متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : کاربرد بیوپلیمرها در پزشکی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

کاربرد بیوپلیمرها در پزشکی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در این تحقیق، بیوپلیمرها، انواع آنها و شناخت ویژگی های بیوپلیمرها و همچنین کاربرد بیوپلیمرها بررسی میشود. بیوپلیمرها به دلیل ویژگی های که دارند کاربرد های فراوانی در پزشکی دارند.

کیتین و کیتوزان از بیوپلیمرهای خیلی مهم هستند که کاربرد های فراوانی در شاخه های مختلف پزشکی دارند. از جمله کاربردهای که میتوان نام برد، کاربرد کیتوزان به عنوان عامل انعقاد خون، ویسکو الاستیسیته و انتشار در بیوژل های (زیست ژل های) کیتوزان، و همچنین کاربرد کیتوزان در مهندسی بافت که امروزه مبحث مهندسی بافت از جایگاه بسیار مهمی در زمینه علوم و فناوری برخوردار است، مهندسی بافت به عنوان یکی از بهترین و بی نظیرترین گزینه های درمانی در مداوای بسیاری از نقص ها و بیماری ها مطرح می باشد، همچنین تولید الیاف کیتوزان و کاربرد آن در ماهیچه مصنوعی و سنسورهای حیاتی یا اعضای مصنوعی زیرا که کیتوزان خاصیت زیست سازگاری و تحریک پذیری خوبی دارد و همچنین ویژگی نفوذپذیری آب را در خود دارد.

مقدمه:

پلیمرهای متداول امروزی از نفت خام ساخته میشوند که با توجه به محدود بودن منابع نفتی باید به تدریج با بیوپلیمرها که از منابع تجدید شونده ساخته میشوند، جانشین شوند. امروزه با توجه به مسائل زیست محیطی مصرف پلیمرهای طبیعی به عنوان یک ایده خوب علمی و تجاری به منظور جانشین ایده آل برای مواد شیمیایی مورد بررسی است. در حال حاضر بسیاری از مؤسسات علمی و صنعتی به آن علاقمند باشند از قبیل شیمی، بیوشیمی، پزشکی، داروشناسی، بیوتکنولوژی، علم تغذیه، نساجی خصوصیاتی از قبیل تجزیه پذیری زیستی، سمی نبودن التیام زخم و فعالیت آنتی میکروبیال از کارکرد تحقیقات حاصل است. این تولیدات برای کاربردهای بسیار گوناگونی گسترش پیدا کرده اند از قبیل نخ بخیه جراحی، پوست مصنوعی، وسایل آرایش و غذاهای رژیمی. بیوپلیمر از نظر بیوشیمی دانها عبارتست از ماکرو ملکولهای بیولوژی که از تعداد زیادی زیرواحد کوچک و شبیه به هم که با اتصال کووالانسی به هم متصل شده اند و یک زنجیر طولانی را ایجاد میکنند ساخته شده اند.

توسعه مواد پلیمری به چند دلیل اهمیت دارد. اول این که این مواد برخلاف پلیمرهای امروزی که از مواد نفتی به دست می آیند، به محیط زیست برگشت پذیر هستند بنابراین مواد آلوده کننده محیط زیست به شمار نمی آیند. از جمله بیوپلیمرهای مهم کیتین، کیتوزان، الجینات، کالجینات است که در این تحقیق به کیتین و کیتوزان و نقش انها در پزشکی میپردازیم.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

هدف از این تحقیق شناخت و بررسی بیوپلیمرها و کاربرد آنها در پزشکی است. همانطور که میدانیم بیوپلیمرها به دلیل ویژگی های ذاتی که دارند از قبیل زیست سازگاری و اینکه دوست دار محیط زیست هستندو تخریب پذیر هستند و همچنین از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند. مواد پلیمری در شکلهای گوناگون توسعه یافته اند بنابراین ظرفیت استفاده در صنایع گوناگون را دارند. توسعه مواد پلیمری به چند دلیل اهمیت دارد. اول این که این مواد برخلاف پلیمرهای امروزی که از مواد نفتی به دست می آیند، به محیط زیست برگشت پذیر هستند. بنابراین مواد آلوده کننده محیط زیست به شمار نمی آیند. بنابراین به راحتی میتوان در کاربرد های وسیع درپزشکی از آنها استفاده کرد.

2-1) پیشینه تحقیق

کیتین اولین بار توسط پروفسور Braconnot در سال 1811 که عضو آکادمی علوم نانسی فرانسه بود کشف شد. او که بر روی قارچها تحقیق میکرد کیتین را در پی عمل کردن قارچ ها یا قلیلی گرم رقیق شده استخراج کرد. پس از هیدرولیز کیتین به روشهای مختلف به این مطلب دست پیدا کردند که کیتین یک پلی ساکارید گلوکز آمین است و در سال 1948 تولید گلوکز آمین از پوسته های خرچنگ را به صورت اختراع به ثبت رسانند.

در سال های اخیر در زمینه بیوپلیمرها به خصوص کیتین و کیتوزان تحقیقات زیادی شده است و حتی در زمینه تهیه الیاف از کیتوزان مقالات زیادی دیده میشود.

تعداد صفحه : 72

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد رشته Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: چرم سازی Read more…