دانلود رایگان پروپوزال کامل رشته حسابداری-تاثیر کیفیت سود بر عدم تقارن اطلاعاتی

دانلود رایگان پروپوزال کامل رشته حسابداری-تاثیر کیفیت سود بر عدم تقارن اطلاعاتی

(شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

بررسی تاثیر کیفیت سود پایین در عدم تقارن اطلاعاتی پیرامون دوره های اعلام سود و بدون اعلام سود

بسمه‌تعالی

دانشگاه مازندران

معاونت تحصیلات تکمیلی

 

تاریخ:

شماره:

پیوست:

 

فرم تعریف پایان نامه کارشناسی ارشد

 

مدیر محترم کمیته تحصیلات تکمیلی گروه حسابداری

 

سلام علیکم ،

اینجانب سید علی آقامیری به شمارۀ دانشجویی 851643902 دانشجوی رشتۀ حسابداری دانشکدۀ علوم اقتصادی و اداری مقطع کارشناسی ارشد ورودی نیمسال اول سال تحصیلی 1385 که در حال حاضر 21 واحد درسی را با موفقیت گذرانده‌ام، ضمن پیوست فرم تعریف پایان‌نامه که به تأیید استاد راهنما رسیده‌است درخواست تصویب تعریف پایان‌نامه تحت عنوان

                                    

تاثیر کیفیت سود بر عدم تقارن اطلاعاتی

(شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

را دارم.

امضاء و تاریخ

مشخصات استاد راهنما و مشاور

ردیف نام         نام خانوادگی سمت در پایان‌نامه محل خدمت مرتبه علمی امضاء
1

 

2

دکتر احمد احمدپور

 

استاد راهنما

 

استاد مشاور

دانشگاه مازندران

 

دانشگاه مازندران

استاديار

 

 


بسمه‌تعالی

 

دانشگاه مازندران

تحصیلات تکمیلی

(تعریف پایان‌نامه)

 

نام و نام خانوادگی دانشجو : سید علی آقامیری

شمارۀ دانشجویی             : 851643902

رشتۀ تحصیلی               :   حسابداری

مقطع                           :   کارشناسی ارشد

دانشکده                      :   علوم اقتصادی و اداری

 

 

1- عنوان

 

فارسی :

تاثیر کیفیت سود بر عدم تقارن اطلاعاتی (شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران)

 

لاتین:

 

 

Effect of earning quality on the

information asymmetry

(Evidence from companies accepted in Tehran stock exchange)
2- بیان مسئله:   

عدم مزيت ها و پيامدهاي كيفيت سود پايين موضوع مورد علاقه و بحث ميان دانشگاهيان ، بازارگردانها ، استانداردگذاران بوده است . اين اعتقاد قوي ميان قانون گذاران وجود دارد كه استانداردهاي حسابداري با كيفيت بالا باعث كاهش هزينه سرمايه
مي شود . آرتور ليويت[1] رئيس قبلي کمیته بورس و اوراق بهادار(SEC) بيان می­دارد[2] :

يكي از مهمترين مزاياي استانداردهاي با كيفيت بالا ،‌ نقدينگي بهينه شده و كاهش هزينه سرمايه است .

هیات تدوین استانداردهای حسابداری(FASB) نيز بر روي پروژه كميته تحقيقاتي گزارشهاي بازار تاكيد مي كند و رسيدن به اهداف مشابه آنچه در بالا گفته شد را دنبال مي نمايد .

يكي از مهمترين عوامل در تصميم گيري صحيح، اطلاعات مناسب و مرتبط با موضوع تصميم است كه اگر به درستي فراهم و پردازش نشوند اثرات منفي براي فرد تصميم گيرنده در پي خواهد داشت . از سوي ديگر نوع و چگونگي دستيابي به اطلاعات نيز حائز اهميت است . در صورتيكه اطلاعات مورد نياز به صورتي نامتقارن در بين افراد توزيع شود ‏، (انتقال اطلاعات به صورت نابرابر بين مردم صورت گيرد ) مي تواند نتايج متفاوتي را نسبت به موضوعي واحد سبب شود . بنابراين ، قبل از اينكه خود اطلاعات براي فرد تصميم گيرنده مهم باشد ، اين كيفيت توزيع اطلاعات است كه بايد به صورت دقيق مورد ارزيابي قرار گيرد.

آنچه در بازارهاي سرمايه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه بسياري از افرادي كه اقدام به سرمايه گذاري مي­كنند ، مردم عادي هستند كه تنها راه دسترسي آنها به اطلاعات مهم شركتها ، اطلاعيه هايي مي باشد كه از جانب شركتها منتشر مي شود. يك نمونه از اين نوع اطلاعيه ها را مي توان اعلان سود برآوردي هر سهم دانست كه در آن سود پيشنهادي هر سهم از جانب شركت پيش بيني شده و به اطلاع عموم رسانده مي­شود .

اطلاعات نامتقارن ، موضوعی مهم و مورد بحث در ادبیات مالی است . در کتاب تئوری حسابداری مالی ولیام آر اسکات [3] عدم تقارن اطلاعاتی اینگونه تعریف شده است :

مزیت اطلاعاتی برخی از طرفین معامله نسبت به سایرین در یک داد و ستد بازرگانی عدم تقارن اطلاعاتی نام دارد . وی ادامه می­دهد که بدون شک عدم تقارن اطلاعاتی مهم ترین مفهوم در حسابداری مالی است اولین اثر وجود اطلاعات نامتقارن اختلال در عملکرد صحیح بازارها است و ممکن است عدم تقارن اطلاعاتی باعث تفاوتهای ارزش بازار با ارزش فعلی بشود .

نتایج برخی از تحقیقات بیان گر وجود عدم تقارن اطلاعات قبل از انتشار اطلاعیه های سود و نتایج برخی دیگر بیان گر وجود عدم تقارن اطلاعات بعد از انتشار اطلاعیه های سود می­باشد . یک آگهی اطلاعات عمومی به طور کلی ، سبب افزایش تغییرات قیمت و آگاهی از وجود اطلاعات خصوصی می­شود . این دو عامل سبب افزایش تغییرات اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش در روزهای بعد از آگهی اطلاعات عمومی نسبت به روزهای قبل از این آگهی ها می­شود . حجم معاملات نیز با انتشار اطلاعات عمومی افزایش می­یابد .

در ايران ، بر اساس بند چ ماده 5 آيين نامه افشاي اطلاعات شركتهاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ، مديران شركتهاي پذيرفته شده در بورس موظف هستند كه پيش بيني درآمد متعلق به هر سهم خود را به صورت سه ماهه واقعي و يك ساله پيش بيني و حداكثر بيست روز بعد از پايان دوره سه ماهه ‏، به مديرت نظارت بر شركتهاي سازمان بورس اوراق بهادار ارسال نمايند .

از طرف ديگر محاسبه سود خالص يك بنگاه اقتصادي متاثر از روشها و برآوردهاي حسابداري است . بدين لحاظ امكان دستكاري يا مديريت سود وجود دارد . انگيزه مديريت از دستكاري سود نيل به اهداف خويش است كه نه تنها الزاماً با اهداف سهامداران همسو نمي باشد ،‌بلكه در اكثر موارد نيز با آن در تضاد است . با توجه به اين موارد سود به عنوان يكي از مهمترين

 

 

اهداف گزارشگري عملکرد و مباني تعيين ارزش شركت كه در حقيقت مهمترين اهداف گزارشگري مي باشد مورد ترديد واقع شده و آن را مخدوش مي سازد .

وجود زمينه مناسب براي تخريب سود ناشي از تضاد منافع و همچنين به علت پاره اي از محدوديتهاي ذاتي حسابداري از جمله 1 )‌ نارسائي هاي موجود در فرآيند برآوردها و پيش بيني هاي آتي 2) امكان استفاده از روشهاي متعدد حسابداري توسط بنگاهها موجب شده است كه سود واقعي يك بنگاه از سود گزارش شده در صورتهاي مالي متفاوت باشد و از آنجائي كه سود يكي از مهمترين معيارهاي ارزيابي عملكرد و تعيين كننده ارزش بنگاه اقتصادي تلقي مي گردد موضوع كيفيت سود مورد توجه محققان و دست اندركاران حرفه حسابداري و مديريت سرمايه گذاري قرار گرفته است . توجه حرفه حسابداري بر محور اين هدف استوار است كه سود خالص گزارش شده ، عملكرد واحد تجاري را بطور منصفانه منعكس نمايد ، ليكن كاربرد سود گزارش شده در علوم ديگر به منظور تحقق اهداف خاص ديگري است . به عنوان مثال تحليلگران مالي كيفيت سود را بدين منظور ارزيابي مي كنند كه يك سطح مربوط از سود را تعيين نموده و سود خالص آتي را پيش بيني كنند و در نتيجه قيمت سهام يك شركت را تعيين نمايند ، سهامداران و سرمايه گذاران در تعيين ارزش شركت با يستي علاوه بر كميت سود كيفيت آن را نيز مورد توجه قرار دهند .

منظور از كيفيت سود نزديك بودن به وجه نقد با قابليت رشد و قابليت استمرار مي باشد . به عبارت ديگر ارزش يك سهم شركت تنها به سود هر سهم سال جاري بستگي ندارد . بلكه انتظارات ما از آینده شركت و قدرت سودآوري سالهاي آتي و ضريب اطمينان نسبت به سودهاي آتي بستگي دارد . (جهانخاني و ظريف فرد ، 1378 )‌

در سالهاي اخير كه بحث ارزيابي عملكرد ،‌مسئوليت پاسخگوئي و … جايگاه ويژه اي يافتند . اين سوال مطرح مي شود كه آيا سود خالص گزارش شده يك بنگاه اقتصادي متاثر از روشها و برآوردهاي حسابداري است ،‌امكان ارزيابي عملكرد و مسئوليت پاسخگويي را فراهم نموده و مي تواند توان سودآوري يك بنگاه را نشان دهد ؟ آيا بازار به كيفيت سود نيز توجه داشته است و اگر چنين است آيا كيفيت سود بر توزيع اطلاعات شركتها نيز موثر است ؟ بنابراين دستيابي به شاخصي كاربردي از كيفيت سود جهت شناسائي ،‌مقايسه و تعديل كيفيت سودهاي گزارش شده در شرايط كنوني از اهميت فراواني برخوردار است .

در این تحقیق تاثیر کیفیت پایین سود بر عدم تقارن اطلاعاتی در تاریخ پیرامون اعلام سود و قبل از انتشار اطلاعیه های سود ، مورد بررسی قرار می­گیرد.

 

3– اهمیت و ضرورت پژوهش:

اطلاعات حسابداري يكي از منابع اطلاعاتي براي تصميم گيري هاي اقتصادي مي باشد . اطلاعاتي را كه در سيستم هاي حسابداري براي تصميم گيري تهيه مي كنند عمدتاً در سه گروه صورتهاي مالي ، گزارشهاي كمي و تجزيه و تحليل هاي خاص طبقه بندي مي شوند . در تصميم گيريهاي اقتصادي هر يك از اطلاعات فوق مي تواند به تنهايي و يا تواما و يا حتي همراه با اطلاعاتي خارج از سيستم حسابداري به كار گرفته شود . مديران، سرمايه گذاران ، اعتباردهندگان و ساير استفاده كنندگان جهت انجام مسئوليتها و نقش خويش از گزارشهاي مالي كه توسط سيستم مالي حسابداري تهيه مي شوند استفاده
مي كنند . اطلاعات اين گزارش ها كه چكيده پردازش داده هاي متنوع مي باشد ، بدون انجام تحليل هاي كارشناسانه
مي تواند گمراه كننده باشد ، از اين رو تحليل گران مالي با استفاده از اين گزارش ها تجزيه و تحليل هاي گوناگوني انجام داده و نتيجه فعاليتهاي خود را در اختيار استفاده كنندگان قرار مي دهند .

در شرايطي كه دستيابي به اطلاعات پر هزينه باشد ، سرمايه گذاران مجبورند از طريق برآوردهاي ذهني ، تحليل هاي خود را درباره سوددهي آتي شركت ، جريانات نقدي و …. شكل دهند . در نتيجه افرادي كه اطلاعات بيشتري در اختيار داشته باشند قادر به برآوردهاي بهتري نيز خواهند بود و به دليل اين موقعيت اطلاعاتي ، بر عرضه و تقاضاي بازار تاثير گذاشته و نوسانات قيمتهاي سهام را منجر مي شود . بنابراين ، اطلاعات در بازارهاي سرمايه بايد به نحوي باشد كه تمامي سرمايه گذاران امكان دسترسي به اطلاعات را داشته باشند. معمولاً زماني كه اطلاعات تازه اي ( مانند اعلان سود )توسط شركتها منتشر مي شود ، اين اطلاعات توسط تحليل گران ، سرمايه گذاران و ساير استفاده كنندگان مورد تجزيه و تحليل قرار مي گرد و بر مبناي آن ، تصميم گيري نسبت به خريد و يا فروش سهام صورت مي پذيرد . اين اطلاعات و نحوه واكنش به آنها بر رفتار استفاده كنندگان ، به خصوص سهامدارن بالفعل و بالقوه تاثير گذاشته و باعث افزايش و يا كاهش قيمت و حجم مبادلات سهام مي گردد ، زيرا نحوه برخورد افراد با اين اطلاعات جديد ، نوسانات قيمتها را شكل مي دهد . بنابراين در صورت انتشار محرمانه و ناهمگون اطلاعات ، واكنش هاي متفاوتي را از سوي سرمايه­گذاران به واسطه وجود عدم تقارن اطلاعاتي در بازار سرمايه ، شاهد خواهيم بود كه اين امر تحليل هاي نادرست و گمراه كننده اي را از وضعيت جاري بازار به همراه خواهد داشت.

در ارتباط با اهميت بررسي كيفيت سود مي توان اظهار داشت که كاركنان حسابداري بايستي رويه هائي را به كار گيرند كه محافظه كارانه و بي طرفانه باشد اما در عمل انگيزه هاي رقابتي مديريت در انتخاب رويه ها و برآوردهاي حسابداري تاثير مي گذارد . به دليل همين انگيزه هاي رقابتي مديریت، ‌بعضي از شركتها اعداد حسابداري را به منظور برآورده كردن اهداف مديريت دستكاري مي كنند . يعني در اين زمينه، ‌شركتها در ارائه نتايج مالي، ‌تكنيك هاي مديريت سود را بكار مي برند، بنابراين شناسايي شركتهايي كه بطور قابل ملاحظه اي سودآوري واقعي خود را بيان نمي كنند به يك چالش تبديل شده است .

براي مثال شركت انرون سياست تامين مالي خارج از ترازنامه [4] را براي پنهان كردن زيان خود به كار گرفته بود كه اين موضوع باعث رسوائي گزارشگري مالي در طول تاريخ گرديد و آنهائي كه در طول اين دوره در سهام شركت انرون سرمايه گذاري كرده بودند نزديك به 100 درصد ارزش سرمايه گذاري خود را از دست داده‎‎اند .

 

 


 

4- سوابق مربوط

الف- تحقيقات خارج از کشور

جاکوبسون و اکر[5](1999) به بررسی مقایسه ای عدم تقارن اطلاعات بین بازار سرمایه ژاپن و آمریکا پرداخته اند. نتایج پژوهش آن ها نشان داد که بازار سرمایه ژاپن اطلاعات مربوط به سودآوری آتی را زودتر از بازار سهام آمریکا در قیمت سهام منعکس می سازد . چرا که به دلیل ساختار مالکیتی شرکت ها و حضور گسترده سهامدارن نهادی، سهامداران ژاپنی در مقایسه با آمریکایی ها از چشم اندازهای آتی شرکت ها بهتر آگاهند .

جنیفر، فرانسیس و همکارانش[6] (2002) ارتباط بین کیفیت سود را با هزینه خاص بدهی و هزینه خاص حقوق صاحبان سهام عادی مورد بررسی قرار داده اند . در این تحقیق ارتباط بین هشت شاخص کیفیت سود با هزینه خاص بدهی و هزینه خاص حقوق صاحبان سهام عادی مورد بررسی قرار گرفته است . نتایج به دست آمده از این تحقیق حاکی از این است که شرکت هایی که کیفیت سود آن ها پایین است در مقایسه با شرکت هایی که کیفیت سود آن ها بالا است، هزینه بدهی و هزینه سرمایه سهام عادی بالاتری دارند .

­­دكو و ديچو (2002 )[7] رابطه بين كيفيت سود و عدم تقارن اطلاعاتي را مورد بررسي قرار دادند . در اين مقاله با تمركز بر نظريه و مدل كيمند و ورچيا 1991 كه تاثير كيفيت سود را بر عدم تقارن اطلاعات مي سنجد، بر اساس آزمون تجربي نمونه بزرگي از شركتها به اين نتيجه رسيدند كه كيفيت سود و عدم تقارن اطلاعاتي تا حد ماكزيممي افزايش و سپس كاهش
مي يابد و در تمام موارد نتايجي يكساني به همراه ندارد .

داگلاس اسکينر[8] (2004) به رابطه بين كيفيت سود و سودهاي تقسيمي پرداختند . در اين تحقيق شواهدي درباره­ي اینكه آيا سودهاي تقسيمي اطلاعاتي دربارة سودهاي مورد انتظار آتي و كيفيت سود بدست مي دهند يا خير ارائه شده است در اين تحقیق مشخص گرديد كه نقش سنتي علامت دهي سود تقسيمي كم شده است .

نیل بهاتاچریا[9] ، همانک دزائی[10] ، کومار ونکاتارامان[11](2006) عدم تقارن اطلاعاتی را در شرکتهای با کیفیت سود پایین با نمونه ای متشکل از 5931 شرکت از NYSEو نزدک مورد بررسی قرار داده اند . نتايج این تحقيق نشان مي دهد كه در روزهاي اطراف اعلام سود، عدم تقارن اطلاعاتی براي شركتهاي با كيفيت سود پايين افزايش مي يابد با اين حال هيچگونه ارتباط مشخصي ميان كيفيت سود با عدم تقارن اطلاعاتی در دوره غير اعلام سود مشخص نگرديد . طبق یافته های این تحقیق يكي از مهمترين پيامدهاي كيفيت پايين سود عدم تقارن اطلاعاتي بالاتر و نقدينگي پائين تر طي دوره اعلام سود است .

 

 

 

ب- تحقيقات داخلی

احمد ظریف‌فرد (1378) براي اخذ درجه دكتري از دانشگاه تهران به بررسي و تحليل عوامل مرتبط با ارزيابي كيفيت سود بنگاههاي اقتصادي ايران پرداخته اند ، در تحقيق مذكور با استفاده از متون و ادبيات حسابداري و تحقيقات پيشين عوامل و عناصر مؤثر بر كيفيت سود شناسائي و پس از اعمال تعديلاتي در اين عوامل با طرح 33 سوال در دو گروه تهيه و جامعه آماري متخصصين مالي و حسابداري در بورس شركتهاي سرمايه گذاري ، بانكها ، سازمان حسابرسي ، دانشگاهها ، شركتهاي پذيرفته شده در بورس مورد نظر خواهي قرار گرفته اند . اهم يافته‌هاي اين تحقيق عبارتند از: 1- استفاده‌كنندگان اطلاعات مالي از ارتباط گزارشگري اجزاي تشكيل‌دهنده سود بر ارزيابي كيفيت سود خالص آگاه هستند. 2- عوامل سياسي و اقتصادي جامعه بر گزارشگري اجزاي تشكيل‌دهنده سود و در نتيجه با ارزيابي كيفيت سود مرتبط مي‌باشند. 3- گزارشگري اطلاعات مربوط به اجزاي سود ناخالص و هزينه‌هاي عمومي و اداري و اطلاعات مربوط به هزينه استهلاك، هزينه استقراض و ماليات و تغييرات غيرمتعارف هزينه‌هاي اختياري و دارايي‌هاي جاري، ثابت و نامشهود و بدهي‌هاي جاري، غير جاري و حقوق صاحبان سهام و اقلام غير مترقبه با ارزيابي كيفيت سود مرتبط مي‌باشند.

قائمي و وطن پرست (1384) به بررسي نقش اطلاعات حسابداري در كاهش عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار تهران پرداختند . يكي از عوامل موثر بر روند قيمت سهام شركتها نشانه ها و علايمي است كه به صورت اطلاعات و پيش بيني هاي مختلف از داخل آن شركتها در دسترس سرمايه گذاران و سهامداران قرار مي گيرد .از جمله اطلاعات منتشر شده از سوي شركتها ، اعلام سود برآوردي هر سهم براي سال مالي آينده مي باشد . آنها در بررسي خود به اين نتيجه رسيدند كه در طي دوره مورد مطالعه ، عدم تقارن اطلاعاتي در بورس اوراق بهادار تهران بين سرمايه گذاران وجود داشته و اين امر در دوره هاي قبل از اعلام سود به مراتب بيشتر از دوره هاي پس از اعلام سود مي باشد . همچنين مشخص گرديد كه عدم تقارن اطلاعاتي بر حجم مبادلات و قيمت سهام تاثير گذار بوده به طوريكه در دوره قبل از اعلام سود ، حجم مبادلات افزايش يافته و قيمت سهام شركتها نيز دچار نوسان شده اند . به عبارت ديگر ، سرمايه گذارن توانسته اند در دوره قبل از اعلام سود ، بازده غير عادي كسب كنند .

امير رسائیان (1385) براي اخذ كارشناسي ارشد دانشگاه مازندران به مطالعه رابطه اطلاعات مالی و اختلاف قیمت خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار تهران ، به تشریح عوامل موثر بر اختلاف قیمت خرید و فروش پرداخته است و به نتایج زیر دست یافته است :

  • بین اختلاف قیمت پیشنهاد خرید و فروش سهام و درصد روزهای انجام معامله ، دفعات انجام معامله در هر روز ، ارزش بازار شرکت و تغییر پذیری سود رابطه منفی وجود دارد .
  • بین اختلاف قیمت پیشنهاد خرید و فروش سهام و حجم ریالی معاملات ، تغییر پذیری قیمت سهام و اندازه دارایی های شرکت رابطه مستقیم وجود دارد .

شاهپور اسماعيلي(1385) براي اخذ درجه کارشناسي ارشد به بررسي رابطه بين کيفيت سود و بازده سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته است. در اين تحقيق از مجموعه معيارهاي ارزيابي کيفيت سود، دو معيار شامل “نسبت وجه نقد حاصل از فعاليت‌هاي عملياتي به سود عملياتي” و “حجم معوقات” انتخاب و تأثير آنها بر بازده سهام شرکت‌هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران آزمون شدند. محقق در اين پژوهش چهار فرضيه را بررسي کرده و در اين فرضيه­ها کيفيت سود، حجم معوقات، اجزاي اختياري و غيراختياري معوقات بعنوان متغير مستقل و بازده سهام به عنوان متغير وابسته انتخاب شده‌اند. بررسي فرضيه­هاي تحقيق به کمک تجزيه و تحليل رگرسيون در دوره زماني 1383-1379 نشان مي­دهد که رابطه ضعيفي بين کيفيت سود و بازده سهام وجود دارد. ضعف عمده اين تحقيق در خصوص نحوه اندازه­گيري کيفيت سود مي­باشد که تنها به دو معيار جهت ارزيابي کيفيت سود اکتفا شده است.

احمد احمدی (1386) در پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان “استفاده از ويژگي هاي كيفي اطلاعات مالي در ارزيابي كيفيت سود” اقدام به بررسی این فرضیات نموده است : 1- ضريب واکنش سود در پورتفوي شرکت هايي با کيفيت سود بالا (مربوط بودن و قابليت اتکاء بالاي سود) در مقايسه با شرکت هايي با کيفيت سود پايين بيشتر است . 2- قدرت توضيحي سود براي توضيح قيمت بازار در پورتفوي شرکت هايي با کيفيت سود بالا ، در مقايسه با شرکت هايي با کيفيت سود پايين بيشتر است . قلمرو زمانی تحقیق از سال 1375 تا سال 1384 بوده و 85 شرکت پذیرفته شده در بورس به عنوان نمونه آماری تحقیق مورد استفاده قرار گرفته است. در این تحقیق نتایج حاکی از آن است که ضريب واكنش سود و قدرت توضيحي سود (رگرسيون قيمت- سود) با بالارفتن كيفيت سود افزايش مي يابد .

 

 

5- حدود پژوهش (در صورت لزوم)

 

قلمروي موضوعي:

قلمرو موضوعی پژوهش شامل بررسی کتب و نشریات مالی و سرمایه‌گذاری در خصوص مباحث تئوریکی مطرح در ارتباط با تقارن اطلاعاتی و کیفیت سود، که به زبان فارسی و لاتین منتشر شده است. همچنین اطلاعات منتشره توسط بورس اوراق بهادار تهران و نرم‌افزارهای اطلاع‌رسانی تدبیر پرداز و صحرا می‌باشد.

قلمروي زماني:

اطلاعات مورد نیاز از صورت‌های مالی سال‌های 1378 الی 1384 استخراج خواهد شد. لذا قلمرو زمانی پژوهش از سال 1378 الی 1384 خواهد بود.

قلمروي مكاني:

در این پژوهش با توجه به قابلیت دسترسی بالای اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران به عنوان قلمرو مکانی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

 

فرضیه‌های پژوهش:

فرضیه‌های اصلی پژوهش به شرح زیر می‌باشد:

1‌- عدم تقارن اطلاعاتی در دوره اعلان سود در شركتهاي با كيفيت سود پايين ، نسبت به شركتهاي با كيفيت سود بالا، بیشتر است .

 

2- عدم تقارن اطلاعاتی در دوره بدون اعلان سود در شركتهاي با كيفيت سود پايين ، نسبت به شركتهاي با كيفيت سود بالا ، بیشتر است .

 

 

6- اهداف پژوهش:

هدف این پژوهش بررسی تاثیر کیفیت سود پایین در عدم تقارن اطلاعاتی پیرامون دوره های اعلام سود و بدون اعلام سود می­باشد.

 

 

7- خلاصه مراحل روش پژوهش:

 

مقياس عدم تقارن اطلاعاتي :‌

در اين تحقيق مقياس عدم تقارن اطلاعاتي مشخص نمودن قسمت انتخاب نادرست ( گزينش زيان بار ) از اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش است .

در اين تحقيق درصدي از اختلاف قيمت پيشنهادي خريد و فروش به عنوان عدم تقارن اطلاعاتي در نظر گرفته شده است كه در تحقیقات اخیر لی[12](1993) ، هیونگ و استول[13] (1996) ، کافمن و بسیمبندر[14](1997) مورد استفاده قرار گرفته است و به صورت زیر به دست می­آید :

[1] Artur Livitt

[2] سخنرانی در همایش توسعه بانکهای بین المللی آمریکا در سپتامبر 1997

[3] Scott, William

[4] Off- balance sheet financing

[5] Jacobson, Aaker

[6] Francis, Lafond, Olsson, and Schipper

[7] Dechow and Dichev

[8] Douglas j.skinner

[9] Neil Bhatacharya

[10] Hemang Desai

[11] Kumar Venkataraman

 

[12] Lee

[13] Huang and Stoll

[14] Kaufman and Bessembinder

 

دانلود