دانلود پایان نامه ارشد:سنتز نانوذرات کوپليمري Zeolite-PEG متصل به حساسگر نوري متيلن بلو به منظور بررسي خواص فتوفيزيکي آن

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته  فيزيک

گرایش :اتمي مولکولي

عنوان : سنتز نانوذرات کوپليمري Zeolite-PEG متصل به حساسگر نوري متيلن بلو به منظور بررسي خواص فتوفيزيکي آن

دانشكده علوم پايه

پايان‌نامه دوره کارشناسي ارشد

رشته فيزيک گرايش اتمي مولکولي

عنوان:

سنتز نانوذرات کوپليمري Zeolite-PEG متصل به حساسگر نوري متيلن بلو به منظور بررسي خواص فتوفيزيکي آن

استاد راهنما:

دكتر حسن کريمي نژاد

استاد مشاور:

دکتر ستاره حبيب زاده

بهمن 1393

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکيده

روش­هاي پيشين درمان انواع بيماري­ها و از جمله سرطان­ها بدليل داشتن عوارض جانبي ما را به سوي درمان­هاي جديد هدايت کرده است. يکي از اين روش­هاي نوين درماني فتودايناميک­تراپی مي­باشد که با استفاده از يک ماده حساس به نور، اکسيژن و نور با طول موج مناسب مواد سمي توليد مي­نمايد. از سويي ديگر فناوري نانو با استفاده از ساختارهاي جديد دارورساني عملکرد بهتري نسبت به روش­هاي پيشين داشته است. در اين پژوهش پس از بررسي سيستم­هاي داروئي جديد، از متيلن بلو به عنوان ماده حساس به نور در دسترس و از ليزر ديودي به عنوان سيستم نوردهي استفاده شده است. در اين پژوهش از دو زئوليت در ابعاد نانو و يک زئوليت طبيعي بعنوان حامل دارويي استفاده نموديم. سنتز زئوليت­هاي مصنوعي شامل ZSM-5 و Sodalite با استفاده از روش هیدروترمال صورت پذيرفت. در ادامه پگيلاسيون بمنظور محافظت ساختارهاي زئوليتي از سدهاي زيستي روي ساختار زئوليتي صورت پذيرفت و متيلن بلو بر روي ساختار نهايي قرار داده شد. تجزیه های طیف سنجی فرابنفش- مرئي، تبديل فوريه مادون قرمز، پراش پرتو ايکس، تصوير ميکروسکوپ الکتروني روبشي به منظور بررسي خواص فيزيکي و شيميايي اين ساختارها بکار گرفته شد. تعيين ابعاد، پيوند­هاي شيميايي درگير و مورفولوژي ساختارهاي حاصل بر­اساس اين نتايج مورد تحليل قرار گرفت. مقايسه نرخ توليد اکسيژن يکتايي متيلن بلو و ساختارهاي زئوليتي پگيله شده متصل به متيلن بلو با استفاده از پديده فتواکسيداسيون دي فنيل ايزو بنزوفوران بعنوان مقياسي در توانمندي توليد عوامل سمي تحت پرتوهاي نور قرمز مورد بررسي قرار گرفت. نتايج حاصل مبين تاثير چشمگير نانوساختار زئوليتي ZSM-5 و ميکروساختار زئوليتي طبيعي کلينوپتيلوليت بر نرخ توليد اکسيژن يکتايي مي­باشد. از سويي ديگر اين نتايج در نانوساختار زئوليتي سوداليت اميد بخش نيست.

واژه‌هاي كليدي:  متيلن بلو، ساختارهاي متخلخل زئوليتي، اکسيژن يکتايي، فتودايناميک تراپي

-1 مقدمه

سرطان يا چنگار[1] تقسيم نامتقارن سلول­هاي بدن است. سرطان زماني ايجاد مي­شود که سلولهاي قسمتي از بدن شروع به رشد غير قابل کنترل کنند. سرطان­ها انواع مختلفي دارند ولي همه آنها زماني ايجاد مي­شوند که سلولهاي غير طبيعي خارج از کنترل شروع به رشد مي­کنند، سلولهاي سرطاني بيشتر از سلولهاي طبيعي عمر کرده و تکثير مي شوند­[1]. سرطان يکي از علل عمده مرگ و مير در سراسر جهان است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني[2] سرطان عامل 13% از مرگ­ها مي­باشد. همچنين انجمن بهداشت امريکا گزارش مي­دهد که 6/7 ميليون نفر در سال 2007 بر اثر سرطان جان خود را از دست داده­اند. و در گزارش ديگري WHO اعلام مي­کند که 84 ميليون نفر در سال­هاي 2015-2005 بر اثر سرطان جان باختند­[2]. روش­هاي درماني موجود عليرغم پيشرفت­هاي چشمگير هم چنان نمي­توانند به درمان قطعي اين بيماري اذعان نمايند. انتخاب پذيري پايين داروهاي شيميايي موجود در روش­هاي شيمي درماني و نيز قرار گرفتن بافت­هاي سالم در معرض تابش پرتوهاي پرانرژي موجب مي­گردد که درمان­هاي متداول کنوني هدفمند نباشند. از سوي ديگر سيستم دفاعي بدن به عنوان سدي در برابر هجوم عوامل دارويي مانع از انتقال کامل دارو به بافت تومور مي­گردد. از اين رو دانشمندان به منظور غلبه بر اين مشکلات به سوي روش­هاي کمتر تهاجمي مانند فتودايناميک تراپي متمايل گشته اند. اين روش درماني با بهره گيري از منابع نور بي خطر به طور انتخابي تواماً هدف را مورد هجوم قرار داده و کمترين آسيب به بافت سالم وارد خواهد شد. از سويي ديگر هدايت مواد حساس به نور به بافت تومور نيازمند عبور از سدهاي زيستي است که مي­تواند تأثير چشمگيري در راندمان درماني و افزايش طول عمر بيماران داشته باشد.

1-2 سرطان

سلول­هاي سرطاني از سازوکارهاي عادي تقسيم و رشد سلول­ها تبعيت نمي­نمايند. به عبارتي سرطان در اثر تغيير در برنامه حياتي يک يا چند سلول بدن رخ مي­دهد، به طوريکه روند مرگ کنترل شده سلول از حالت عادي خارج شده و جمعيت اين نوع از سلول­های جهش يافته به طور کنترل ناپذيري افزايش مي­یابد. دلايل متعددي همچون عوامل ژنتيکي يا مواردي که موجب اختلال در فعاليت سلول­ها مي شوند، از جمله قرار گرفتن در معرض مواد سرطانزا و تشعشعات خطرناک و بسياري عوامل محرک ديگر در شکل­گیری سرطان مطرح شده است. از سويي ديگر اين سلول­ها قابليت انتشار در ساير بافت­هاي بدن را دارا مي­باشند که خطر نفوذ در بافت­هاي حياتي را به وجود آورده و کنترل بيماري را دشوارتر مي­نمايند. روش­هاي تشخيصي موجود با مکانيسم­هاي متعدد مي­توانند در مراحل مختلف اين بيماري آن را شناسايي نمايند. در صورت تشخيص زود هنگام اين بيماري مي­توان روند رشد اين بيماري را تحت کنترل در آورد و عمر بيمار را به طور چشمگيري افزايش داد. اين در حالي است که تشخيص دير هنگام اين بيماري با چالش هاي متعددي همراه بوده و عمدتاً نتايج مناسبي نخواهند داشت ]3[.

1-2-1 راه هاي گسترش سرطان

سرطان به سه طريق در بدن گسترش مي­يابد که عبارتند از:

  • بافت: سرطان به بافت سالم مجاور حمله مي­کند.
  • دستگاه لنفاوي: سرطان به دستگاه لنفاوي حمله مي­کند و در عروق لنفاوي حرکت مي­نمايد و به ديگر نقاط بدن مي­رسد.
  • خون: سرطان به سياهرگها و مويرگها حمله مي­کند و به همراه خون به ديگر نقاط بدن مي­رسد.

  1-2-2 روش­هاي تشخيص

روش­هايي براي تشخيص سرطان وجود دارد که در ادامه به معرفي آنها مي­پردازيم:

 

1-2-2-1 غربالگري(بيمار­يابي) :

غربالگري به مفهوم تشخيص زودرس سرطان در افراد بي علامت است كه حيات بيمار را تضمين مي­كند. غربالگري سرطان براي گروه­هاي زير در دسترس است:
 الف) عموم مردم:  سرطان­هاي پستان، روده بزرگ، دهانه رحم و پروستات از دسته سرطان­هايي مي­باشند که توسط غربالگري تشخيص داده مي­شوند.
ب) گروه­هاي با احتمال بالاي ابتلا به سرطان: سرطان­هاي ريه، كبد در هپاتيتB  و C مزمن، معده، بيضه نيز از دسته سرطان­هايي مي­باشند که در اين گروه غربالگري مي­شوند.

1-2-2-2 آزمايش خون:

گاهي در تشخيص بيماراني که علائم مبهم دارند اندازه­گيري سطح تومورمارکرها برايشان درخواست مي­گردد. تومورمارکرها مواد پروتئيني هستند که در ادرار يا سرم فرد وجود دارند و توسط تومور يا بدن فرد در پاسخ به سرطان توليد مي­شوند. تومورمارکرها انواع مختلفي دارند، برخي در نوع خاصي از سرطان توليد مي­شوند و به اصطلاح اختصاصي اند و برخي در انواع مختلفي از سرطان ها ديده مي­شوند. تومورمارکرها اسامي متفاوتي دارند و براي بررسي سرطان­هاي متفاوت مورد بررسي قرار مي­گيرند مثلا  PSA براي سرطان پروستات،CEA   براي سرطان روده بزرگ و پستان، CA125  براي سرطان تخمدان و CA19-9 براي سرطان لوزالمعده و غيره.

1-2-2-3 راديو­گرافي از قفسه سينه(CXR):

اين تصوير­برداري در بيماران با سرطان ريه و بيماراني که پزشک مشکوک به انتشار سرطان از جايي ديگر به ريه بيمار است بکار مي­رود.

1-2-2-4 ماموگرافي:

اين روش براي تشخيص زود هنگام سرطان پستان بسيار مفيد است.

1-2-2-5 سونوگرافي:

اين روش به منظور يافتن بدخيمي­هاي مخفي شکم و حفره لگني مثل تومور پانکراس و سرطان تخمدان و همچنين براي بررسي سرطان­هايي که در کبد قرار گرفته اند، مورد استفاده قرار مي­گيرد.

1-2-2-6 نمونه برداري:

اين جراحي ساده سرپايي و معمولاً تحت يک بي حسي موضعي انجام مي­شود. نمونه برداري در افرادي که يک توده يا تورم بزرگ شونده و يا يک ضايعه پوستي در حال تغيير مورد استفاده قرار مي­گيرد.

1-2-2-7 آندوسکوپي:

اين يک روش تشخيصي با وسايل مخصوص است که توسط پزشک با چراغ براي ديدن حفره معده، روده بزرگ، بيني، ناي و ريه ها براي يافتن ضايعات سرطاني بکار مي­رود و يک روش مفيد براي پيگيري تومور بعد از درمان است.

1-2-2-8 آزمايش ادرار:

در بيماراني که مشکوک به بدخيمي هاي کليه، حالب(مجرايي که ادرار را از کليه به مثانه منتقل مي­کند)، مثانه و پروستات انجام مي­شود.

1-2-2-9 آزمايش خون مخفي در مدفوع:

اين آزمايش در بيماراني که سابقه تغيير عادت اجابت مزاج يا کاهش وزن شديد يا سابقه فاميلي بدخيمي روده دارند انجام مي شود. اين روش در شناسايي سرطان مثانه استفاده مي شود.

1-2-2-10 اسمير دهانه رحم(پاپ اسمير):

اين روش در زنان براي يافتن ضايعات پيش بدخيم يا تشخيص زود هنگام سرطان بکار مي­رود.

1-2-2-11 سي تي اسکن:

اين روش براي يافتن تومورهايي که در حفره­هاي بدن هستند و با معاينات باليني هميشگي تشخيص داده نمي­شوند جهت تشخيص زود رس سرطان­هاي ريه، روده بزرگ، پروستات، مغز و حلق( سر و گردن) بکار مي­رود ]4[.

1-2-3 روش­هاي درمان سرطان

روش­هاي درماني سرطان عمدتاً بستگي به نوع و مرحله سرطان دارند. هدف از درمان اغلب بهبود کامل سرطان است در غير اين صورت هدف کنترل بيماري تا حد امکان و کاهش علايم آن است. روش­هاي متداول شامل جراحي، شيمي­درماني، راديو­تراپي، هورمون­تراپي و درمان زيست شناختي مي­باشند. علاوه بر اينها ممکن است پيوند سلول­هاي بنيادي براي بيماراني انجام شود که قادر به دريافت شيمي­درماني يا پرتو درماني با دوز بالا نباشند. در واقع پيوند سلول­هاي بنيادي به عنوان آخرين راه در نظر گرفته مي­شود. در مورد برخي از سرطان­ها تنها يک روش درماني نتيجه بخش مي­باشد اما در بعضي موارد ترکيبي از چند روش مؤثر واقع مي­شود. روش­هاي درماني ممکن است در قسمت خاصي از بدن يا روي تمام بدن اثر داشته باشند.

1-2-3-1 درمان سيستميک

در اين روش داروها يا مواد خاصي را وارد جريان خون مي­کنند تا سلول­هاي سرطاني را در تمام بدن از بين ببرند. اين کار باعث از بين رفتن يا کاهش سرعت رشد سلول­هاي سرطاني­ مي­شود که به بافت­ها و اندام­هاي دورتر از تومور اصلي منتشر شده­اند. شيمي­درماني، هورمون درماني و درمان زيست شناختي جزو درمان­هاي سيستميک محسوب مي­شوند.

1-2-3-2 هورمون درماني

برخي از انواع سرطان­ها براي رشد به هورمون­هاي خاصي احتياج دارند، در هورمون درماني از رسيدن اين

هورمون­ها به سلول­هاي سرطاني جلوگيري مي­شود، اين شيوه درماني از درمان­هاي سيستميک مي­باشد. از سويي ديگر در هورمون درماني دارويي پزشک دارويي را تجويز مي­کند که مانع از ساخت برخي هورمون­هاي خاص يا مانع از فعاليت آنها مي­شود. با روش جراحي اندام­هاي سازنده هورمون از بدن خارج مي­گردد. عوارض جانبي هورمون درماني بستگي به روش درماني دارد. اين عوارض اضافه وزن، گرگرفتگي، حالت تهوع و اختلال در باروري را شامل مي­شوند. در زنان هورمون درماني ممکن است باعث قطع يا نامنظم شدن عادت ماهانه و نيز موجب خشکي واژن شود. در مردان هورمون درماني مي­تواند باعث ناتواني يا کاهش ميل جنسي، بزرگ شدن و دردناک شدن پستان­ها شود.

1-2-3-3 درمان زيست شناختي

اين روش به سيستم ايمني بدن(سيستم دفاع طبيعي بدن) براي مبارزه با سرطان کمک مي­کند. براي مثال در درمان برخي بيماران مبتلا به سرطان مثانه پس از جراحي از محلول ب.ث.ژ  استفاده مي­شود و پزشک اين محلول را از طريق سوند به مثانه تزريق مي­کند. اين محلول حاوي باکتري ضعيف شده­ای است که سيستم دفاعي بدن را براي مقابله با سلول­هاي سرطاني تحريک مي­کند. ب.ث.ژ ممکن است باعث عوارض جانبي شود و مثانه را بشدت دردناک کند. در برخي افراد هم موجب حالت تهوع، تب خفيف يا لرز مي­شود. انواع ديگر درمان زيست شناختي اغلب به شکل تزريق وريدي انجام مي­شود. برخي بيماران در محل تزريق دچار تحريک­هاي پوستي مي­شوند و در بعضي ديگر عوارضي شبيه سرماخوردگي مانند تب، لرز، سردرد، دردهاي عضلاني، خستگي بيش از حد، ضعف و حالت تهوع ايجاد مي­کند. درمان زيست شناختي گاه باعث ايجاد عوارض جانبي خطرناک تري از قبيل تغييرات فشارخون و اختلالات تنفسي نيز مي­شود.

1-2-3-4 شيمي درماني

شيمي درماني استفاده از داروهايي خاص براي از بين بردن سلول­هاي سرطاني است. در مورد بيشتر بيماران، شيمي درماني از طريق دهان يا وريد انجام مي­شود و در هر دو صورت دارو وارد جريان خون مي­شود ومي­تواند به سلول­هاي سرطاني در تمام نقاط بدن حمله کند. معمولاً شيمي درماني به صورت دوره­ای انجام مي­شود. بيماران يک روز يا بيشتر تحت درمان قرار مي­گيرند، سپس پيش از آغاز دوره جديد درمان يک دوره استراحت را بمدت چند روز يا چند هفته بعنوان دوره بازتواني مي­گذرانند. عوارض جانبي اين روش درماني به نوع دارو و ميزان مصرف آن بستگي دارد. اين داروها بر سلول­هاي سرطاني و ديگر سلول­هايي که بسرعت تقسيم مي­شوند تأثير گذاشته و ممکن است عوارض زير را داشته باشند:

سلول­هاي خوني: هنگاميکه دارو به سلول­هاي خوني سالم آسيب برساند، خطر عفونت، کبودي يا خونريزي بيشتر مي­شود و بيمار احتمالاً احساس ضعف و خستگي شديد خواهد کرد.

سلول­هاي ريشه مو: شيمي درماني ممکن است موجب ريزش مو شود، با اين حال موهاي بيمار دوباره رشد خواهند کرد. اغلب رنگ و جنس اين موها با موهاي قبلي متفاوت است.

سلول­هاي پوشاننده دستگاه گوارش: شيمي درماني ممکن است باعث کم اشتهايي، حالت تهوع، اسهال، استفراغ يا دردهايي در دهان و لبها شود.

برخي از داروهاي شيمي درماني بر باروري تأثير مي­گذارند، بانوان ممکن است ديگر بچه دار نشوند و مردان هم شايد قدرت باروري خود را از دست بدهند. با وجود اينکه عوارض جانبي شيمي­درماني گاه دردناک و نگران کننده است اما معمولاً موقتي است و پزشک مي­تواند آنها را درمان يا مهار کند ]5[.

1-2-3-5 پرتودرماني سيستميک

در پرتودرماني سيستميک (پرتودرماني تمام بدن) منشأ تشعشعات مايع يا کپسولي حاوي مواد راديواکتيو است که به تمام قسمت هاي بدن مي­رسد. بيمار اين مايع يا کپسول را مي­بلعد يا به وي تزريق مي­شود. از اين­گونه پرتودرماني جز براي درمان سرطان، براي مهار درد شديد ناشي از سرطان پيشرفته نيز استفاده مي­شود.

1-2-3-6 درمان موضعي

[1] چنگار واژه فارسی سرطان است

[2] World Health Organization(WHO)

تعداد صفحه :148

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --