دانلود سمینار ارشد برق کنترل: کاربرد فیلتر کالمن عصبی در بهبود سیگنال های صوتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : کاربرد فیلتر کالمن عصبی در بهبود سیگنال های صوتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
” M.SC ” پايان نامه جهت دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق-كنترل
عنوان:
كاربرد فيلتر كالمن عصبي در بهبود سيگنالهاي صوتي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در فصل اول، پايان نامه مروري بر پژوهشهاي انجام شده توسط محققان و دانشمندا ن طي نيم قرن اخير دارد و سعي مي كند تا روند تكامل خانواده فيلتر كالمن را مورد بررسي قرار دهد. در فصل دوم به معرفي فيلتر كالمن، فيلتر كالمن توسعه يافته و فيلتر كالمن دوگانه مي پردازد و روابط آنها و چگونگي استخراج اين روابط تشريح مي گردد . در فصل سوم موضوع شناسايي سيتمهاي خطي و غير خطي مطرح مي گردد و انواع روشهاي شناسايي سيستمهاي خطي و غير خطي مورد مطالعه قرار مي گيرد . همچنين كاربرد شبكه عصبي در شناسايي سيستمهاي غير خطي و نحوه آموزش و انتخاب ساختار شبكه عصبي تشريح مي گردد و در ادامه نحوه آموزش شبكه عصبي انتخاب شده ارائه مي گردد . در فصل چهارم نيز به ارائه شبيه سازيهاي انجام شده با نرم افزار Matlab 6.5 و مقايسه آنها با يكديگر پرداخته شده است.

ليست برنامه هاي نوشته شده نيز در پيوست ۱ ارائه گرديده است.

مقدمه:

موضوع بهبود گفتار با نياز به افزايش كيف يت عملكرد سيستمهاي ارتباطي صوتي در محيط هاي نويزي ، مطرح گرديد . رنج عملكردي وسيعي براي سيستمهاي تشخيص گفتار جهت بهبود ارتباط از راه دور در هوانوردي ، صنايع نظامي ، گفتگوهاي راه دور و محيط هاي سلولي وجود دارد . هدف ما نيز در اين پايان نامه بهبود كيفيت قابل ملاحظه گفتار يا افزايش قابليت فهم آن مي باشد.

كاربردهاي فراواني از بهبود گفتارهاي صوتي تا پيش بيني هاي اقتصادي و كنترل تطبيقي نيازمند تخمين و مدلسازي دنباله هاي زماني نويزي مي باشند . از اين جمله مي توان به بهبود گفتارهاي صوتي ، پيش بيني اقتصادي ، مدلسازي ژئو فيزيكي و بسياري كاربردهاي ديگر اشاره كرد. يك دنباله زماني نويزي مي تواند با يك مدل احتمالي كه هر دوي اجزاي تقريبي و دقيق ديناميك ها را تخمين مي زند ، توصيف شود . چنين مدلي مي تواند به همراه فيلتر كالمن (يا فيلتر كالمن توسعه يافته) جهت تخمين و پيش بيني سري زماني از مشاهدات نويزي بكار گيري شود.

فيلتر كالمن يك فيلتر بهينه خطي است كه بر روي فضاي حالت سيتمهاي خطي استاتيكي و ديناميكي اثر گذاشته و يك تخمين بهينه از حالتهاي سيستم با استفاده از معادلات بر گشت پذير و ديناميكي خود در شرايطي كه دسترسي به آنها ميسر نباشد ارائه مي دهد. همچنين اين فيلتر مي تواند تاثير كليه اطلاعات گذشته و ابتدايي سيستم را نيز در تخمين هر لحظه خود لحاظ نمايد.

بنابراين با توضيحات ارائه شده در بالا مي توان فهميد كه جهت بازيابي يك سيكنال صوتي به یك تخمين خوب نياز است اما موضوع مهم اين است كه فيلتر كالمن خطي قادر به ارائه تخمين از مدلهاي سيستمهاي غير خطي نمي باشد حال آنكه اكثر سيستمهاي واقعي كه سيستمهاي صوتي نيز از اين جمله مي باشند ماهيت غير خطي دارند. لذا در اين پايان نامه بر آن شديم تا با مطالعه بر روي فيلتر كالمن توسعه يافته و به كمك شبكه هاي عصبي بتوانيم موضوع مدلسازي و تخمين سيگنال صوتي را با فرض غير خطي بودن آن بررسي نماييم.

1- مروری بر پژوهش های پیشین

1-1- فیلتر وینر:

روبرت وينر به همراه نويلسون از دانشگاه MIT امريكا در خلال سالهاي ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۹ تحقيق گسترده اي را جهت يافتن يك فيلتر بهينه به منظور تخمين حالتهاي سيستمهاي خطي انجام دادند كه نهايتا در سال ۱۹۴۹ منجر به معرفي فيلتر وينر گرديد. اين فيلتر يك تخمين خطي با حداقل كردن ميانگين مربعات خطا (LMMSE) براي سيگنال مشاهده شده ارائه مي دهد. اما اين فيلتر داراي چند مشكل بود. اول آنكه ما نيازمند تخمينهاي علي هستيم و در نتيجه براي تخمين علي بايستي از فيلتر وينر علي استفاده شود در حاليكه فيلتر وينر فقط N مشاهده جديد را جهت تخمين بكارگيري مي كرد و در نتيجه ممكن بود اطلاعاتي از سيگنال در مشاهدات گذشته وجود داشته باشد كه در اين صورت از بين مي رفت. دوم آنكه اين فيلتر فقط براي نويزهاي ثابت با ميانگين صفر طراحي شده بود در حاليكه در دنياي واقعيت انواع نويزهاي غير ثابت وجود دارد. سوم آنكه فيلتر وينر جهت ارائه تخمين سيگنال نياز به چگالي طيفي و تابع خود همبستگي سيگنال دارد كه در همه مواقع در دسترس نمي باشد. وچهارم آنكه تخمينهاي LMMSE و ML و MAP كه جهت محاسبات اين فيلتر بكار مي روند در هر زمان نياز به مشاهدات جديد بودند كه مستلزم حافظه بالا بود. همه اين عوامل محققان را در طي سالهاي ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ به فكر انداخت تا در پي معرفي فيلتري جديد با قابليت ارائه تخمين خطي بهينه از طريق مينيمم كردن ميانگين خطا و عاري از مشكلات فيلتر وينر باشند.

تعداد صفحه : 125

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

121 فکر می‌کنند “دانلود سمینار ارشد برق کنترل: کاربرد فیلتر کالمن عصبی در بهبود سیگنال های صوتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *