمیایی سردشت و حتی شهید شدن هر انسانی در این جنگ که می­توان به عنوان یک فاجعه به آن نگریست، اشاره کرد، و موضوع مرگ که رابطه­ی همسو با موضوع فاجعه دارد، را می­توان به عنوان پیشینه­ی تحقیق در نظر گرفت.

تعداد صفحه : ۱۳۵

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --