دانلود پایان نامه معماری:ترمینال

متن کامل پایان نامه رشته :معماری

عنوان : ترمینال

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه:

پایانه جزئی از تسهیلات و تجهیزات و سیستم حمل و نقل است كه سفرهااز آن آغاز و به آن منتهي مي گردد.

در گذشته با ورود و توسعه وسایط نقلیه موتوری بخصوص اتوبوس برای ارتباطات بین شهری ارائه خدمات توسط گاراژها ی وابسته به بنگاههای مسافربری انجام می شد.

این گاراژها در مرکز شهر و در امتداد محور خیابانهایی که به جاده های ارتباطی شهر با خارج می رسید ،مستقر شده بودند .اکثر گاراژهای آن زمان در خیابانهای ناصر خسرو ،مولوی،باب همایون،سرگرد سخایی مستقر بودند و نام هایی از جمله اتو عدل،تی بی تی،میهن تور،ایران پیماو… از نام های آشنا و یا باقی مانده از آن زمان به شمار می روند.

با افزایش جمعیت  کشور و تراکم جمعیت در بافت شهری و بوجود آمدن مسئله ای بنام ترافیک در شهرها و همزمان بارشدسفرهای بین شهری، همچنین تغییر و تحول در نحوه ارائه خدمات مسافربری بین شهری ،بحث ایجاد واحدی به نام سازمان ترمینالها از  سال (1328)مطرح گردید ولی به صورت جدی به آن پرداخته نشد تا در سال (1353)احداث اولین ترمینال تهران (ترمینال جنوب)از طرف شهرداری تهران آغاز گردید.

 

فصل اول

اهداف و ضرورتهاي طرح

1-1) طرح مسئله:

يكي از عوامل مهمي كه باعث شد اين موضوع را براي پايان نامه انتخاب كنم، علاقه شخصي خودم مي‌باشد. چون در اين طرح توجه خاصي به فرم و به عملكرد دو سيركولاسيون بايد كرد و بايد سعي كرد كه اين موارد درست طراحي شوند و عامل ديگري كه اشتياق من را به انتخاب اين موضوع بيشتر كرد. وضعيت بسيار بد ترمينال موجود كه اصولاض براي ترمينال طراحي نشده است. طراحي يك ترمينال مسافربري براي اين شهرستان لازم به نظر مي‌رسد.

با ورود اتومبيل و عموميت يافتن استفاده از آن به دنبال تحولات سريع جوامع شهري ايران در دهه اخير، كاروانسراها جاي خود را به گاراژها دادند. گاراژها محل سوار شدن مسافران به اتوبوسها يا ميني‌بوسهاي شركتهاي مسافربري بودند اين گاراژها اغلب در مركز يا محلات پر تراكم شهرها قرار داشتند اما با گذشت زمان فضاهاي بزرگتري نياز است تا بتواند پاسخگوي نيازها باشد به همين دليل ترمينال‌ها به وجود آمدند و اين بنا در بيشتر شهرها ساخته شد و شهرستان ايلام نيز نيازمند اين ساختمان مي‌باشد. تا بتواند پاسخگوي نيازهاي مردم شهر باشد.

1-2 شرح مساله:

پايانه در معني عام كلمه به نقطه‌اي اطلاق مي‌شود كه در ابتدا يا انتهاي مسير قرار گرفته باشد. با توجه به اين تعريف بدهي است كه با تعيين جهت حركت وسيله نقليه مذكور هم مي‌تواند يك نقطه ابتدايي و انتهايي طلقي گردد. پايانه مكاني است متشكل از يك مجموعه تسهيلات كه در آن مكان دستيابي به يك دسته وسيله نقليه و نيز امكان تعويض وسيله نقليه از يك نوع به نوع ديگر جهت جابه‌جايي مسافر و كالا وجود داشته باشد.

البته با توجه به بررسي‌هاي به عمل آمده ترمينال شهداي شهرستان ايلام  مغايرت چنداني  با اين تعاريف ندارد.

1-3  سوابق انجام موضوع در قالب زمان و مكان:

در حال حاضر تر مينال موجود در شهر ايلام در سال 1381 تاسيس شده كه سابقه آن حدود 7 سال مي‌باشد.

معرفي وضع موجود ترمينال ايلام:

معرفي موقعيت در شهر

سايت مورد نظر در قسمت جنوبي شهر ايلام كه در مسير ورودي جاده مهران به ايلام واقع است.

معرفي موقعيت سايت در منطقه و كاربردهاي اطراف آن

سايت مورد نظر از سه طرف محدود است كه كاربري‌هاي اطراف سايت به شرح زير مي‌باشد.

1- از طرف جنوب سايت، كاربري مسكوني

2- از طرف شمال سايت، به بر 30 متري منتهي مي‌شود.

3- از طرف شرق سايت، كاربري آموزشي

4- از طرف غرب سايت، كاربري فرهنگي

معرفي شبكه‌هاي دسترسي

از طرف شمال شرقي به مركز شهر و از طرف شمال غربي به يكي از خروجي‌هاي شهر كه به طرف شهر مهران است مرتبط است.

معرفي زمين پروژه (از نظر شكل، ابعاد، مساحت)

از نظر شكل تقريباً مستطيل شكل و ابعاد آن به شرح زير مي‌باشد.

1- ضلع غربي به طول 214 متر

2- ضلع شرق به طول 224 متر

3- ضلع جنوب به طول 158 متر

4- ضلع شمال به طول 136 متر

و مساحت سايت مورد نظر 32990 متر مربع مي‌باشد.

1-4 هدف كلي:

ساماندهي حمل و نقل مسافرين در درجه اول و همين‌طور جلوگيري از ترافيك برون شهري و درون شهري

در واقع هدفطراحي فضايي است كه مسافران داخل شهر و خارج شهر با آرامش و آسايش تمام به مكان مورد نظر سفر كرده و يا به استان وارد شوند. و براي نيل به اين موضوع بايد پارامترهايي را در نظر داشت كه اينجانب به تفصيل در روند مطالعات و طراحي پروژه ذكر خواهم كرد.

1-5 اهداف جزئي:

مسافر كسي است كه در ذهنش به رسيدن به مقصر فكر مي‌كند بنابراين هيچ‌گاه نبايد در اين ذهنيت اختلال ايجاد كرد. اما مي‌دانيم كه گاهي مشكلاتي سخت‌افزاري در ترمينال ايجاد مي‌شود مانند نقص فني ماشين‌ها- كنسل شدن سفر به مدت چند ساعت و در برخي موارد در حد يك روز بنابراين:

الف: طراحي فضايي كه امكان آسايش را ايجاد كند و استرس را از مسافر كم كند.

ب: در صورت مشكلات و نقص فني در ترمينال ايجاد فضايي براي استراحت مسافران با امكانات ويژه.

ج: تداخل بين مسير پياده و سواره صورت نگيرد و اين بايد در طراحي سايت لحاظ شود. و پرداختن به اين موضوع به دليل افزايش تعداد مسافران و مشايعت كنندگان آنها مهم مي‌باشد.

د: ترمينال از ساختمان‌هاي ميني ماليت است و مي‌تواند به عنوان يك شاخص شهري خود را در سطح شهر نمايان كرده طوري كه مسافر بعد از گذشت زمان ذهنيت مثبتي از آن ترمينال داشته و اين امر به دليل اهميت جذب توريست و رفاه حال آنها مهم مي‌باشد. بنابراين با طراحي المانهاي معماري فواره‌ها، چراغ برق‌ها، … سعي در زيبا سازي و شاخص كردن بنا كرد.

اين در صورتي است كه ترمينال ابلام داراي معايب زير است، و اين پروژه سعي در رفع اين مشكل با در نظر گرفتن امكاناتي ويژه دارند.

الف) تفكيك نشدن وظايف و خدمات ترمينال.

ب) كوچك بودن فضاي استراحت و شاخص نبودن آن.

ج) تعادل بين عملكرد طرح و نماي ساختمان.

د) انتخاب سايت مناسب.

تعداد صفحه : 186

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --