پایان نامه توسعه الگوريتم‌هاي شناسايي آريتمي‌هاي قلبي با استفاده از داده‌های حاصل از سیستم‌های اندازه گیری مشخصات قلب، سیگنال الکتروکادیوگرام

دانلود متن کامل پایان نامه

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

چکیده

قلب و سيستم انتقال خون، از مهم‌ترين ارگان‌هاي بدن انسان مي‌باشند. هر اختلالي در اين ارگان‌ها بر روي عملکرد کل بدن تأثير بسيار محسوسي داشته، زیرا سيستم انتقال خون مسئولیت تأمين انرژي مورد نياز تمام ارگان‌هاي بدن (از جمله خود قلب) را برعهده دارد. بيماري‌هاي قلبي هر ساله در جهان تعداد زيادي از انسان‌ها را از بين مي‌برد يا بر عملکرد آنها تأثير مي‌گذارد. مطابق آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی سلامت میزان مرگ و مير ناشی از مشکلات قلبي بسيار بيشتر از هر سانحه يا اتفاق طبيعي دیگر است. اين امر علت اصلي توسعه فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي در دانش پزشکي و در زمينه بيماري‌هاي قلبي و گسترش وسيع و سريع آن به حوزه ساير علوم نظير علوم مهندسي براي يافتن راه‌هاي مؤثر پيشگيري از اين دسته بيماري‌ها مي‌باشد.

پايان نامه حاضر در چنين مسيري و با هدف کمک به توسعه الگوريتم‌هاي شناسايي آريتمي‌هاي قلبي با استفاده از داده‌های حاصل از سیستم‌های اندازه گیری مشخصات قلب، سیگنال الکتروکادیوگرام تدوين گرديده است.

این پایان نامه در سه فصل و دو پیوست به رشته ی تحریر در آمده است. در فصل اول توضيحاتي در مورد اهميت توجه به اين موضوع و همچنين کارهاي قبلي انجام شده مرتبط با آن ارائه شده است. فصل دوم به شرح روش‌ها و الگوریتم‌های آشکارسازی و تشخیص رخدادهای الکتروکادیوگرام پرداخته شده است و  در نهایت،  فصل سوم حاوی صحه گذاری الگوریتم های ارائه شده و بیان پیشنهادهایی برای توسعه موارد مطرح شده در این پژوهش می باشد. در پیوست اول  آناتومي و چگونگی عملکرد قلب در سیستم گردش خون و در پیوست دوم تئوری های استفاده شده به تفصیل بیان شده اند.

.

 

فصل اول :

 طرح مسأله

 

 

1-1- مقدمه فصل

امروزه، محققان و دانشمندان فراواني در بسياري از نقاط جهان و در رشته‌ها و گرايش‌هاي مختلف دانشگاهي مشغول انجام تحقيقات در زمينه افزايش سطح پيشگيري، بهداشت و درمان بيماري‌هاي انساني هستند. جديت و حجم اين تحقيقات عمدتاً متناسب با ميزان خطر سازي موضوع مورد بحث در از بين بردن سلامتي شخص بوده و به عبارت ديگر، ميزان سرمايه گذاري و اهتمام دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي در سراسر جهان، به موضوعات حساس و مخاطره آميزي نظير سلامتي قلب، مغز، خون، سيستم عصبي، نخاع و غيره در سطح بسيار بالايي بوده، به گونه‌اي که امروزه افزايش سطح بهداشت و سلامتي جامعه در کشورهاي پيشرفته آمريکاي شمالي و اروپا، جزء اولويت‌هاي نخست اداره‌کنندگان اين کشورها مي‌باشد. مطابق آمار رسمی ارائه شده توسط سازمان جهانی سلامت (World Health Organization-WHO) در سال 2008 میلادی، ]1[ در کشورهایی با سطح درآمد متوسط (مانند ایران) بیماری های قلبی عامل بیش از یک چهارم مرگ و میرها بوده است، شکل (1-1).

Untitled

شکل (1-1). نمایش علل مرگ ومیر در کشورهایی با سطح درآمد متوسط در سال2008 میلادی.

موضوع تشخيص بيماري‌هاي قلبي و پيش‌بيني برخي رخدادهاي مخاطره آميز مرتبط با سيستم قلبي عروقي (Cardiovascular System) نظير سکته قلبي، مرگ ناگهاني، گرفتگي عروق کرونر، شوک‌هاي فشار خون و مشکلات دريچه‌اي و مکانيکي قلبي، يکي از آرزوهاي علمي مهم دانشمندان و محققان اين زمينه در پنج دهه گذشته است. به طور کلي، محققان دانشگاه‌هاي مهم آمريکا و اروپا از چند دهه گذشته تاکنون، با شروع حرکتي منسجم و هماهنگ، سعي در يافتن راه حلي با دقت قابل قبول و داراي مقاومت مناسب داشته و بودجه‌هاي تحقيقاتي قابل توجهي را براي حل اين مسأله بزرگ علمي اختصاص داده‌اند.

در ميان بيماري‌ها و مشکلات قلبي، محققان به فيبريلاسيون دهليزي، تاکيکاردياها، براديکارديا، نوسانات سريع دهليزي، مرگ قلبي و سنکوپ توجه بيشتري دارند. علت اين امر اين است که بيماري‌هاي مذکور همگي در مراحل اوليه آغاز خود، درمان پذيرند در حالي که با گذشت زمان و با رسيدن به مراحل حاد، ممکن است برای عملکرد طبیعی قلب خطر جدی ایجاد شود.

در بين تمامي بافت‌ها و قسمت‌هاي مختلف بدن، قسمتي که بيش از همه داراي فعاليت مکانيکي مي‌باشد، قلب است. به منظور بررسي وضعيت عملکرد قلب يک انسان، پزشکان به صورت معمول اندازه گيري‌ها و آزمايشات مشخصي را انجام داده و سپس با کنار هم گذاشتن تمام شواهد و اطلاعات مفيد به دست آمده از اندازه گيري‌ها، تصميم گيري مناسبي (تشخيص بيماري) را انجام مي‌دهند. به صورت کلي، اندازه گيري‌هايي که پزشکان از يک فرد مورد بررسي انجام مي‌دهند به دو دسته درون بدني (Invasive) و غير دروني  (Non-invasive)تقسيم بندي شده که در بيمارستان‌ها بخش‌هاي مرتبط با اين اندازه گيري‌ها به ترتيب تحت عناوين غير تهاجمي و تهاجمي نامگذاري مي‌گردد.

در اندازه گيري‌هاي غير دروني، سنسورهاي مورد استفاده بدون وارد شدن به داخل بدن فرد، اندازه گيري‌هاي خود را انجام داده و آن را در اختيار سيستم تبديل و جمع کننده قرار مي‌دهند. از اين دسته مي‌توان به گوشي پزشکي (Stethoscope)، دماسنج، الکترو کارديوگرام (Electrocardiogram-ECG)، اِکو کارديوگرام(Echocardiogram) ، MRI، فونوکارديوگرام (Phonocardiogram-PCG)، دستگاه فشار سنج ساعدی (Cuff Pressure)، دستگاه فشار نبض      (Pulse Pressure) و تصوير برداري هسته‌اي نظير CT، SPECT، PET اشاره نمود.  با توجه به عملکرد تناوبي قلب پستانداران (Mammalians)، به صورت کلي اندازه گيري‌هاي انجام شده مرتبط با فعاليت قلب نيز به صورت تناوبي و پريوديک ديده شده، بنابراين سيگنال‌های وابسته به فعاليت‌های مختلف قلبي نظير ECG، PCG و ABP، شامل رخدادهايي (events) می‌باشند که تشخيص‌هاي اوليه بيماری با توجه به اين ويژگي‌ها توسط ماشين قابل انجام هستند.

در يک نگاه کلي مي‌توان گفت به منظور تشخيص امراض قلبي به کمک ماشين‌هاي محاسبه‌گر، ابتدا لازمست تا اندازه گيري‌هاي مناسبي که حاوی اطلاعات مفيد و موثري در مورد فعاليت قلب باشند را انجام داده و ثبت کرد. در گام بعد، رخدادهاي هر نوع اندازه گيري بايستي توسط يک روش مقاوم به نويز و آشفتگي‌هاي موجود در اندازه گيري، با دقت قابل قبول و مناسبي آشکارسازي گردند. پس از اين مرحله، لازم است که به کمک پزشکان و متخصصان قلب و عروق، پايگاه داده‌اي با گستردگي مناسب گردآوري و تدوين شود به گونه‌اي که به کمک آن بتوان استنتاج مناسبي را جهت تشخيص بيماري‌ها و عيوب قلبي انجام داد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

تعداد صفحه :  59 صفحه به همراه پیوست ها

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --