دانلود سمینار ارشد رشته برق کنترل: طراحی سیستم کنترل تطبیقی اجسام پرنده

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : طراحی سیستم کنترل تطبیقی اجسام پرنده بر مبنای روش مدل مرجع و مبتنی بر تئوری لیاپانف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق -كنترل
عنوان :
طراحي سيستم كنترل تطبيقي اجسام پرنده بر مبناي روش مدل – مرجع و مبتني بر تئوري لياپانف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده
روشهاي كنترل تطبيقي بي شك يكي از پر كاربرد ترين روش هاي كنترل خطي و غير خطي مورد استفاده در فرايند هايي با معادلات ديناميك نامعين و داراي عدم قطعيت هاي ساختاري و غير ساختاري است. در اين ميان روش كنترل تطبيقي بر مبناي مدل مرجع و مبتني بر تئوري لياپانف ،كه علاوه بر تضمين پايداري حلقه بسته، عملكرد مورد نظر بر اساس مدل مرجع م طلوب را نيز بر آورده مي كند ، از جايگاه ويژهايي بر خوردار است . در اين تحقيق به طراحي اتوپايلوت تطبيقي بر مبناي مدل مرجع با چند استراژي مختلف براي موشك پرداخته شده است ودر نهايت هر يك با هم مقايسه و مزايا و معايب آنها مشخص مي گردد .بدين منظور از مدل موشك (Skid-to-Turn Missile) STT استفاده مي گردد و سعي بر آن است از روش هاي متفاوت اعم از روش هاي تطبيقي غير خطي و خطي و همچنين روش هاي تقريب مستقيم و غير مستقيم نامعيني ها و قانون كنترل ،در طراحي اتوپايلوت استفاده و با هم مقايسه گردد.

مقدمه

ناوبري ,هدايت وكنترل حركت اجسام پرنده يكي از زمينه هاي علمي بوده كه همواره مورد توجه محققان قرار گرفته است. بي شك يكي از بخش هاي مهم اجسام پرنده سيستم كنترل يا اتوپايلوت آن است . وظيفه اتوپايلوت ايجاد پايداري ،تعادل و عملكرد مناسب سيستم حلقه بسته براي طي مسير مورد  نظر تا رسيدن به مقصد است .اهميت و حساسيت سيستم كنترل به عنوان بخشي از تمامي اجسام پرنده باعث ايجاد زمينه علمي وتحقيقاتي به عنوان كنترل پرواز گرديده است .در كنترل پرواز طراحي سيستم هاي كنترل اجسام پرنده شامل هواپيماها و فضاپيماها, هواپيما و بالگرد هاي بدون سرنشين و انواع موشك ها كه سيستم هايي با معادلات ديناميك غير خطي , متغير با زمان وداراي عدم قطعيت هاي ساختاري و پارامتري اند مورد بررسي قرار مي گيرند . دراين ميان رويكردهاي كنترلي بسياري براي دستيابي به پايداري و عملكرد مطلوب با توجه به دقت , سرعت و قابليت هاي مانور پذيري مورد نظر در جهت غلبه و كم اثر كردن عدم قطعيت ها ,خطاي مدل سازي و…تحقق يافته است.از جمله اين رويكردها مي توان روش هاي تطبيقي و مقاوم و نيز روشهاي هوشمند مبتني بر سيستم هاي عصبي و فازي و يا تركيبي از اين روش ها اشاره كرد.
موشك ها از دسته اي از اجسام پرنده اند كه به دليل شرايط پرواز وكاهش جرم در طول پرواز و تغيير ارتفاع ضرايبي آيروديناميكي معادلات آن نامعلوم و داراي عدم قطعيت است .بنابراين استفاده از روش هاي تطبيقي و مقاوم در طراحي اتوپايلوت بطوريكه پارامتر هاي نامعلوم ديناميك موشك را تخمين زده و متناسب با تغيير اين پارامتر ها در ديناميك ،پارامتر هاي اتوپايلوت نيز تغيير كند ،ضروري به نظر مي رسد.از طرفي موشك STT كه در اين تحقيق مورد بحث است به دليل نداشتن ديناميك داخلي معادلات ديناميكي آن بصورت آفين قابل باز نويسي است .اگر توابع موجود در مدل آفين را نامعين (كه به واسطه وابستگي به پارامتر هاي نا معلوم مانند عدد ماخ اين فرض صحيح است ) فرض كنيم.مي توان با استفاده از تئوري تطبيق اين توابع را تقريب زد ( روش تقريب مستقيم ) و يا قانون كنترل كه به سبب وابسته بودن به اين توابع نيز نامعين است را تقريب زد . اين روش ،تقريب مستقيم ناميده مي شود .مشكل اصلي روش تقريب مستقيم آنست كه علامت ضريب ورودي كنترل در مدل آفين ، در قواعد تطبيق بكار ميرود بنابراين بايستي علامت آن همواره مشخص باشد.
اگر چه ديناميك موشك اساسا غير خطي است اما اگر مسئله موشك به عنوان يك مسئله خطي در نظر گرفته شود واتوپايلوت آن از كنترل كنندهاي كلاسيك مرسوم طراحي گردد با توجه به تغيير شرايط پرواز , نقطه كار تغيير كرده و سيستم حلقه بسته از عملكرد مناسبي برخوردار نخواهد بود .بنابراين اگر يك روش مقاوم مبتني بر سيستم خطي ارائه گردد ، قانون كنترل مقاوم خطي د ر صورت برآورده شدن شرايط مورد نظر اثر عدم قطعيت ها و تفاوت بين سيستم غير خطي و سيستم خطي سازي شده در موشك STT را حذف مي كند و عملكرد مطلوب حاصل مي گردد.

در اين پايان نامه در فصل اول به كليات تحقيق شامل هدف، پيشينه و روش كار تحقيق پرداخته مي شود.در فصل د وم به طور مختصر مفهوم هدايت كنترل و جايگاه اتوپايلوت در ديناميك پر واز بررسي مي گردد.
در فصل سوم روش هاي تطبيقي ، مقاوم و هوشمند در كنترل پرواز و قابليت اين روشها در تقابل با عدم قطعيت هاي ساختاري و پارامتري مورد بررسي قرار مي گيرد.

در فصل چهارم مدل سازي ديناميك موشك STT و رهيافت روش هاي كنترلي مورد بحث است.

فصل پنجم كه به طراحي و شبيه سازي و بررسي عملكرد كنترل كننده هاي طراحي شده اختصاص دارد و داراي دو بخش طراحي مجزاست.
در بخش اول كه طراحي كنترل كننده مود لغزشي انتگرالي تطبيقي مدل مرجع است قانون كنترل ايدال طراحي شده به روش مود لغزشي با استفاده از تقريبگر RCMAC بطور مستقيم تقريب زده مي شود. در اين حالت علامت ضريب كنترل ورودي در مدل آفين موشك تعيين علامت وهرتغيير علامت به قواعد تطبيق اعمال مي گردد.

تعداد صفحه : 156

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

سرابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *